چطور سیستم تهویه مطبوع و سرمایشی انتخاب کنیم؟

شاید بتوان در بیانی ساده تر آن را شبیه یک نوع کولر گازی به همراه چندین واحد داخلی نام برد، سیستم VRF معمولا در ساختمان هایی با کاربری اداری ، تجاری که دارای محدودیت فضا جهت سیستم های تهویه مطبوع هستند و در ساختمان هایی مانند بانک ها و مراکز خرید و فروشگاه ها استفاده می شود، از نکات برجسته VRF اشغال فضای کم و امکان کنترل دقیق تر دما در فضاهای گوناگون می باشد. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از لوازم و وسایل سرمایشی در ساختمان ها به کارگیری طولانی مدت این سیستم های سرمایشی و در عین کاهش مصرف انرژی می باشد. این موضوع باعث افزایش هزینه های سیستم سرمایش ساختمان در مناطق نزدیک به خط استوا خواهد شد. این موضوع باعث افزایش هزینه های سالانه بطور چشمگیری خواهد شد. سیستم هایی که مصرف انرژی آن ها بطور قابل توجهی پایین می باشد، کارآمدترین سیستم های سرمایش ساختمان هستند. برای نصب انواع تجهیزات سرمایشی ساختمان باید چهار دسته کلی را بررسی کرد: تأمین تجهیزات اولیه، تعیین موقعیت مناسب برای نصب، امکان توزیع هوا، کانالکشی مناسب.

«هواساز» (Air Handler)، یکی از مهمترین بخشهای تاسیسات سرمایشی و به طور کلی سیستمهای حراتی و برودتی است که به منظور تنظیم بارهای حرارتی/برودتی، تمیزی هوا، رطوبت و دیگر پارامترهای موثر بر تهیه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از معیارها برای خرید بهترین سیستمهای سرمایش و گرمایش مانند تغییر آب و هوا، ظرفیت ساختمان، نیازهای مکانی، هزینهها مانند سرمایه خرید سیستمها، هزینه بهرهبرداری و هزینه نگهداری و … تنوع در انتخاب یونیت داخلی از نظر ظرفیت و نوع پنل. فن کویل یکی از تجهیزات پرکاربرد از گروه تجهیزات سیستم های تهویه مطبوع می باشد که قادر است در فصول گرم سال به عنوان یک سیستم سرمایشی عمل کرده، هوای محیط را به نحوی مطلوب خنک نگه دارد و در فصول سرد سال نیز با بالا بردن دمای محیط، به عنوان یک سیستم گرمایشی، فضایی دلنشین را مهیا کند تا امکان فعالیت مناسب برای ساکنین ساختمان به خوبی فراهم گردد. اگرچه در گذشته پنکههای سقفی و ایستاده بسیار محبوب بودند؛ اما حالا مدلهای مینیاتوری از پنکههای رومیزی در ادارات بسیار محبوب است و کارمندان زیادی یکی از آنها را برای میز کار خود انتخاب کردهاند.

استفاده از آنها در ساختمان بزرگ و استفاده از یک سیستم مرکزی چیلر میتواند هزینههای سرمایش و گرمایش خانه را بسیار پایین آورد. استفاده از سیستم های سرمایش از کف در ساختمان از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه است و هزینه مصرف انرژی را پایین می آورد. در مجتمعهای مسکونی بهترین محل برای نصب یونیت خارجی تراس است. در هنگام خرید تجهیزات سرمایشی باید چه نکاتی را مد نظر داشته باشیم؟ در مجموع سیستمهای اسپلیت مرکزی VRF یا VRV برای مکانهایی مناسب است که اولاً نیاز به گرمایش 100% به خصوص در شب هنگام نداشته باشند (به دلیل گرانی سیستم گرمایش صد در صدی و نیز هزینه برق مورد نیاز در گرمایش هیت پمپ 100%) و ثانیاً مانند هتلها(البته در مناطق جنوبی کشور) و مراکز اداری، تجاری یا مراکز خرید و پاساژهای لوکس (در اغلب نقاط ایران) به صورت یک مجموعه پیوسته از کل سیستم اسپلیت مرکزی استفاده کنند و لزومی به تفکیک هزینههای بهره برداری واحدهای مختلف در آن نباشد. گفتنی است که بهترین سیستم های موجود در این زمینه قادرند مصرف انرژی را تا 40 درصد کاهش دهند.

کدام نوع از سیستم های سرمایشی موجود در بازار بهتر و به صرفه تر هستند؟ هر کدام از این سیستمها، از سادهترین آنها گرفته تا پیشرفتهترین، همگی ویژگیها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. بر خلاف چیلرها که در فرآیندهای صنعتی هم کاربرد دارند، برخی از سیستم ها ی تهویه مطبوع فقط در پروژه های مسکونی، تجاری و اداری کاربرد دارند. سیستم های سرمایشی ساختمان را می توان با توجه به مناطق مختلف، موقعیت مکانی و جغرافیایی و نحوه توزیع، به دو دسته کلی سیستمهای مرکزی و سیستمهای محلی طبقهبندی کرد. به خاطر داشته باشید که یکی از عوامل موثر بر میزان مصرف انرژی، موقعیت جغرافیایی هر ساختمان می باشد. در این تاریخ سیستم تهویه ای به منظور سرمایش ساختمان تولید و مورد استقبال بی نظیر مردم قرار گرفت. در ديوارهاي جانبي سالنهاي بسته با تهويه طبيعي، دريچه هاي ورودي هوا يا پرده هايي در نظر گرفته مي شود و در سقف دريچه هايي جهت خروج هوا ايجاد ميگردد. این دسته از سیستم های سرمایشی به منظور انجام کارکرد درست نیازمند دمای بالاتری در مقایسه با سیستم های معمولی می باشند. هم چنین برای تهیه سیستم سرمایشی گلخانه های بزرگتر نیاز است که شما هزینه بیشتری بپردازید چون فضای بیشتری نیاز به هوا و دمای خنک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید