ویلاجات – سیستم سرمایش و گرمایش ویلا – 44

آب گرم مصرفی و آب گرم دیگ به صورت جداگانه وارد آن شده و بدون برخورد مستقیم، با یکدیگر انتقال حرارت دارند. تمامی ساختمان ها، نیازمند آب گرم برای مصارف دوش ها و شیرآلات بهداشتی ساختمان هستند. علاوه بر این که هر سیستمی برای خریداری نیاز به هزینهای اولیه دارد ممکن است نگهداری از آن دستگاه هم خود نیازمند برخی هزینههای دیگر همچون تعویض مدام فیلتر باشد که از آن تحت نام هزینههای جاری یاد میشود. چیلر، یونیت و دستگاه خارجی است و فن کویل ها که یونیت های داخلی هستند به آن اتصال دارند، پس در صورتی که در هر قسمت به صورت جداگانه یک فن کویل تعبیه کنید، می توانید به صورت مستقل دمای هر قسمت را تغییر داده و یا در هنگام کار کردن سیستم در سایر بخش ها، تهویه یک قسمت را خاموش کنید. فشار آب شهری توانایی رساندن آب را به این طبقه ندارد، پس به کمک بوستر پمپ ها فشار آن را افزایش داده تا آب طبقات بالا نیز برسد. ولی با داشتن تجربه کافی به راحتی می توان بر این مشکل غلبه کرد .

از معایب فنکویلها میتوان به عدم تامین هوای تازه اشاره کرد. از معایب فنکویلها میتوان به عدم تامین هوای تازه اشاره کرد.فنکویلها هم مانند کولرهای گازی نمیتوانند هوای تازه به محیط برسانند و هوای محیط را برمیگردانند. ابزوربر : لیتیوم بروماید توسط سیستم توزیع بصورت کاملا یکنواخت روی لوله ها میریزد ، بخار مبرد تولید شده در اواپراتور توسط محلول لیتیوم بروماید در ابزربر جذب می گر دد ، به دلیل عدم استفاده از سیستم قدیمی نازل در توزیع لیتیوم بروماید امکان گرفتگی یا افتادن نازل و همچنین ریختن مایع بدون تماس با لوله ها در اثر پاشش توسط نازل وجود ندارد . کندانسور : بخار مبرد تولید شده توسط ژنراتور در کندانسور بدلیل تبادل حرارت با آب ورودی از برج خنک کننده تقطیر شده و جهت استفاده مجدد راهی اواپراتور می شود. حرارتی که در این جریان بوجود می آید بوسیله دستگاه های جانبی مانند برج خنک کن ( در چیلر های تراکمی آب خنک ) به محیط باز پس فرستاده می شود. فن کویل یکی از تجهیزات پرکاربرد در تهویه مطبوع است، که میتواند هم به عنوان سیستم گرمایشی در فصول سرد و هم سیستم سرمایشی در فصول گرم مورد استفاده قرار گیرد، به همین جهت به آنها فن کویل سرمایشی و گرمایشی نیز میگویند.

سردکن یا «چیلر» (Chiller)، یکی دیگر از دستگاههای مورد استفاده در تاسیسات سرمایشی است که به منظور تهویه مطبوع ساختمانها و خنک کردن قطعات، ماشین آلات، آب تاسیسات بهداشتی، قالب های صنعتی، غذا و نوشیدنیها مورد استفاده قرار میگیرد. کلکتور ها روی دیگ ها، پمپ ها و هر جایی که قصد توزیع آب به چند مصرف کننده را داریم مورد استفاده قرار می گیرند. این بخش جهت ایجاد جرقه در مشعل ها است که از یک ترانس جرقه زن و یک الکترود جرقه زن تشکیل شده است. در صورتی که شعله ایجاد نشود و فتوسل وجود شعله را تشخیص ندهد بعد از چند ثانیه مشعل ریست می کند و خاموش می شود. پس از عبور از مرحله اطمینان و پس از اینکه فتوسل وجود شعله را تشخیص داد و تمامی بخش های هوارسان و سوخت رسان و جرقه به درسته کار خود را انجام دادند، مشعل وارد کار دائم شده و تا مدت زمانی که آب را به دمای تعیین شده برسانند کار می کنند. رله نقش مغز سیستم مشعل را دارد و تمامی پروسه عملکرد مشعل توسط این تجهیز برنامه ریزی شده است. در دهه گذشته شاید این انتخاب بسیار ساده بود ولی خب امروزه با روی کار آمدن فناوریهای جدید باید بتوان با مدیریت بودجه و در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف بهترین انتخاب را داشت.

این دستگاه برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و استفاده از جریان الکتریسیته برای ایجاد گرمایش در ایران به صرفه نخواهد بود. در استفاده از این سیستم تهویه هیچ نوع محدودیت آب و هوایی و منطقهای وجود ندارد.سیستم VRF در مناطقی که رطوبت آنها بالاست نیز بازدهی خود را از دست نمیدهد. همان طوری که از اسم آن پیداست، منبع دوجداره دارای دو منبع جداگانه است که در داخل هم هستند. این چیلرها در قیاس با چیلرهای تکی، قویتر بوده و همان طور که مشاهده میکنید؛ دارای ضریب عملکرد بالاتری نیز هستند. پس اگر به دنبال خرید سیستم های سرمایشی برای محل زندگی خود هستید، پیشنهاد میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید. اما دلیل استفاده از چیلر، جوابگویی بالای آن برای محیط های بزرگ مانند برج ها و ساختمان های بالای پنج طبقه بوده و پیچیدگی سیستم فقط در خود چیلر خلاصه شده و لوله کشی ها و دستگاه های داخلی ( فن کوئل ها و هواساز ها) بسیار ساده هستند.چیلر ها دارای تابلو کنترل های بسیار مجهزی هستند که از PLC های اختصاصی استفاده می کنند و بدین شکل کنترل کل سیستم سرمایشی یک ساختمان به آسانی در دستان شماست. چرا که احتراق شدید در آن ها، اگر با کنترل همراه نباشد، بسیار خطرناک می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید