7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی

درواقع چیلرها دسته ای از سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان هستند که اغلب برای استفاده در محیط های دارای متراژ بیش از 150 متر مناسب می باشند. پکیج ها از انواع محبوب سیستم های گرمایشی می باشند که به علت حجم کوچک و کیفیت بالایی که دارند مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند. چیلر، سیستمی سرمایشی با قدرت و ظرفیت بسیار بالا است که برای محیطهای بزرگ تجاری یا مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد. کولرهای گازی و داکت اسپلیت ها مناسب ترین وسایل سرمایشی ساختمان موجود در بازار از نظر مصرف انرژی می باشند اما ناگفته نماند که از نظر قیمت، قیمت کولر گازی نسبت به کولر آبی و برخی دیگر از تجهیزات سرمایشی بالاتر است. یکی از برجسته ترین ویژگی های چیلر امکان استقرار یک فن کویل در هر یک از اتاق های موجود در محیط است. داکت اسپلیت از نوع سقفی همراه با کویل آبگرم مانند فن کویل سقفی در سقف کاذب هر فضا نصب میشود. اگرچه قیمت کولر آبی با توجه به کارایی که دارد مناسب است، اما استفاده از آن ها در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل شرجی بودن هوا و رطوبت توصیه نمی شود. آب و هوا و شرایط جغرافیای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، تعداد افراد ساکن، میزان رطوبت منطقه سکونت، متراژ منزل، وجود در و پنجره ها و…

یکی از معیارهای مهمی که هنگام تهیه و خرید سیستم سرمایشی باید در نظر بگیرید میزان مصرف انرژی آن است. میزان انرژی مصرفی در خصوص تامین آب گرم بهداشتی نیز در حدود 16 درصد است که می توان به تقریب دریافت که حدود 57 درصد انرژی صرف تامین شرایط آسایش حرارتی و برودتی یک ساختمان می شود. این دسته از کولرها با تبخیر آب موجب خنک سازی هوا می شوند. یعنی هوا پس از گرم یا سرد شدن در این دستگاه با کانال کشی در ساختمان توزیع می شود. گفتنی است دستگاه های مذکور برای گرمایش ساختمان بهینه نیستند چرا که استفاده از جریان برق به منظور ایجاد گرما در کشور ایران مقرون به صرفه نخواهد بود. با این کار می توان دمای مطلوب به منظور سرمایش ساختمان و گرمایش هر یک از اتاق ها را متمایز از سایر اتاق ها تنظیم و کنترل نمود. چیلر قابلیت نصب در تراس، حیاط و پشت بام را دارا می باشد. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین سیستم سرمایش ساختمان باید توجه داشت که هر سیستمی ویژگی ها، مزایا و در عین حال معایب خود را دارد بنابراین برای تصمیم گیری درست باید تمام جوانب را در نظر گرفته و سپس نسبت به خرید آن اقدام کرد.

سیستم VRF یکی از مدرن ترین سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان می باشد. از جمله سیستم های سرمایش ساختمان مناسب برای کشور ایران با توجه به شرایط جوی می توان به کولر آبی، کولر گازی، اسپلیت ها و فن کویل ها اشاره کرد. اما شرایط آب و هوایی ایران استفاده از این نوع سیستم های سرمایش ساختمان را ایجاب می کند. برای تکنسین های ما فرقی ندارد که در راه اندازی سیستم سرمایشی داکت اسپلیت، داکت اسپیلت شما چه برندی داشته باشد و یا شما ساکن کدام منطقه از تهران هستید آنها با تخصص و مهارت خود راه اندازی گرمایش و سرمایش کلیه برندهای داکت اسپیلت را تمام مناطق تهران انجام میدهند. بخاطر داشته باشید که سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان مورد استفاده در منازل و مکان های مستقر در مناطق گرم با آن دسته از سیستم های به کار گرفته شده در مکان های واقع در مناطق سرد متفاوت هستند.

یکی از محبوبترین و متداولترین سیستمهای سرمایشی کولرهای آبی بودهاند،به مرور زمان به دلیل بازدهی کمتر جای خود را به کولرهای گازی دادند، که برای مناطق جغرافیایی با آب و هوای گرم و خشک مناسب تر است. قطرات آب بر روی پد های این کولر جریان یافته ، با عبور دادن هوا بر روی این قطرات انتقال حرارت وجرم صورت میگرد که در شکل ۱ فرایند سرمایش تبخیری بروی نمودار سایکمتریک نشان داده شده است. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت فن کویل ها عملکرد بی صدای آن ها در عین پاک سازی کامل هوا می باشد. همه و همه از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت و انتخاب و خرید تجهیزات سرمایشی ساختمان هستند. نداشته و فاقد تجهیزات اضافه می باشد. یونیت های خارجی این سیستم در قسمت بیرونی غیر مفید ساختمان همچون پشت بام تعبیه شده و یونیت های داخلی نیز در قسمت های داخلی ساختمان نصب می شوند. این سیستم ، گرما را از طریق تشعشع و جا به جایی به محیط منتقل می کند. آب گرم تولید شده در دیگ های موتورخانه وارد آن شده و به کمک پره های رادیاتور گرمای آب داخل رادیاتور به محیط منتقل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید