صفر تا صد معرفی انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

او دارد. از آنجائی که بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان میگذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد یا منزل و … سیستم هایی نظیر کولر و اسپلیت باد سرد را به طور مستقیم وارد فضا می کنند و همیشه فضای جلوی آن ها خنک تر از بقیه قسمت های اتاق است اما سیستم های سرمایش از کف فضا را به طور یکنواخت خنک می کنند و تفاوت دما در بخش های مختلف ساختمان احساس نمی شود. سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند چه ویژگیهایی میتواند داشته باشد؟ لازم به زکر است که این محصول در هنگام عمل سرمایش مانند کولر آبی و در هنگام عمل گرمایش مانند هواسابز عمل می کند . در برخی ساختمانها شاید لازم باشد علاوه بر این فاکتورها، به موارد دیگری نظیر تنظیم رطوبت هوا یا تأمین بازیابی انرژی و حرارت هم توجه نمود. استفاده از این سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهویه با شروع فصل گرما و سرما بیشتر میشود و معمولا افراد شرایطی را لازم دارند که درآن محیط بدون اینکه انرژی بیش از حد مصرف کند بتواند راندمان بالایی داشته و هوای مناسب و مطبوعی را ایجاد کند؛ در این شرایط هنگام انتخاب سیستم تهویه مورد نظر خود باید شاخص هایی را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین خرید را برای داشتن هوای ایده آل در محیط داخلی خود داشته باشید.

به طور کلی، ظرفیت کولرهای گازی با توان کمپرسور آنها نمایش داده میشود. EHP مخفف Electric Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک موتور الکتریکی است که با انرژی الکتریسیته ( برق ) کار می کند و GHP مخفف Gas Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک موتور احتراق داخلی ( موتور پیستونی شبیه موتور اتومبیل ) است که با گاز لوله کشی شده شهری کار می کند. اما امروزه پکیج ها جای موتورخانه ها را گرفتند و استفاده از موتورخانه مرکزی در ساختمان ها به ندرت اتفاق می افتد. همچنین به راحتی از درب ورودی موتورخانه ها عبور می کند در صورتی که دیگ های فولادی به صورت یک تکه هستند و در صورتی که ورودی بزرگی برای موتورخانه وجود نداشته باشد، ورود این نوع از دیگ ها به داخل ساختمان نیازمند تخریب و ایجاد باز شو است. در زمانهای قدیم برای بهره مندی از سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه و محل کار از موتورخانه ها استفاده میشد. سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند را میتوانید طوری در محیط تنظیم کنید که هر قسمت از خانه یا محل تجاری را بسته به شرایط دمای آن کنترل کند.

اگر احساس کردید که نیاز به تغییر دما دارید، کافی است از طریق اپلیکیشن موبایل خانه هوشمند، دمای موردنظر خودتان را انتخاب کنید. فارغ از اینکه شما قصد انتخاب کدام یک از موارد بالا را برای خنک کردن فضایی مورد نظرتان دارید، باید به چند نکته مهم و ضروری در انتخاب سیستم سرمایشی دقت کنید. دستگاههای سرمایشی یا گرمایشی بهصورت زمانبندیشده میتوانید فعال کنید. مدتی قبل از ورود به ساختمان، میتوانید سیستم را فعال نمایید تا در هنگام ورود، دمای محیط مطابق با خواست و سلیقه شما باشد. پس با ما همراه باشید تا بهترین و به صرفه ترین سیستم های سرمایشی امسال را برایتان بررسی کنیم. برای نصب و راه اندازی پکیج ها به هزینه کمتری نیاز داریم همچنین در مصرف سوخت و انرژی هم بسیار مقرون به صرفه هستند. البته توجه داشته باشید که یکی از مهمترین مزیتهای این سیستم کنترل از راه دور آن است. گروه فنی استاد سرما همان طور که در فصل گرما همواره یاریگر شما و با راه اندازی سیستم سرمایشی با داکت اسپلیت، تابستانی مطبوع را برای شما فراهم می کند.

نکته اینجاست که به اشتباه در ایران به سیستم EHP همان سیستم VRF گفته می شود، در حالی که EHP در زیر مجموعه سیستم تهویه مطبوع VRF قرار دارد. دستگاه VRF مخفف سه کلمه Variable Refrigerant Flow ( به معنی جریان متغیر مبرد ) است. منظور از متغیر بودن جریان مبرد این است که در سیستم های تراکمی مانند چیلر تراکمی ، جریان مبرد ورودی به اوپراتور ، همواره مقدار مشخص و ثابتی دارد. در روش سرمایش از طریق سیستم کولرهای اسپیلیت به خاطر غیر قابل اعتماد بودن این کولرها، حتماً باید از یک سیستم هشدار دهنده دمای اتاق سرور بهره برد تا در شرایط بحرانی بتوان از طرق مختلف اپراتور سیستم را در جریان اتفاقات قرارداد وگرنه امکان تحمیل خسارات میلیونی یا میلیاردی به مجموعه بسیار زیاد است. بهعنوانمثال استفاده از کولر گازی برای سرمایش کلی یک اتاق سرور یکی از این نوع کاربردهاست. لذا در این متن و سایر متون، هر جا که از سیستم سرمایش و گرمایش VRF نام برده می شود منظور هما EHP است که با موتور الکتریکی و انرژی الکتریسیته کار می کند. در سرمایش تبخیری غیرمستقیم، تبخیر در درون یک مبدل حرارتی انجام میشود و مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده، تغییری نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید