صفر تا صد معرفی انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان

⦁ مستقیم: در روش مستقیم وقتی سیستم تبخیری شروع به کار می کند مقدار آب موجود در هوای خنک، دمای آن کاهش پیدا می کند. هر منطقه دارای یک جعبه اختلاط است که توسط ترموستات، کنترل میشود تا دمای هوا را با استفاده از هوای سرد و گرم، تنظیم کند. اصطلاح VRF مخفف کلمه Variable Refrigerant Flow هست که به معنای جریان متغیر مبرد میشود تعبیر کرد که در بعضی اختصار ها هم بجای flow از volume استفاده میشه که در کارکرد آنها هیچ تفاوتی وجود ندارد. بعضی از ساختمانها چند طبقه هستند و یا دارای یک منطقه بزرگ یا واحدهای متعددی است. در بعضی دستگاهها امکان معکوس کردن این سیکل یا چرخه وجود داشته و میتوان کولر را تبدیل به پمپ حرارتی به انگلیسی: (Heat Pump) کرد و در فصل زمستان از آن برای گرمایش استفاده کرد. 3. امکان استفاده از هوای تازه (Fresh Air) در صورت نیاز. برخی از بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان که به صورت مرکزی در ساختمان کار میکنند به صورت کانال دوگانه نصب میشوند. سیستم VAV از یک واحد کنترل کننده هوا مرکزی تشکیل شده است که هوا را به جعبه کنترل سیستم میفرستد. بنابراین، یک سیستم هوا با حجم هوای متغیر، برای دستیابی به حرارت مناسب، طراحی شده است.

فن کویلها نیز از سیستم های سرمایش و البته گرمایش محبوب هستند. فن کویلها سرمایش بسیار مطبوعی فراهم ساخته و به راحتی نصب شده و زیبایی کامل در محیط به وجود میآورند. نوع سرمادهی یا گرمابخشی فن کویلها بسیار دلنشین و مطبوع بوده و برای محیطهای خانگی یا سازمانی بسیار مناسب هستند. از این رو میتوانیم داکت اسپیلت را برای سرمادهی در چند واحد جداگانه، عالی بدانیم. برخلاف تصور پیشین که این کولرها را در زمره سیستمهای سرمایشی پرمصرف قرار میداد، ثابت شده است که کولرهای اسپیلت به هیچ وجه پرمصرف نبوده و با استفاده از کمپرسورهای کم مصرف، صرف انرژی کاملا بهینه دارند. داکت اسپیلت به عنوان یک سیستم سرمایش و خنک سازی، برای فضاهای اداری و ساختمانهای بزرگ کاربرد دارد و کمتر شاهد استفاده از آن در منازل و واحدهای مسکونی هستیم. در واقع باید گفت از نیازهای اساسی و ضروری تمامی سازه های ساختمانی اعم از منازل مسکونی، اماکن عمومی، مجتمع های تجاری، ساختمان های اداری و نیز مراکز و ساختمان های صنعتی بهره مندی از سیستم تهویه مطبوع می باشد. توجه داشته باشید که در اغلب مواقع از سیستم های ترکیبی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم ضمن ارائه ی تعاریف و تاریخچهی استفاده از سیستم های سرمایشی، انواعی از پر کاربرد ترین وسیله هارا معرفی کرده و ضمن مرور مزایای هرکدام، وسیلهی مناسب برای انواع مناطق آب و هوایی را معرفی کنیم.

این دستگاه به علت مصرف گاز برای سرمایش، هزینههای مصرف برق در تابستان را کاهش میدهد و با توجه به بهای پایین گاز نسبت به برق در ایران این مورد یکی از به صرفه ترین سیستمهای تهویه مطبوع سرمایشی گرمایشی در ایران به شمار میرود. انتخاب بهترین سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان و سوله دلیل بر جدید بودن آن نمی تواند باشد، بلکه مهمترین نکته این است که باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی، متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره گزینش شود. سوخت اصلی آن در هر دو حالت سرمایشی و گرمایشی گاز طبیعی شهری است و بر پایه یک موتور احتراق داخلی گاز سوز و سیکل تبرید تراکمی کار میکند. بدین معنی که برای سرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می شود که نوع چیلر تراکمی هوا خنک (نسبت به نوع آب خنک و نیز جذبی) مزایا و کاربرد بیشتری دارد. این نوع سیستم، مضرات سیستمهای قبلی را به حداقل میرساند و با استفاده از کنترل کنندهها، انعطافپذیرتر خواهد بود.

در نظر گرفت. با این حال، انتخاب یک سیستم، محدودیتهایی دارد که باید تعیین شود. در مرحله اول برای نصب سیستمهای سرمایشی باید سیستم مناسب با محیط انتخاب شود و در مرحله بعد باید سیستم در محل مناسب خود قرار گیرد چرا که باعث ایجاد سر و صدا در محیط میشود. خوب است بدانید که سرمایش و گرمایش در این دستگاه به وسیله ی حرکت هوا در واحد داخلی (هواساز) با مکش هوای داخلی صورت می گیرد. دستگاه GHPمخفف (Gas Heat Pump ) یکی از سیستمهای تهویه مطبوع است که هم ظرفیت سرمایشی و هم ظرفیت گرمایشی دارد. این دستگاه دقیقاً مشابه GHP است با این تفاوت که تماماً(هم در حالت سرمایشی و هم در حالت گرمایشی) با برق کار میکند، به همین دلیل برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و معمولا در ساختمانهایی که از سیستم VRF استفاده میشود یک موتورخانه هم به عنوان سیستم مکمل گرمایش در نظر گرفته میشود. سیستم کولر آبی فقط خاصیت خنک کردن دارند ولی سیستمهایی مثل فن کویلها، اسپلیتها، کولرهای گازی و چیلرها در زمینه گرمایشی هم نیز فعالیت دارند. همچنین سیستمهایی مثل کولرهای گازی، اسپلیتها، چیلرها و فن کویلها این مزیت را دارند که بدون اینکه سر و صدا ایجاد کنند محیط را سرد و خنک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید