7 نوع از بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی

3. این سیستمها دارای ترموستات دمایی اند و وقتی هوا به یک حد معین میرسد به صورت خودکار خاموش میشوند. این سیستمها عمل تهویه را با کاهش نفوذ هوا و حفظ فشار در میان محیطهای مرتبط با هم انجام میدهند. البته آن کارایی سیستم سرمایشی را نخواهند داشت. البته امکان استفاده از هواساز به عنوان سیستم تهویه مجزا نیز وجود دارد. بر خلاف هواسازها، فن کویلها را میتوان به صورت مجزا و برای تهویه مطبوع فضاهای کوچک با شرایط محیطی مرطوب مورد استفاده قرار داد. تصویر زیر، بخشهای مختلف کولر آبی را نمایش میدهد. تصویر زیر، نمای کلی سیستم تهویه ساختمان به وسیله هواساز را نمایش میدهد. نوع خنک کردن یا گرمادهی در این سیستمها بسیار موثر بوده و قادر هستند در زمانی کوتاه محیط را خنک ساخته یا گرما ببخشند. سیستم خنک کننده اکونوپک در حالت گرمادهی با سوخت گاز طبیعی و در حالت سرمادهی به دو روش سرمادهی تبخیری یا چیلری کار می کند. دسترسی به موارد اولیه نیز یکی دیگر از عوامل به شمار می رود که در این تصمیم ایفای نقش می کند .

به این ترتیب، آب با ورود به درون محفظه کولر و جذب توسط پوشال، با هوای خارج از محفظه برخورد کرده و شروع به تبخیر میکند. با این تفاوت که تماما با برق کار میکند و کمپرسور آن نیز با موتور الکتریکی به چرخش در میآید. عملیات استارت زدن طی 3 سیکل انجام میگیرد ( 9 بار استارت و کلاً بمدت 72 ثانیه و زمان کل 262 ثانیه ) در هر مرحله از سیکل فوق که دور موتور از 500 دور بردقیقه بیشتر شود ( موتور روشن شود ) عملیات استارت زدن متوقف میشود . با رسیدن به دمای مورد نظر، تجهیزات به طور خودکار متوقف میشوند. این تجهیزات معمولا به عنوان یکی از اجزای سیستمهای تهویه مطبوع مرکزی در کنار دیگر تجهیزات به کار برده میشود. این تجهیزات شامل یک چرخه تبرید و فشرده سازی بخار است. نرم افزار Carrier HAP، به عنوان یک ابزار کامپیوتری معتبر در این زمینه شناخته میشود که نتایج حاصل از آن مورد تایید چک لیست سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار دارد. کولرهای گازی پرتابل، برای متراژها کوچک مناسب هستند و کمتر در فضاهای وسیع، مورد استفاده قرار میگیرند زیرا توان خنک ساری و ایجاد گردش هوا در مکانهای بزرگ را نداند. سپس، هوای خنک شده را توسط فنها به دورن اتاق میدمد.

این فرآیند تا رسیدن دمای هوای اتاق به میزان تنظیم شده توسط ترموستات ادامه مییابد. استفاده از این نوع به خصوص در شرایطی که یک بخش یا اتاق جدید به ساختمان اضافه شده باشد، رایج است. در این مطلب به بررسی انواع سیستم سرمایشی ساختمان و مزایا و معایب آنها میپردازیم. مزایا و معایب هواساز چه هستند؟ مزایا و معایب کولر آبی چه هستند؟ مزایا و معایب کولر گازی چه هستند؟ در صورتی که بودجهای پایین در اختیار دارید، کولر آبی برای محیطهای خشک بهترین گزینه است و در محیطهای مرطوب هم چارهای جز کولر گازی نخواهی داشت. به علاوه، بیشتر برای نواحی گرم و مرطوب مناسب است و استفاده از سرمایش خشک (بدون رطوبت) آنها میتواند برای سلامتی افراد زیانآور باشد. برای گرمایش سوله های بزرگ به جای کویل آب گرم و بویلر از مشعلی گاز سوز روی بدنه اکونوپک استفاده می کنند و با گاز شهری کار می کند و با گرم کردن لوله ها سبب بخار شدن اب شده و برخورد جریان هوا با لوله ها سبب گرم شدن آن می شود. هدف استفاده از سیستم تهویه مطبوع متعادل کردن دمای محیط در عین حفظ شرایط آب و هوایی مطلوب، دما و سرعت جریان هوا در یک محیط را کنترل می کند و باعث فراهم شدن راحتی و آسایش در فعالیت های روزمره برای ساکتین ساختمان می گردد.

در بخشهای قبلی، سیکل تبرید تراکمی را توضیح دادیم. طرز کار کولر گازی، ترکیبی از سیکل تبرید تراکمی با هواساز ساده است. علاوه بر موارد بالا، هواسازهای از اجزای دیگری نظیر کنترلر، ترموستات، شیرهای برقی محفظه اختلاط و غیره نیز تشکیل میشوند. چیلرها بر اساس مکانیزیم تبرید به دو گروه اصلی چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم میشوند. برجهای خنککننده در چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی آب خنک کاربرد دارند. تقریباً در تمام آب و هواها، چه خشک و چه مرطوب کارایی خوبی دارند. کولرهای آبی فقط برای شرایط اقلیمی گرم و خشک مناسب هستند. با وجود گرمایش بسیار قوی که توسط کویل آب گرم از پکیچ یا موتورخانه ایجاد می شود، در فصل زمستان ۲۰تا ۳۰ درصد به کاهش مصرف گاز کمک می کنند. البته در صورت نیاز به کاهش بیشتر دما میتوان از مبردهای دیگری نظیر لیتیوم بروماید، آمونیاک یا اتیلن گلیکول استفاده کرد. البته بسیاری از افراد به غلط فکر میکنند رطوبت در هوای خانه باعث بالا رفتن کارکرد کولر گازی میشود. البته موارد اشاره شده در بالا برای زیرمجموعههای هر یک از انواع چلیرها متفاوت است. به طور کلی انواع سیستمهای سرمایشی مناسب برای فضای خانهها شامل چند مورد زیر میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید