مقایسه میزان بازدهی و هزینه های انواع سیستم سرمایشی ساختمان – گروه ساختمانی آبان

برای خارج شدن هوای گرم دستگاه نیاز به ایجاد سوراخ در دیوار یا پنجره باشد این موضوع در صورتی که مستاجر باشید ممکن است مشکل ساز شود. دستگاههای تک لوله تنها مجهز به یک لوله برای خروج هوای گرم دستگاه از اتاق میباشند. این دستگاهها قابلیت حمل و جابجایی داشته و به سادگی قابل نصب میباشند. قدم اول برای خرید سیستم اسپلیت مرکزی ، باید توجه به ابعاد محل نصب و ظرفیت دستگاه باشد. چند کاره بودن کولر یکی دیگر از مسائلی است که در هنگام خرید بهترین سیستم سرمایشی خانگی باید به آن توجه کنید. زیر این دستگاه چند چرخ نرم تعبیه شده است تا برای حمل راحتتر باشد. فن کویل ها به تنهایی به چند دسته تقسیم میشوند که شما میتوانید با توجه به محل مورد نظر و مقدار ظرفیت فن کویل، مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنید. در مرحله آخر باید به سیستم کنترل دما توجه کنیم و آن را چک کنیم اگر اختلال به وجود آمده اینها نبودند بهتر است که به یک متخصص و نصاب این سیستمها مراجعه کنیم. اینکه کولرتان مجهز به رطوبتساز هم باشد بسیار مقرون بصرفهتر از خرید دو دستگاه جداگانه است که یکی هوا را خنک و دیگری مطبوع و مرطوب کند.

تصور کنید که قبل از اینکه به خانه برسید کولرتان روشن شود و نیازی نباشد که برای خنک شدن اتاق منتظر بمانید یا وقتی خوابتان میبرد درحالی که یخ زدهاید از خواب بیدار نشوید. جالب است بدانید که صدای پنکه باعث خواب بهتر میشود که به نویز سفید معروف است. با کاهش نویز و صداهای اضافه در شب میتوانید خوابی بهتر داشته باشید و این کاری است که حالت شب یا خواب انجام میدهد؛ به این صورت که فن و کمپرسور را با سرعت بسیار پایینتری به گردش در میآورد تا صدای کمتری در محیط ایجاد شود. اینکه چندین حالت برای تنظیم سرعت جریان هوا داشته باشید روی درجه سرمای اتاقها بسیار تاثیر دارد. بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر اساس یک عملکرد ساده کار میکند؛ بسته به شرایط بیرونی، هوای خارج از ساختمان به داخل ساختمان کشیده میشود و قبل از اینکه در فضاهای مختلف، توزیع شود، گرمتر یا سردتر میگردد؛ سپس در هوای محیط پراکنده میشود یا مجدداً در سیستم مورد استفاده قرار میگیرد. سیستمهای دو لوله همانطور که از اسمشان مشخص است مجهز به دو لوله میباشند، یکی برای وارد کردن هوای مورد نیاز کندانسور و دیگری برای خارج کردن هوای گرم میباشد. از این رو در این بخش به معایب سیستمهای پرتابل اشاره مینماییم تا بتوانید بهترین گزینه برای خرید سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را انتخاب نمایید.

البته باید نوعی را انتخاب کنید که سروصدای زیادی ایجاد نکند تا از صدای آن کلافه نشوید. دستگاههای پرتابل دردسرهای نصب اسپلیتهای دیواری را ندارد و در فضاهای کوچکی که کولرهای گازی ایستاده مناسب آنها نیست بسیار کارردی بوده و بهترین انتخاب هستند. در سیستمهای ترکیبی باید از چندین پنل دیواری در قسمتهای مختلف یک واحد استفاده نمود و این در حالی است که در داکت اسپلیتها تنها از یک هواساز مرکزی استفاده میشود که در پشت سقف کاذب قرار داده و با کمک کانالهایی به تمام قسمتهای یک واحد مسکونی یا اداری کشیده شده است و از طریق آنها کار تهویه مورد نیاز فضاهای مختلف انجام میپذیرد. فنی کوئل های زمینی، سرمایش یا گرمایش را از سمت پایین به بالا و یا به صورت موازی زده و ظرفیت آنها تا 1000 فوت مکعب در دقیقه است. این نوع از فن کوئل ها در داخل دیوار به صورت روکار یا توکار نصب می گردد و حداکثر ظرفیتی که این نوع از فن کوئل دارد، حداکثر 2000 فوت مکعب در دقیقه است. علاوه بر در نظر گرفتن ویژگیهای خود کولر، شرایط خانه و محیطی که کولر در آن نصب میشود هم مورد بررسی قرار گیرد.

به این شکل که با فاصله گرفتن دمای محیط از دمای هدف، کمپرسور دور را بالا برده و شروع به کاهش دما میکند و با رسیدن به دمای هدف، به جای خاموشی؛ تنها دور کاهش مییابد. یعنی هوا پس از گرم یا سرد شدن در این دستگاه با کانال کشی در ساختمان توزیع می شود. این سیستم نیز نیازی به لوله کشی آب، موتور خانه و… زیرا هنگام جابجایی به راحتی میتوانید دستگاه خنک کننده خود را به محل جدید منتقل کنید و نیازی به پرداخت هزینههای نصب مجدد در محل جدید نداشته باشید. نصب ساده و سریعی داشته و همانند سایر سیستمهای سرمایشی و گرمایشی دردسر نصب و راه اندازی ندارد. وی آر اف (VRF) یا جریان متغیر مبرد، یک سیستم یک پارچه سرمایشی و گرمایشی است. به طور کلی پنکههای دیواری برای خانوادههایی مناسب است که دارای کودک هستند. دستگاه پرتابل برای فضایی با متراژ 20 تا 30 مترمربع کارایی دارد و خک کنندگی مناسبی برای محیط ایجاد مینماید. دستگاههای پرتابل به دلیل فضای کمی که اشغال مینمایند برای فضاهای کوچک با متراژ کم مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید