7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی

میزان انرژی مصرفی در خصوص تامین آب گرم بهداشتی نیز در حدود 16 درصد است که می توان به تقریب دریافت که حدود 57 درصد انرژی صرف تامین شرایط آسایش حرارتی و برودتی یک ساختمان می شود. اجزای هواساز درون بدنهای از از جنس ورق فولاد گالوانیزه با عایق حرارتی و صوتی قرار داده میشوند. تصاویر نمایش داده شده در این بخش، اجزای متداولترین نوع این کولرها را ارائه میکنند. در کنار مزایایی مانند سرمای مطبوع و نصب راحت فن کوئل و همچنین زیبایی که دارند اما از معایب آنها باید به نداشتن رطوبت کافی و خشک کردن محیط اشاره کرد و اینکه مانع از گردش هوای تازه به داخل محیطهای بسته میشوند. به طوری که سرمای بیرون آمده از دریچه آنها از فیلترهای هوا میگذرد تا مانع ورود هرگونه آلودگی به داخل محیط شود. «هواساز» (Air Handler)، یکی از مهمترین بخشهای تاسیسات سرمایشی و به طور کلی سیستمهای حراتی و برودتی است که به منظور تنظیم بارهای حرارتی/برودتی، تمیزی هوا، رطوبت و دیگر پارامترهای موثر بر تهیه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرد. تنها تفاوت این سیستم با GHP آن است که فقط از طریق جریان برق کار کرده و مصرف گاز ندارد.

سیستم تهویه مطبوع GHP یک سیستم سرمایشی و گرمایشی است که بر پایه یک موتور احتراق داخلی گازسوز و سیکل تبرید تراکمی کار می کند. توان سرمایشی آن نسبت به کولرهای آبی بالاتر است. رادیاتور مربوط به آب خنک کننده موتور در قسمت زیرین رادیاتور یونیت بیرونی و با سیکل مستقل تعبیه شده و به هنگام کارکردن فن های یونیت بیرونی هوا از آن نیز عبور میکند . این قابلیت موجب میشود که اولاً کمپرسور دستگاه در فصل سرما نیاز به کار کردن ندارد و در مصرف برق به مقدار قابل توجهی صرفه جویی میشود.ثانیاً دستگاه در نیمی از سال مستهلک نمیشود و تنها فن یونیت داخلی از کل دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد، و استفاده از رادیاتور را در فضاها منتفی می سازد. سیستم GHP یک سیستم تهویه هوشمند است که قابلیت کنترل از راه دور با اینترنت را دارا میباشد. این دستگاه دقیقاً مشابه GHP است با این تفاوت که تماماً(هم در حالت سرمایشی و هم در حالت گرمایشی) با برق کار میکند، به همین دلیل برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و معمولا در ساختمانهایی که از سیستم VRF استفاده میشود یک موتورخانه هم به عنوان سیستم مکمل گرمایش در نظر گرفته میشود.

در ادامه مزایا و معایب این سیستمهای سرمایشی ارائه شده است. در نظر گرفتن مکان مناسب برای نصب و ظرفیت مورد نیاز برای گرمایش و سرمایش، این مشکلات را به راحتی حل خواهد کرد. به دنبال تعریف فوق از اهمیت و نحوه طراحی سیستم تهویه صنعتی می توان گفت که این سیستم ها هم در قالب یک دستگاه یکپارچه قابل نصب هستند و هم میتوانند هر یک به صورت مجزا به کار روند. از مهمترین مقررات نصب سیستم های گرمایش و سرمایش صنعتی، رعایت درجه حرارت محیط در اطراف این دستگاهها است. آنچه در این مقاله مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است، معرفی روش هایی است که با اعمال آنها، راندمان و کارایی این سیستم ها افزایش پیدا می کند. ذکر این نکته ضروری است که سیستم های سرمایش فعال درجه حرارت را به نحو محسوس تری نسبت به روش های غیر فعال کاهش می دهند و بدین ترتیب قابل توصیه برای گیاهانی هستند که نیاز به دمای پایین برای رشد مطلوب خود دارند.

یعنی پکیج یونیت ترکیبی است از هواساز و چیلر تراکمی هوا خنک در یک دستگاه مشترک که طرز کار و مزایای آن در متن روفتاپ پکیج به خوبی توضیح داده شده است. در نتیجه، چیلرهای تراکمی به صرفهترین سیستم سرمایشی برای محیطهای بزرگ به شمار میروند. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی برق کار میکنند و از نظر اقتصادی به صرفهتر هستند. به طور مثال، چیلرهای صنعتی جزو واحدهای خنک کننده محسوب میشوند. یکی از مهمترین مزایای سیستم های سرمایش و گرمایش برای واحدهای صنعتی این است که انعطاف پذیر هستند؛ به این مفهوم که می توان از آن ها برای شرایط هوایی گرم و خشک یا شرایط مرطوب و حتی آب و هوای معتدل استفاده کرد. بهترین سیستم های سرمایش و گرمایش در واحدهای صنعتی با استفاده از فناوری های روز دنیا، اصول ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت طراحی شده اند. ⦁ نقشه معماری، تعداد طبقات و منطقه احداث در انتخاب سیستم مد نظر گرفته شود. قیمت اولیه برای راهاندازی این سیستم هوشمند نسبت به کولرهای گازی و دیگر سیستم های سرمایشی کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید