معرفی انواع سیستم­های سرمایشی – شرکت تهویه مطبوع هورسان

گفتیم این مدل جزو کولرهای گازی است که با گاز فریونی کار میکند. به طوری که به در نظر گرفتن مدل، مصرف برق آنها از کولرهای گازی به مراتب کمتر است. کدام سیستم سرمایشی برای ویلا در شمال مناسبتر است؟ در مناطق مرطوب مانند شمال کشور کارایی خود را کاملاً از دست میدهند. از جمله لوازم برقی پرمصرفی که در سالهای اخیر در اقصی نقاط کشور متداول شده و اتفاقاً مصرف برق این لوازم بسیار زیاد است، باید به سیستمهای سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت و اسپلیتها اشاره کرد که رفته رفته جای کولرهای آبی را در خانههای ایرانی گرفتهاند. با توجه به اینکه آب و هوای کشور ما همیشه در حال تغییر است و از فصول سرد به گرم و بالعکس منتقل میشود، وجود انواع وسایل سرمایشی و گرمایشی کمک زیادی به ما میکنند. آب در داخل موتورخانه در دستگاههای حرارتی مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم، گرم میشوند و برای گرمایش ساختمان در فصول سرد مورد استفاده قرار میگیرد.

منابع حرارت معمولاً با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید میکنند که بر اساس نوع سیالی که گرم میشود با نامهای دیگ (منابع حرارتی که سیال مایع را گرم میکنند) و کوره (منابع حرارتی که سیال گاز را گرم میکنند) شناخته میشوند. در این مرحله خلاصهای از اجزای بکار رفته در سیستمهای تهویه معرفی میشوند. بویلر به کمک دستگاهی به اسم مشعل ( که در ادامه معرفی خواهد شد) آب داخلش را گرم می کند. این نوع از فن کوئلها در داخل دیوار به صورت روکار یا توکار نصب میشود و حداکثر ظرفیتی که این نوع از فن کوئل دارد، حداکثر ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه است. در این نوع تهویه هوا در جایی دور از مکان موردنظر تهویه فراهم میگردد و بهوسیلهی کانالهای هوا به محل موردنظر فرستاده میشود.در این سیستم در موتورخانه دستگاههای تهیه آبسرد یا همان چیلر و تهیه آب گرم یا همان دیگ آب گرم استفاده میشود و همچنین برای ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاهی به اسم هواساز مرکزی a.h.u استفاده میشود و در صورت استفاده از تجهیزات خودکفا مانند کورههای هوای گرم و یا واحدهای خنککننده یکپارچه نیازی به تهیه و ارسال آب سرد و گرم از مرکز تأسیسات نیست دستگاه هواساز در جایی دور از موتورخانه و در محلی نزدیکتر به فضای تهویه شونده در اتاقکی نصب میشود.

این دستگاهها در حالت عادی به وسیله یک منبع برودت یک کویل را سرد کرده (کویل سرمایش ایجاد میکند) و با عبور هوا از روی کویل رطوبت آن گرفته میشود. توضیح اینکه هوای عبوری از روی کویل تصفیه فیزیکی شده و رطوبت زنی یا رطوبتگیری میشود و بعد به داخل فضاها ارسال میشود. اصولاً وظیفه جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویلهای یا هوای تمیز شده توسط فیلترها در دستگاههای تهویه مطبوع به عهده هواکشها است. دلیل نامیدن این سیستمها به اسم تمام هوا تنها به این دلیل است که برای همهی فضاهای مورد نیاز احتیاج به لولهکشی چه سرد و چه گرم نیست. سیال ناقل حرارت و برودت به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ میشود و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور میکند سرد یا گرم شده و بهوسیله کانالهای هوای سقفی به داخل فضاهای تهویه شونده توزیع میشود. محصولات سرمایشی این شرکت در دو نوع آبی و گازی تولید و در مرکز داده، نصب و راهاندازی میشود. از آنجا که این واحدهای داخلی کوچک و کم حجم هستند، معمولاً در هر اتاق یک واحد را نصب می­کنند.

به صورت کلی در ساختمان هایی که امکان جابجایی تجهیزات سنگین را دارند از بویلر های فولادی استفاده می کنند. مشعل ها متناسب با طرز کار موتورخانه، عمل می کنند. فن آب گرم از داخل کویل های مسی موجود در آن گذشته و به کمک یک فن که بر روی کویل ها می وزد گرمای آن را به محیط منتقل می کنند. ، میباشند. قیمت سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر اساس مدل دستگاهها، نحوه نصب و عملکرد در ساختمان و برند تولید کننده تعیین میشود. برای بسیاری از فضاهای بزرگ مانند مدارس، مجتمعهای تجاری، مراکز اداری، هتلها و و مکانهای مشابه دیگر از سیستم سرمایش مرکزی ساختمان استفاده میشود. کویلها درواقع محلهای تبادل حرارت در سیستمهای سرمایش گرمایش هستند. همچنین به راحتی از درب ورودی موتورخانه ها عبور می کند در صورتی که دیگ های فولادی به صورت یک تکه هستند و در صورتی که ورودی بزرگی برای موتورخانه وجود نداشته باشد، ورود این نوع از دیگ ها به داخل ساختمان نیازمند تخریب و ایجاد باز شو است. همانطور که ملاحظه شد، سیستم های سرمایش غیر فعال عمدتا بر سرعت جریان باد و جابجایی هوای داخل و خارج گلخانه متکی هستند، حال چنانچه حرارت محیط خارج نیز بالاتر از حد مطلوب گیاهان باشد، روش های سرمایش غیر فعال به منظور کاهش دما کفایت نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید