عملکرد یونیت بیرونی GHP – تولید کننده انواع چیلرهای مرکزی

این سیستم نیز دارای ایرادات و معایبی است این سیستم نمیتواند بر روی رطوبت هوا تأثیر بگزارد اما به لحاظ حجم کم تأسیسات و همچنین هزینه کم راهاندازی و نگهداری بر سایر سیستمها مزیت دارد. شرایط زیست محیطی که انسان در آن زندگی میکند تأثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، وضعیت فیزیکی، نحوه انجام کار و … او دارد. از آنجائی که بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان میگذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد یا منزل و … شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجهی سانتیگراد و رطوبت 50%میباشد. علم تهویه مطبوع کاربرد بسیار زیادی در طراحی اتاق تمیز و همچنین کنترل آلایندهها در اتاق تمیز دارد. سیستم تهویه مطبوع چیست و چه کاربردی دارد؟ دلیل نامیدن این سیستمها به اسم تمام هوا تنها به این دلیل است که برای همهی فضاهای مورد نیاز احتیاج به لولهکشی چه سرد و چه گرم نیست. در این روش گرما به دو صورت گرمایش با آب گرم که دمای آن 70 تا 90 درجه سانتیگراد است کار میکند که بیشتر برای خانهها استفاده دارد و در روش دیگر که آب داغ نام دارد با تحت فشار قرار دادن کل سیستم دمای آب را تا 180 سانتیگراد برده میشود که بیشتر این روش برای ساختمانهای عظیم یا در جاهای که لولهکشی افزایش پیدا میکند و درجه حرارت آب افت میکند کاربرد دارد.

چیلر دستگاهی است که به صورت متداول از آن جهت ایجاد سرمایش استفاده می شود و چنانچه این دستگاه را به بویلر متصل و آب گرم مورد نیاز تهیه شود، می توان از آن به صورت دو منظوره بهره گرفت. هواکشهای بکار رفته در دستگاههای تهویه مطبوع از دو نوع هواکشهای گریز از مرکز یا هواکشهای جریان محوری است. در این نوع تهویه هوا در جایی دور از مکان موردنظر تهویه فراهم میگردد و بهوسیلهی کانالهای هوا به محل موردنظر فرستاده میشود.در این سیستم در موتورخانه دستگاههای تهیه آبسرد یا همان چیلر و تهیه آب گرم یا همان دیگ آب گرم استفاده میشود و همچنین برای ارسال هوای گرم یا سرد از دستگاهی به اسم هواساز مرکزی a.h.u استفاده میشود و در صورت استفاده از تجهیزات خودکفا مانند کورههای هوای گرم و یا واحدهای خنککننده یکپارچه نیازی به تهیه و ارسال آب سرد و گرم از مرکز تأسیسات نیست دستگاه هواساز در جایی دور از موتورخانه و در محلی نزدیکتر به فضای تهویه شونده در اتاقکی نصب میشود.

برای گرمایش سوله های بزرگ به جای کویل آب گرم و بویلر از مشعلی گاز سوز روی بدنه اکونوپک استفاده می کنند و با گاز شهری کار می کند و با گرم کردن لوله ها سبب بخار شدن اب شده و برخورد جریان هوا با لوله ها سبب گرم شدن آن می شود. با وجود آنکه استفاده از این محصول در مناطق گرمسیری و مرطوب کشور امری بدیهی است و به واسطه همین مهم نیز در فصل گرم سال الگوی مصرف این مناطق تا ۱۰ برابر مناطق عادی در نظر گرفته شده است، اما موضوع مهم این است که استفاده از این لوازم گرمایشی و سرمایشی در دیگر نقاط کشور مثل کلانشهر تهران نیز رواج گستردهای یافته است. انجام این عملیات باعث می شود مصرف سوخت کاهش یافته و همچنین هوای تازه در یک محیط ایجاد و اکسیژن کافی تامین گردد. فن کویلها در حالت دوم علاوه بر اینکه حرارت و برودت مورد نیاز را تامین میکنند، هوای تازه را هم وارد محیط میکنند. لازم به ذکر است از نکات قابل توجه که در هنگام خرید سیستم سرمایشی ساختمان علاوه بر ظرفیت مناسب دستگاه، گارانتی اصلی با خدمات پس از فروش آن بوده که میبایست مورد توجه قرار گیرد و ما نیز در این مقاله به معرفی 5 نمونه از بهترین های آن خواهیم پرداخت.

این سیستم­های سرمایشی بر روی یک دیوار نصب شده و مجهز به دمنده­های هوا هستند. هر منطقه دارای یک جعبه اختلاط است که توسط ترموستات، کنترل میشود تا دمای هوا را با استفاده از هوای سرد و گرم، تنظیم کند. هم استفاده نمود. جالب این است که می توان برای سرد ترین و گرمترین مناطق هم سیستم هایی را طراحی نمود که عملکرد آنها متناسب با این شرایط باشند. منبع انبساط قطعهای است که وظیفه کنترل تغییر حجم سیال را به عهده دارد. در واقع، مادهی خنک کننده با تغییر حالت، گرما را از مکانی به مکان دیگر انتقال میدهد. برخی از این خنک کننده ها و سیستم های گرمایشی عملکرد خوبی برای سرد کردن و گرم کردن فضای باز دارند که در ادامه به هر کدام از این سیستم ها اشاره می کنیم. این سیستمها مزیتها و معایب هر دو سیستم تمام هوا و تمام آب را خواهند داشت و معمولاً در این سیستمها گرمایش بهوسیله آب و سرمایش بهوسیله هوا صورت میگیرد. لازم است ذکر شود که گرمایش با آب معمولاً به دو صورت امکانپذیر است. منابع برودت در سیستمهای معمول گرمایش و سرمایش به نام چیلر شناخته میشوند و به دو نوع ضربهای یا معمولی و چیلر جذبی تقسیم میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید