صفر تا صد معرفی انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، تخمین دقیق بارهای حرارتی و برودتی، استفاده از سیستم های با راندمان بالا، به کارگیری انواع ابزارهای کنترل کننده میزان مصرف انرژی و در نهایت استفاده از انواع تجهیزات و مصالح کاهنده مصرف انرژی، امرزی متداول و اجباری است. متاسفانه در ایران، نه تنها در تعیین بارهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها دقت نمی شود، بلکه پایین بودن راندمان تجهیزات تاسیسات ساختمانی، بکار نگرفتن وسایل کنترل کننده و همچنین استفاده نکردن از کاهنده های مصرف انرژی مزید برعلت شده و بررسی های حاکی از بالا بودن انرژی مصرفی در خصوص گرمایش، سرمایش و تامین آب گرم بهداشتی نسبت به کشورهای پیشرفته دارد، به گونه ای که میزان مصرف انرژی در ساختمان، 40 درصد انرژی کشور را به خود اختصاص می دهد. این چیلرها صدای کمتری نسبت به چیلرهای جذبی ایجاد میکنند و مصرف برق آنها بسیار کم است. مرطوب سازی کمتری نسبت به کولرهای آبی دارند.

یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی و البته گرمایشی، فن کویل ها هستند که به خاطر نوع ساختارشان انعطافپذیری بالایی دارند. ما در این مقاله به ۵ مورد از بهترین سیستم های سرمایشی ساختمان می پردازیم . برای مثال برای ایجاد درجه حرارت های پایین نمی توان از سیستم سرمایشی تبخیری استفاده نمود و حتی در دستگاه پکیچ هوایی به جهت بار سرمایشی که ایجاد می شود، ممکن است انبساط مستقیم صورت نگیرد و این مسله باعث می شود که هوا دهی ساختمان دچار مشکل شود. این دستگاه در دو مدل یکپارچه و مجزا با کندانسور آبی و هوایی برای سیستم سرمایش و گرمایش از ظرفیت ۵ الی ۸۰ تن تبرید با کویل انبساط مستقیم (DX) و انواع کویل های گرمایی و با فیلتر های مختلف طراحی و تولید می گردد.روف تاپ پکیج به عنوان یک سیستم واحد و یکپارچه، در هر زمان می تواند هوای خنک و گرم را برای ساختمان فراهم سازد. این قابلیت موجب میشود که اولاً کمپرسور دستگاه در فصل سرما نیاز به کار کردن ندارد و در مصرف برق به مقدار قابل توجهی صرفه جویی میشود.ثانیاً دستگاه در نیمی از سال مستهلک نمیشود و تنها فن یونیت داخلی از کل دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد، و استفاده از رادیاتور را در فضاها منتفی می سازد.

عدم توانایی در تنظیم نمودن جداگانه ی دمای هر قسمت که این موضوع هم شما را برای تنظیم مناسب دما محدود میکند و هم موجب افزایش برق مصرفی می شود. ⦁ سیستم های با مایع مبرد که در قسمت اواپراتور هوا را سرد می کنند و با استفاده از سیال هوا دما، رطوبت، کیفیت و فشار طرح داخل را تنظیم می کنند. این انرژی به همراه حرارت خود موتور جهت حفظ فشار و دمای گاز ورودی به کمپرسور درنتیجه جلوگیری از افت راندمان گرمایشی سیستم در دماهای پائین ( تا دمای 20 درجه سانتیگراد زیر صفر ) مورد استفاده قرار میگیرد . از مهمترین مقررات نصب سیستم های گرمایش و سرمایش صنعتی، رعایت درجه حرارت محیط در اطراف این دستگاهها است. حداقل دمایی که آب به آن دما میرسد تقریبا 3 درجه میباشد. احتمالا این فکر به ذهن شما خطور میکند که در صورت استفاده ی همزمان از چند اسپیلت دما به همان صورتی که شما دوست دارید تنظیم می شود، اما بهتر است بدانید با استفاده از چند اسپیلت به طور همزمان به دلیل مصرف بالای برق، هزینه های جاری بسیار بالایی را متحمل می شوید.

در صورتی که با تعمیر میتوان عملکرد سیستم را به وضعیت اولیه بازگرداند، دیگر نیازی به تعویض و خرید یونیت جدید نیست. این تاسیسات، نقش مهمی را در تامین محیط مناسب برای افراد ساکن یا مقیم در ساختمان و عملکرد بهتر دیگر تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ایفا میکنند. اسپلیت ها سیستمهایی هستند که علاوهبر سرمادهی، سیستم گرمادهی هم دارند و دو جانبه عمل میکنند. همچنین پنلهای مختلف این سیستم قابلیت تنظیم دمای جداگانه دارند که کار را برای شما راحتتر میکنند. چیلرها به دو دسته جذبی و حرارتی تقسیم میشوند که هر کدام از آنها قابلیت تصفیه هوا را دارند. کولرهای گازی خود به لحاظ فنی نوع اسپلیت به شمار میروند و دو نوع دیواری و قابل حمل دارند. امروزه بهترین سیستمهای سرمایشی در ایران سیستمهای کولر آبی، کولر گازی، اسپلیت و فن کویل میباشند که هر کدام از این سیستمها مزیتهای خوب خود را دارند و باید به این نکته اشاره شود که زرین سرویس قادر به ارائه بهترین نوع سرویس این سیستمها میباشد. سیستم VRF در مناطقی که رطوبت آنها بالاست نیز بازدهی خود را از دست نمیدهد.

دیدگاهتان را بنویسید