سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب خانه شما چیست ؟

یونیت های داخلی مانند اسپلیت های دیواری و سقفی بوده و متناسب با فضای کاربری انتخاب می شوند. انتخاب سیستم گرمایشی برای یک واحد با کاربری های متفاوت (مسکونی، خدماتی، صنعتی و…) دقیقاً بستگی به محل استقرار کارخانه از نظر آب و هوایی و رطوبت دارد. سرمایش موردنیاز واحدهای صنعتی نیز همانند گرمایش ارتباط کامل با محل استقرار واحد صنعتی، و نوع صنعت دارد. به طور نمونه یک واحد صنعتی تولید کننده ظروف شیشه ای که دارای کوره با درجه حرارت بالا می باشد به فرض استقرار در مناطق سردسیر هم سیستم گرمایشی فعالی ندارد. این دستگاه یکی از لوازم سرمایشی و یک دستگاه تهویه است که در سیستم سرمایش ساختمان کاربرد فراوانی دارد. کولرهای گازی اسپلیت متشکل از یک دستگاه بیرونی (شامل کمپرسور و کندانسور هوایی) و چندین دستگاه داخلی (اواپراتور) هستند. سیستم اسپلیت مرکزی هزینه نصب اولیه ی بالایی دارد. به دلیل قیمت اولیه بالایی که دارد در ساختمانهای لوکس و در مناطق و پروژههایی که پتانسیل خرید این سیستم را دارند مورد استقبال قرار گرفته است.

گلخانه مکانی است که در آن به کشت محصولات مختلف پرداخته می شود. ۳-دستگاه گرمکن با بخار: این دستگاه با استفاده از مشعل و دیگ، آب را تبدیل به بخار کرده و بخار گرم را به وسیله لوله به رادیاتورها انتقال می دهد. حجم لوله کشی این سیستم نسبت به سایر سیستم ها کم می باشد. ۲-مایعات: انتقال مایعات پس از گرم شدن، سطح اطراف خود را گرم می کند و باعث جا به جایی هوای گرم و سرد می شود. تهویه با دو مجرای ورودی و خروجی در تابستان هوای گرم و مرطوب را به خارج جریان داده و تهویه مناسب را از مجرای ورودی با هوای خنک و مرطوب دوباره وارد می کند. سیستم سرمایش هر واحد مستقل و در زمان نیاز استفاده میشود و در صورت خراب شدن یک دستگاه تنها یک واحد ساختمان دچار مشکل میشود. اگرچه چیلرها به عنوان دستگاه سرمایشی شناخته میشوند با این حال با اضافه نمودن مواردی همچون بویلرها میتوان آن را به یک سیستم گرمایشی بدل نمود و به صورت دو منظوره از آن استفاده کرد. بار سرمایشی و گرمایشی که در این حالت ایجاد میشود، از طریق ترموستات تنظیم شده و میتوان با خاموش یا روشن نمودن فن این عملیات را کنترل نمود.

وقتی صحبت از سیستم سرمایش خانه میشود، در همان لحظه اول هوای مطبوع و خنکایی که به صورتمان میخورد، در ذهن تداعی میشود. همانطور که می دانیم در کولر آبی معمولی، با ریزش آب روی پوشال ها و عبور هوا از میان پوشال های خیس، هوای خنک ایجاد می شود و البته پوشال بعد از مدت کمتر از یک ماه پیوستگی خود را از دست می دهد و خالی شدن پوشال در بعضی نقاط، باعث کاهش راندمان خنک کنندگی در کولرهای آبی معمولی و پوشالی می گردد. ۲-دستگاه های آب گرم: این دستگاه ها از یک دیگ بخار و پمپ برای فرستادن آب گرم به داخل رادیاتورها که در جابه جایی ساختمان نصب شده، استفاده می کند. این تابش اشعه به محیط از طریق اجسام موجود در داخل اتاق جذبشده و بهعنوان گرما در کل ساختمان منتشر میشود. ۳-هدایت: در این نوع انتقال، گرما به وسیله جسم جامد حرکت می کند. کولرهای گازی به کمک فیلترهایی که دارند هوای محیط را تصفیه می کنند. هواساز مجهز به فیلترهایی است که هوای بیرون را فیلتر و تصفیه می کند. ظرفیت کولرهای گازی 9000 تا 90000 می باشد. چیلرها توان و ظرفیت بالایی دارند و به دو مدل تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که مدل تراکمی با انرژی برق و مدل جذبی با انرژی حرارتی کار می کنند.

داکت اسپلیت مصرف برق بالایی دارد. این سیستم مصرف برق بالایی دارد. این ویژگی باعث شده که برای ایجاد گرما گزینه مناسبی نباشد، چراکه در کشور ما ایجاد سیستم های گرمایشی با استفاده از جریان برق بسیار هزینه بردار هستند، اما در زمینه ایجاد سرما مانند سیستم GHP به صرفه است و گزینه مناسبی به شمار میآید. 1- سرمایش ایجاد شده به دلیل وجود آب است و به همین دلیل هم مصرف برق پایین است. بهتر است بگوییم استفاده از داکت اسپیلت هم کاملا منتفی است! یکی از این مزایا این است که بیمارانی که دارای ناراحتیهای مفصلی هستند و رطوبت برایشان مضر است، با استفاده از داکت اسپیلت اذیت نمیشوند و با توجه به این موضوع میتوان نتیجه گرفت که در بیمارستانها و آسایشگاهها از این دستگاه استفاده زیادی میشود. سیستمها و وسایل گرمایشی و سرمایشی بسیاری برای ساختمان در بازار وجود دارد. به همین منظور با افزایش نیاز بازار و اهمیت این موضوع سیستم هایی مانند فن کویل میدیا با فناوری نوین تولید و به بازار عرضه شدند و فصل جدیدی را در صنعت سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع به وجود آوردند . کنترل دمای اتاقها در زمستان امکان پذیر نیست. درباره کولر آبی که چارهای نیست و این دستگاه با آب کار میکند.

دیدگاهتان را بنویسید