نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی و سرمایشی – تکنیک سرویس پارس

این دستگاه به آن دسته از هواسازهای پرکاربرد اطلاق می شود که بدون نیاز به هیچ وسیله جانبی، تنها با کانال های رفت و برگشت هوا نیاز صنایع مختلف را در فصل تابستان با ایجاد سرمایش تبخیری و در فصل زمستان با تولید گرمایش مورد نیاز برآورده می سازد. در نوع چهار لولهای اما از دو جفت لوله رفت و برگشت برای چیلر و موتورخانه استفاده شده است، که هر واحد میتواند سرمایشی یا گرمایشی بودن کویل خود را مستقلاً تنظیم کند. اجزای فن کویل چه هستند؟ اجزای اصلی چیلرهای تراکمی چهار مورد هست که عبارتند از : کمپرسور، شیر انبساط، کندانسور و اواپراتور. بنابراین اگر در مورد سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سوالی در ذهن شما مانده باشد، میتوانید با ما تماس بگیرید و یا در زیر همین پست برای ما بنویسید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم. چنین سیستم هایی در صنعت تهویه مطبوع به سیستم های انبساط مستقیم یا DX مشهور هستند.

یکی از ضعف های چیلرهای تراکمی هوایی صدای تولیدی دستگاه به دلیل استفاده از کمپرسور و همچنین فن های کندانسور است که با روش هایی می توان این میزان صدا را هم کاهش داد. اما داکت اسپلیت دارای یک یونیت داخلی بزرگ مجهز به فن قوی است و به وسیله کانال کشی یا همان داکت می تواند هوای سرد را به چندین اتاق ارسال کند. تمامی سیستم های DX دارای یونیت خارجی هستند که در آن کمپرسور و کندانسور و سایر تجهیزات قرار می گیرد و به وسیله لوله کشی مسی به یونیت های داخلی و عموما فن کویل متصل می شوند. سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر، فن کویل و هواساز قابلیت ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را داراست. سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ با دیگ آب گرم یا پکیج دیواری فقط قابلیت گرمایش هوا در فصول سرد سال را دارد. سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی، اسپلیت (نوع فقط سرد) و کولر آبی که فقط توانایی سرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارد، بر اساس عملکرد انوع سیستم های تبرید کار می کند و انواع مختلفی دارد. این نوع تهویه هوا معمولاً به دلایل قابلیت بالا و صرفه جویی در برخی هزینه ها به دو سیستم قبل، ارجحیت دارد، به جز در مناطق سردسیری و یا گرمسیری که فقط به یک سیستم تک فصلی نیاز دارند.

در این مورد درجه ی حرارت موثر عامل اصلی و بقیه جز شرایط فرعی محسوب می شوند. البته استفاده از هواساز بیشتر در پروژه های صنعتی رایج است که فضای مورد هدف بصورت یکپارچه و بدون تیغه بندی است. بر خلاف چیلرها که در فرآیندهای صنعتی هم کاربرد دارند، برخی از سیستم ها ی تهویه مطبوع فقط در پروژه های مسکونی، تجاری و اداری کاربرد دارند. به بیان ساده تر در این نوع چیلر خبری از کمپرسور نیست و در نتیجه مصرف برقی هم وجود ندارد و فقط مقدار کمی برق برای سیستم های کنترلی آن مورد نیاز است. مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل توصیه می شود فیلترهایی با توانایی جداسازی ذراتی تا حد 5میکرون مورد استفاده قرار گیرد. تهویه مطبوع عبارتست از انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن و یا عملیات صنعتی معینی، راحت و بهداشتی کرد و این امر سبب می شود شرایط هوا طبق روش خاصی بصورت اتوماتیک ثابت بماند و یا تغییر کند.

کولرهای آبی معمولا از یک سیستم سرمایش تبخیری استفاده میکنند که آب و باد به وسیله یک واسط از درون آن عبور کرده و اگر کولر روشن باشد و پوشالها نیز خیس شده باشند، باد خنک به وسیله کانالهای کولر در محیط مورد نظر پخش میشود. اما انرژی گرمایی لازم برای چیلر جذبی ممکن است به صورت مستقیم توسط یک مشعل تامین شود و یا از آب گرم موتورخانه استفاده شود. شکل قرار گرفتن دریچه فنها به این صورت است که از آنها میتوان در قسمتهای مختلف محیط مانند کف و سقف و دیوارها، استفاده کرد. دلیل آن هم این است که یک الکتورموتور با مصرف انرژی برق سبب به حرکت درآمدن کمپرسور و در نهایت فعال شدن چیلر می شود. عملکرد سیستم سرمایشی وی ار اف مشابه سیستم سرمایشی چیلر است با این تفاوت که در سیستم وی ار اف آبی برای خنک کردن وجود ندارد و در مدار آن به جای آب از گاز فریون برای انتقال انرژی میان یونیت خارجی و داخلی استفاده می گردد. این چیلر بدون نیاز به مصرف برق و تنها با استفاده از مقدار مشخصی از انرژی گرمایی بر اساس ظرفیت برودتی چیلر، قادر به تولید آب سرد است.

دیدگاهتان را بنویسید