7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی

هواساز ها دارای حجم هوادهی بالایی می باشند و یک یا چند دستگاه آن می توان گرمایش یا سرمایش یک ساختمان را تامین کند. از آنجا که یک واحد قابل حمل در داخل خانه قرار دارد، فن اواپراتور آن به طور مداوم کار می­کند تا رطوبت متراکم جمع شده در داخل واحد را تبخیر کند. به کمک این قابلیت موتور خاموش نمیشود و فقط دور آن کند میشود تا دوباره در صورت نیاز بلافاصله شروع بهکار کند. منبع انبساط در موتورخانه به دو صورت است. این دسته از منابع انبساط در داخل موتورخانه و روی کلکتور دیگ نصب می شود. این مدل از منابع به صورت استوانه ای شکل هستند. این دسته از منابع انبساط معمولا بر روی پشت بام نصب می شوند و با محیط در ارتباط هستند و تحت فشار نمی باشند. فشار کاری آن ها بالاتر است. آب گرم مصرفی و آب گرم دیگ به صورت جداگانه وارد آن شده و بدون برخورد مستقیم، با یکدیگر انتقال حرارت دارند. نحوه کارکرد یک چیلر بدین صورت است که در آن از یک سیال در مدار بسته استفاده شده و بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی سیال را خنک کرده و بوسیله مبدل های حرارتی، برودت را به صورت کنترل شده به محیط مشخص انتقال می دهد.

همان طوری که از اسم آن پیداست، منبع دوجداره دارای دو منبع جداگانه است که در داخل هم هستند. این مدل از مبدل های حرارتی همان طور که از اسم آن پیداست دارای دو جزء فن و کویل می باشد. این بخار واردکندانسور میشود و به محض تماس با کویل های آب برج خنک کننده تقطیر شده و به اواپراتور میرود. اما دلیل استفاده از چیلر، جوابگویی بالای آن برای محیط های بزرگ مانند برج ها و ساختمان های بالای پنج طبقه بوده و پیچیدگی سیستم فقط در خود چیلر خلاصه شده و لوله کشی ها و دستگاه های داخلی ( فن کوئل ها و هواساز ها) بسیار ساده هستند.چیلر ها دارای تابلو کنترل های بسیار مجهزی هستند که از PLC های اختصاصی استفاده می کنند و بدین شکل کنترل کل سیستم سرمایشی یک ساختمان به آسانی در دستان شماست. حرارتی که در این جریان بوجود می آید بوسیله دستگاه های جانبی مانند برج خنک کن ( در چیلر های تراکمی آب خنک ) به محیط باز پس فرستاده می شود. برخلاف چیلرهای تراکمی که با انرژی برق کار میکنند، چیلرهای جذبی با انرژی حرارتی مانند بخار، شعله مستقیم و آب گرم کار میکنند. چیلرهای متراکم با انرژی برق کار میکنند و مصرف برق آنها بسیار بالاست.

میزان آب مصرفی را باید به نسبت انرژی مصرفی در این سیستم متعادل باشد. در نتیجه باید سراغ مدلهای بروید که گرید مصرف بهتری دارند و ضمن قدرت خوب و امکانات متنوع، میزان مصرف انرژی آنها مناسب است. قبل از اینکه سیستم گرمایش هوشمند را پیاده سازی کنید، باید با مسئول شرکت اجراکننده هماهنگ شوید تا مذاکراتی صورت بگیرد و در پی مشاوره ها به هدف نهایی دسترسی پیدا کنید. در مورد این که خانه هوشمند چیست در مجلۀ آریاهوشمند بخوانید و بیشتر بدانید. در خانه هوشمند امکان کنترل سیستم سرمایش گرمایش به سادهترین روش قابل انجام است. خانه هوشمند شما با بررسی میزان رطوبت هوا، دمای محیط و… این آب تا زمانی که به دمای موردنظر برسد، در چرخه باقی میماند و پس از خروج از چرخه در سیستم ذخیره خواهد شد؛ بنابراین میتوان گفت که علاوه بر مصرف بهینه برق، این سیستم باعث صرفهجویی در مصرف آب نیز میشود.

کولر گازی علاوه بر آنکه به عنوان یکی از سیستمهای خنک کننده خانگی شناخته میشود میتواند کاربردهای دیگری هم مانند تعیین دمای محیط توسط کاربر، تنظیم رطوبت محیط، روشن و خاموش شدن اتوماتیک دستگاه، فیلتراسیون بسیار دقیق برای ذرات و گرد و غبار هوا و از بین بردن ویروسها، باکتریها و میکروبها داشته باشد و همین موضوع هم موجب برتری این نوع از سیستمهای خنک کننده خانگی بر رقیبان خود شده است. در مقاله قبل روش های کاهش پول برق کولر گازی را گفتیم این روزها آفتاب به تندی میتابد و آنچه که بیش از همه به ذهنها متبادر میشود، استفاده از یک سیستم سرمایشی فوقالعاده است. 3. استفاده از کمپرسور برای گرمایش هزینه برق بالایی دارد. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی برق کار میکنند و از نظر اقتصادی به صرفهتر هستند. منظور از سیکل تبرید تراکمی این است که در ساختار آنها از کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و مبرد استفاده شده باشد. چیلر ها از نظر شیوه خنک کردن مایع به دو نوع چیلر های تراکمی و چیلر های جذبی تقسیم می گردند. برای استفاده از چیلر در خانه یا هر مکان دیگری که شامل فضاهای جداگانه است، میتوانید یک چیلر مرکزی برای کل ساختمان در نظر بگیرید و برای هر اتاق یک فن کویل نصب کنید تا مقدار سرما به صورت جداگانه قابل تنظیم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید