معرفی 7 مدل از انواع سیستمهای سرمایشی – خدمت از ما

در گذشته از کولرهای آبی برای ایجاد سرمایش منازل استفاده میکردند و به مرور زمان استفاده از کولر گازی رونق پیدا کرد و امروزه در کنار استفاده از این سیستم سرمایشی وسایل سرمایشی پیشرفتهتری با مزایای بهتر هم وارد بازار شدهاند که با نامهای چیلر و فن کوئل شناخته شدهاند. خانه هوشمند شما همچنین میداند تا چقدر زمان نیاز است تا سیستم سرمایشی گرمایشی شما دمای هر اتاق را به میزانی که باید رسیده شود برساند. به طور مثال باید سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان برای اتاق خواب، سالن اصلی یا اتاقهای دیگر به صورت مجزا در نظر گرفته شود. کانال ایجاد شده در داکت اسپلیت به صورت افقی بوده و بسیار مشابه کانال کولرهای معمولی میباشد و هوای سرد و گرم در نهایت از طریق این کانال و در ابعاد کوچکتر وارد فضا میشود. از سوی دیگر کمپرسورها، از آن یک سیستم سرمایشی کم مصرف پدید آورده است که میتواند در کاهش هزینهها تاثیر گذار باشد.

برخلاف تصور پیشین که این کولرها را در زمره سیستمهای سرمایشی پرمصرف قرار میداد، ثابت شده است که کولرهای اسپیلت به هیچ وجه پرمصرف نبوده و با استفاده از کمپرسورهای کم مصرف، صرف انرژی کاملا بهینه دارند. مینی چیلرها به صورت معمول، هوا خنک بوده و با خنک نمودن آب در اپراتور باعث داخل شدن آن به ساختمان میشوند. مایع سرد کننده با استفاده از حرارت آب، به برودت هوایی که با خنک کننده در ارتباط است، کمک خواهد نمود و در نتیجه گازی که از تبخیر به وجود آمده به کمپرسور برگشت داده میشود و ضریب عملکرد آنها بین 2 تا 6.1 میباشد. کویلهای مبدل حرارتی این دستگاهها معمولا با اتصال به منبع آب سرد مانند چیلرهای آب، سرمایش مورد نیاز سیستم را تامین میکنند. در سیستمهای ترکیبی باید از چندین پنل دیواری در قسمتهای مختلف یک واحد استفاده نمود و این در حالی است که در داکت اسپلیتها تنها از یک هواساز مرکزی استفاده میشود که در پشت سقف کاذب قرار داده و با کمک کانالهایی به تمام قسمتهای یک واحد مسکونی یا اداری کشیده شده است و از طریق آنها کار تهویه مورد نیاز فضاهای مختلف انجام میپذیرد.

مهمتر اینکه هر واحد مسکونی یا اداری در میزان مصرف انرژی استقلال دارند و چون نصب چندین پنل در فضاهای مختلف یک واحد حذف شده است، میتوان از فضای داخلی به صورت مناسب استفاده نمود. این سیستم علاوهبر سرمادهی قابلیت گرمادهی هم دارد و مجهز به عیب یاب خودکار است؛ به طوری که همواره نواقص آن از طریق سیستم line error بررسی میشود. چیلرهای تک اثره دارای سه دسته بوده که نحوه کار هر سه گروه شبیه به هم است و دارای حداقل یک مولد حرارتی بوده و ضریب عملکرد این نوع چیلر ها بین 6.0 الی 8.0 میباشد. البته خنک کنندهای که به صورت معمول در چیلرهای جذبی از آن استفاده می شود، سیستم لیتیوم برماید میباشد و در بخش مربوط به جذب کننده، بخار آب موجود از طریق لیتیوم برماید غلیظ جذب میشود و در قسمت مولد حرارتی یا همان ژنراتور، آب مورد نیاز در اثر حرارت دیدن به بخار آب تبدیل میگردد. فشار منفی هواکش ها به عکس سیستم فشار مثبت، باعث یکنواختی هوای همه نقاط سالن می شود. به همین خاطر باید در زمان خرید سیستم سرمایشی مناسب برای یک محیط اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید، چرا که مهمترین بخش طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، انتخاب درست و مناسب یک سیستم سرمایشی میباشد.

این نوع از فن کویلها به صورت معمول دارای ظرفیت 200 تا 1000 فوت مکعب در دقیقه هستند و به دو دسته کابین دار یا بدون کابین تقسیم میشوند. یکی از نکات مهمی که باید در نظر بگیرید، محل زندگی شماست. یکی از مسائلی که همیشه انسانها با آن درگیر بودهاند فراهم کردن هوای مطبوع و خنک است که از دیرباز به دنبال یافتن بهترین گزینه و راه حل مناسب بودهاند. در زمان نصب داکت اسپلیت میتوان کانال کشیهای فلکسی عایقدار را به سرعت وصل کرده و دیگر نیاز به لوله کشی و وجود رادیاتور نخواهد بود. در این حالت آب برای تبخیر شدن، گرمای نهان خود را از طریق محیط خنک کننده دریافت کرده و باعث برودت هوا میگردد و در نهایت بخار آبی که در خنک کننده تولید شده است را به جذب کننده انتقال داده و به همین ترتیب چرخه به صورت تکرار شونده ادامه پیدا میکند. به طور کلی عملیات سرمایش و گرمایش از طریق هواساز با مکش هوای داخلی انجام میگیرد. تنها باید مطمئن باشید که مهندس طراحی سیستم گرمایش و سرمایش از سقف تخصص کافی برای طراحی این سیستمها را دارد و میتواند حجم و نقشه لولهکشی را متناسب با مساحت اتاق تعیین کند.

دیدگاهتان را بنویسید