سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمانها چگونه کار میکند؟

از این رو باید برای انتخاب درست سیستمهای سرمایشی ساختمان هم به جنبه فنی و تکنیکی سیستم توجه کرده و هم صرفه اقتصادی را در نظر گرفت تا با لحاظ کردن این دو جنبه بتوان نیازهای ساختمان را پاسخگو بوده و نتیجه مطلوب حاصل گردد. آتش از طریق مشعل آتش در داخل بویلر ایجاد شده و آب پس از عبور از فضای گرم داخل بویلر به دما مورد نظر رسیده و پس از گردش داخل بویلر به سمت مصرف کننده ها(مبدل های حرارتی) حرکت می کند. کم مصرف ترین سیستم سرمایشی کدام است؟ «حسین زبرجدی دانا»، کارشناس ارشد مهندسی استخراج معدن است. چیلرهای تک اثره دارای سه دسته بوده که نحوه کار هر سه گروه شبیه به هم است و دارای حداقل یک مولد حرارتی بوده و ضریب عملکرد این نوع چیلر ها بین 6.0 الی 8.0 میباشد. روش کار این سیستم بدین ترتیب است که سنسور تعیینکننده دما بهطور اختصاصی دمای هر محیط را اندازه میگیرد و به سیستم کنترلکننده مرکزی اطلاع میدهد. در واقع اسپیلیت نوعی کولر گازی است که هوای گرم را پس از دریافت خنک کرده و به داخل ساختمان هدایت می کند.

سیستم کار کولر آبی بدین صورت است که از تبخیر برای جذب گرما استفاده می شود، در واقع گرمای هوا صرف تبخیر آب می شود. سیستمهای سرمایشی و گرمایشی خانههای واقع در مناطق گرم و مرطوب با خانههایی که در آب و هوای سرد و خشک واقع شدهاند مشابه نیستند. در کنار مزایایی مانند سرمای مطبوع و نصب راحت فن کوئل و همچنین زیبایی که دارند اما از معایب آنها باید به نداشتن رطوبت کافی و خشک کردن محیط اشاره نمود و اینکه مانع از گردش هوای تازه به داخل محیط های بسته می شوند. برای محیطهایی که آب و هوایی به شدت گرم و خشک دارند، کولر آبی به عنوان یک سیستم سرمایشیT انتخاب ایدهآلی محسوب میشود. وقتی از سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند صحبت میکنیم، درواقع از تمامی لوازم سرمایش و گرمایشی صحبت میکنیم که به سیستم هوشمند مرکزی خانه متصل شدهاند. یکی از انواع سیستم سرمایشی برای خانه، فن کوئل ها هستند که در میان سیستم های خنک نماینده خانگی محبوبیت بسیاری دارند. معرفی مجموعه آرسان سرویس در مهرماه ماه سال 1386 توسط تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی تاسیس شد ، شروع فعالیتمان با طراحی و نصب و راه اندازی سیستم های سرمایشی تراکمی آغاز گردید. از جمله سیستم های سرمایشی مورد استفاده در ساختمان می توان به چیلر، کولر آبی، اسپیلیت و سیستم سرمایش از کف اشاره نمود.

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند نیز به کمک افراد آمده است تا بتواند زندگی زیبا و راحتی را برای افراد فراهم نماید. نحوه عملکرد فن کوئل به این صورت است که از طریق فن سانتریفیوژ به عنوان مجرای آب سرد برای سرمادهی استفاده می نمایند. یکی دیگر از سیستم سرمایشی برای خانه کولر گازی است که در آن فرایندهایی بر روی گازهای فریونی (مشابه گاز یخچال) انجام گرفته و از این طریق محیط سرد می گردد. این سیستم به سرعت و بصورت یکنواخت محیط را گرم میکند که در صرفهجویی در انرژی نیز بسیار موثر است. سیستم سرمایش از کف نیز که جزء جدیدترین و راحت ترین سیستم سرمایشی است امروزه در ساختمان ها نصب می شود و مزایای منحصر بفردی در پی دارد. سیستم سرمایشی مرکزی یکی از سیستم های خنک نماینده خانگی است که مانند کولر گازی بوده با این تفاوت که یک یونیت بیرونی عظیم با ظرفیت بالا دارد که یونیت های داخلی متعددی به آن متصل می گردد. این سیستم مجهز به عیبیاب اتوماتیک است.به نحوی که با استفاده از Line error کل سیستم به صورت خودکار بررسی میشود و عیبهای آن مشخص میشود.

ویژگی پره پره بودن آن ها باعث می شود که حمل آن ها بسیار ساده تر باشد. شکل قرار دریافت دریچه فن ها به این صورت است که از آنها می توان در قسمت های مختلف محیط مانند کف و سقف و دیوارها، استفاده کرد. عملکرد سیستم سرمایشی وی ار اف مشابه سیستم سرمایشی چیلر است با این تفاوت که در سیستم وی ار اف آبی برای خنک کردن وجود ندارد و در مدار آن به جای آب از گاز فریون برای انتقال انرژی میان یونیت خارجی و داخلی استفاده می گردد. یکی از محبوب ترین و متداول ترین سیستم های سرمایشی کولرهای آبی بوده اند که به مرور زمان به دلیل بازدهی کمتر جای خود را به کولرهای گازی دادند و با گذشت زمان انواع جدیدتر و پیشرفته تری از سیستم سرمایشی وارد بازار شدند. یکی دیگر از انواع سیستم سرمایشی جدید برای خانه، سیستم سرمایشی چیلر است که در زمره سیستم های خنک نماینده خانگی است و اگر به دستگاه بویلر متصل گردد می تواند با فراهم کردن آب گرم به منظور گرمادهی نیز از آنها استفاده کرد. در ارتباط با تاثیر خنک نمایندگی و گرمادهی که این سیستم ها دارند باید گفت که بسیار موثر عمل نموده و در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک یا گرم می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید