معرفی 7 مدل از انواع سیستمهای سرمایشی – خدمت از ما

تهویه مطبوع باعث میشود شرایط هوا طبق روش خاصی بهصورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند. تاسیسات سرمایشی یا تاسیسات تهویه مطبوع، مجموعهای از سیستمها و تجهیزات مورد استفاده برای جذب حرارت، کنترل رطوبت، کاهش دما و به طور کلی، بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان هستند. هدف استفاده از این تجهیزات و تاسیسات ایجاد محیطی امن با دمایی مطلوب و با کیفیت است به نحوی که افراد در آن احساس راحتی کنند. یک سیستم مناسب تهویه با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد میشود و هدف از کنترل این پارامترها ایجاد یک فضای راحت است که بتوان در آن به امور شخصی و کار پرداخت. این دستگاهها در حالت عادی به وسیله یک منبع برودت یک کویل را سرد کرده (کویل سرمایش ایجاد میکند) و با عبور هوا از روی کویل رطوبت آن گرفته میشود. مهمترین ایراد این سیستمها حجم زیاد تجهیزات و کانالهای انتقال هوا میباشد. در سیستمهای تمام آب چون مدار حرکت سیال بسته میباشد با تغییر دمای سیال موجود در سیستم و تغییر حجم آن به اتصالات سیستم و کل مدار فشار وارد شده و ممکن است باعث ایجاد اشکال در سیستم شود. در این روش گرما به دو صورت گرمایش با آب گرم که دمای آن 70 تا 90 درجه سانتیگراد است کار میکند که بیشتر برای خانهها استفاده دارد و در روش دیگر که آب داغ نام دارد با تحت فشار قرار دادن کل سیستم دمای آب را تا 180 سانتیگراد برده میشود که بیشتر این روش برای ساختمانهای عظیم یا در جاهای که لولهکشی افزایش پیدا میکند و درجه حرارت آب افت میکند کاربرد دارد.

سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ میشود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور میکند سرد یا گرم شده و بهوسیله کانالهای هوای سقفی به داخل فضاهای تهویه شونده توزیع میشود. تهویه مطبوع یا هوا رسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر شاخهای از مهندسی مکانیک است که معنی آن یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل موردنظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. این دما برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بالای سر ساکنین ساختمان توصیه میشود. بادبزن یا فن متعلق به این دستگاه هوا را از روی کویل عبور داده و باعث گرمایش یا سرمایش اتاقهای داخلی ساختمان میگردد. منابع حرارت معمولاً با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید میکنند که بر اساس نوع سیالی که گرم میشود با نامهای دیگ (منابع حرارتی که سیال مایع را گرم میکنند) و کوره (منابع حرارتی که سیال گاز را گرم میکنند) شناخته میشوند. در این سیستم برخلاف موتور خودرو که از زیر و شبکه جلو رادیاتور ، به محیط بیرون راه دارد ، موتور GHP در محفظه کاملاً بسته ای که از نظر انتقال حرارت و صوت ایزوله میباشد قرار دارد لذا اطلاع و اندازه گیری دمای این محفظه از نظر ایمنی بسیار مهم میباشد .

هواي درون سالن هاي باز از نظر دما رطوبت و نور تابع شرايط محيطي بيرون سالن مي باشد طراحي اينگونه سالنها بيشتر در مناطق آب و هوايي گرم و معتدل کاربرد دارد. شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجهی سانتیگراد و رطوبت 50%میباشد. علم تهویه مطبوع کاربرد بسیار زیادی در طراحی اتاق تمیز و همچنین کنترل آلایندهها در اتاق تمیز دارد. نصب این سیستم نیاز به لوله کشی در کف ساختمان دارد و در مراحل ساخت ساختمان این تاسیسات لوله کشی انجام می گیرد. تاسیسات سرمایشی چیست ؟ سیستمهای VRF از جدیدترین سیستمهای مورد استفاده در تاسیسات سرمایشی ساختمان به شمار میرود که به دلیل مزایای متعدد، با استقبال زیادی مواجه شده است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، همزمان با اصلاح آئیننامه برق مصرفی مشترکان خانگی که از ابتدای بهمن ماه سال جاری آغاز شد و مستند به آن دیگر به مصارف بیش از الگوی مصرف یارانهای تعلق نخواهد گرفت، حالا موضوع مدیریت مصرف برق در خانوادههای ایرانی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از جمله لوازم برقی پرمصرفی که در سالهای اخیر در اقصی نقاط کشور متداول شده و اتفاقاً مصرف برق این لوازم بسیار زیاد است، باید به سیستمهای سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت و اسپلیتها اشاره کرد که رفته رفته جای کولرهای آبی را در خانههای ایرانی گرفتهاند.

اگر خاطرتان باشد در قسمتهای ابتدایی متن هم اشاره کردیم که اسپیلتها با توجه به ابعاد ویلا برای استفاده در چنین اماکنی چندان مطلوب نیستند، ممکن است با خود فکر کنید استفاده از چند اسپیلت حتما جوابگو خواهد بود و دما را همانگونه که شما دوست دارید تنظیم خواهد کرد، مصرف بالای برق اسپیلتها سبب افزایش هزینه جاری میشد بنابراین بهتر است چاره بهتری بیندیشید. بار سرمایشی و گرمایشی که در این حالت ایجاد میشود، از طریق ترموستات تنظیم شده و میتوان با خاموش یا روشن نمودن فن این عملیات را کنترل نمود. پمپهایی که سیال مایع را به حرکت درمیآورند معمولاً از نوع پمپهای حلزونی هستند و پمپهایی که سیال گاز را به حرکت درمیآورند، فن یا باد زن نامیده میشوند و در دو نوع جریان محوری و جریان عمودی بکار میروند. سیستمهای تهویه مطبوع را به اختصار (Heating, Ventilation and Air Conditioning) HVAC مینامند. این نوع تهویه هوا معمولاً به دلایل قابلیت بالا و صرفهجویی در برخی هزینهها به دو سیستم قبل، ارجحیت دارد، بهجز در مناطق سردسیری و یا گرمسیری که فقط به یک سیستم تک فصلی نیاز دارند. آب در داخل موتورخانه در دستگاههای حرارتی مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم، گرم میشوند و برای گرمایش ساختمان در فصول سرد مورد استفاده قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید