صفر تا صد معرفی انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

فن کویل یکی دیگر از سیستمهای سرمایشی پرکاربرد در خانهها است و از بسیاری جنبهها میتوان آن را جزء بهترین گزینه به شمار آورد. به طور کلی انواع سیستمهای سرمایشی مناسب برای فضای خانهها شامل چند نوع می باشد. سیستم سرمایشی چیلر به دو نوع تراکمی و جذبی تقسیم میشود که در نوع سیستم سرمایشی چیلر تراکمی، نیروی محرک توسط الکتریسیته تامین شده و گاز مورد نیاز از طریق کمپرسور متراکم شده و این گاز به کندانسور وارد و به وسیله آب و هوای محیط خنک شده و در نهایت به مایع تبدیل میشود. بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفهجویی در مصرف آب خواهد شد. کولرهای گازی هم مدلهای مختلف دارند. در نصب کولر گازی کندانسور و کمپرسور در بیرون از ساختمان و اواپراتور در داخل ساختمان نصب می گردد. تاسیسات تهویه مطبوع یا تاسیسات سرمایشی، دستگاه یا مجموعهای از دستگاههای مورد استفاده برای خارج کردن حرارت، کنترل رطوبت و بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان هستند. در کنار مزایایی مانند سرمای مطبوع و نصب راحت فن کوئل و همچنین زیبایی که دارند اما از معایب آنها باید به نداشتن رطوبت کافی و خشک کردن محیط اشاره کرد و اینکه مانع از گردش هوای تازه به داخل محیطهای بسته میشوند.

در سیستم سرمایشی هوشمند، از کانال کشی های اضافی استفاده نمیشود و همین امر باعث میشود که در فضای ساختمان، صرفه جویی شود. این عمل در حالت کارکرد گرمایشی سیستم با کم کردن تعداد فن های فعال یونیت بیرونی ( به قسمت فن های یونیت بیرونی رجوع شود ) یا کاهش میزان انتقال حرارت از آب خنک کننده موتور به سیال مبرد ( خروجی از رادیاتور یونیت بیرونی و ورودی به کمپرسور ) با تنظیم و کاهش زاویه استپ موتور مربوطه انجام میگیرد . سیستم سرمایشی فضای باز که به صورت کولر آبی عمل می کنند آب های تبخیر شده را از راه پمپ های ویژه ای که به همراه خود دارند از طریق نازل ها که آب ها را به قطرات ریز و پودر شده تبدیل و به محیط بیرون راهنمایی می کنند. با برخورد این آب ها و قطرات ریز پودر شده با حرارت هوای گرم عمل تبخیر را انجام می شود و حرارت و گرمای محیط را به فضای سرد تبدیل می کند و می تواند در هوا جریان پیدا کنند. سیستمهای سرمایشی با توجه به نوع ساختمان، لوله کشی، پشت بام، پنجره و شرایط آب هوایی مورد استفاده قرار میگیرند. برای آشنایی بیشتر با این سیستمها، مطالعه مطلب «تهویه مطبوع چیست؟

وقتی صحبت از سیستم سرمایش خانه میشود، در همان لحظه اول هوای مطبوع و خنکایی که به صورتمان میخورد، در ذهن تداعی میشود. در واقع زنت یک هواساز دارای کویل آبگرم (برای گرمایش) و سیستم سرمایش تبخیری است. هواساز چگونه کار می کند ؟ در ضمن می توان یک بخش و یا کل هوای درون سالن را به عنوان جریان هوای برگشتی به وسیله یک داکت دوباره به هواساز بازگردد و هوای تازه با آن ترکیب شود. به منظور پوشش دادن کامل فضای خانه باید از نوع کانالی استفاده کرد یا در غیر این صورت در هر بخش از خانه از یک دستگاه فن کویل بهر برد. 8- با فراهم کردن شرایط مناسب، از جمله تعبیه سایبان، قادر هستند مساحتهای زیادی را پوشش دهند. به طور کلی فن کویل یک دستگاه تهویه مطبوع است که از لولههای گرم و سرد با پرههای آلومینیومی ساخته شده است. بزرگ بودن ویلا و وجود اتاقها و قسمتهای مختلف ایجاب میکند دستگاه انتخابی به گونهای باشد که امکان تنظیم نمودن دمای هر قسمت را به طور مستقل فراهم کند، بنابراین استفاده از سیستمی که به طور یکپارچه همه قسمتها را گرم و یا سرد میکند مقرون به صرفه و ایدهآل نیست. سیستم سرمایشی هوشمند، بدون صدا بوده وهیچ گونه تنظیماتی برای قطعات آن وجود ندارد.

خب استفاده از این سیستم هوشمند، به شما کمک خواهد کرد که دیگر به صورت دستی دمای خانه را کنترل نکنید و به صورت اتوماتیک این امکان وجود داشته باشد. شوفاژ یا حرارت مرکزی سیستمی است که به منظور تولید گرما در منازل و ویلا استفاده میشود. به این منظور برای سیستم گرمایشی فضای باز سیستمی استفاده می شود که عملکرد آن مانند نور خورشید است. سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند چگونه باعث صرفهجویی در هزینهها میشود؟ این دستگاه یکی از لوازم سرمایشی و یک دستگاه تهویه است که در سیستم سرمایش ساختمان کاربرد فراوانی دارد. در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود سیستم های سرمایش از کف به بازار هزینه های انرژی تا حد زیادی و در حدود 80 درصد کاهش یافته است. در روش اول تنها حرارت و برودت فن کویل ها مورد استفاده قرار می گیرد و در این حالت هوای تازه از طریق هوا رسان مرکزی تامین و با کمک کانال های توزیع هوا در یک محیط منتشر و تهویه مناسبی در آن محیط انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید