سیستم های سرمایشی گرمایشی و انواع آن

فن کویلها مانند کولر دوال خودرو، دارای قابلیت تنظیم دمای دوگانه هستند. در این مقاله با ساختار و روش کار فن کویلها و همچنین انواع آنها آشنا شدیم. امروزه در سیستم اسپلیت مرکزی (VRF) جدید (نسل چهارم) علاوه بر بهینه سازیهای انجام یافته در خصوص بخش سرمایش، کاهش مصرف انرژی و سیستمهای کنترلی مورد نیاز، همچنین با استفاده از سیال جاذب انرژی به عنوان سیال واسطه امکان تامین گرمایش به صورت پیوسته (Heating continuous) تامین گردیده است. در مجموع سیستمهای اسپلیت مرکزی VRF یا VRV برای مکانهایی مناسب است که اولاً نیاز به گرمایش 100% به خصوص در شب هنگام نداشته باشند (به دلیل گرانی سیستم گرمایش صد در صدی و نیز هزینه برق مورد نیاز در گرمایش هیت پمپ 100%) و ثانیاً مانند هتلها(البته در مناطق جنوبی کشور) و مراکز اداری، تجاری یا مراکز خرید و پاساژهای لوکس (در اغلب نقاط ایران) به صورت یک مجموعه پیوسته از کل سیستم اسپلیت مرکزی استفاده کنند و لزومی به تفکیک هزینههای بهره برداری واحدهای مختلف در آن نباشد.

سیستم اسپلیت مرکزی یکی از پرطرفدارترین سیستم ها برای تامین دمای هوای مناسب محسوب می شود که از آن به عنوان vrf یا VRV نیز نام برده می شود. سیستم اسپلیت مرکزی یا وی آر اف (VRF) معمولاً در ساختمانهای بزرگ و مراکز تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. در فن کویلهای سقفی پرتاب سرمایش یا گرمایش از سمت بالا به پایین صورت میگیرد. اوصولا وقتی که آب و مخلوط غیر اشباع هوا – آب در تماس با یکدیگر قرار گیرند بین آنها انتقال جرم وگرما صورت میگیرد. پیش از توضیحات بیشتر در مورد خود دسیکنت ها توضیح چند واژه تعریف میشود adsorbent به آن دسته از دسیکنت ها اطلاق میشود که معمولا جامد هستند و در فرآیند رطوبنت را از سطح خود جذب میکنند و اصطلاحا جذب رطوبت توسط این مواد را جذب سطحی فیزیکی مینامند و واژه absorbent به دسیکنت هایی که بیشتر به صورت مایع هستند و تغییر در آنها در حین فرآیند جذب رطوبت انجام میگرد مربوط میشود. وی در زمینه چرایی غیر اقتصادی و مخرب بودن این سیستمهای سرمایشی در مناطق عادی، افزود: این سیستمهای سرمایشی بیشتر برای کاهش رطوبت و ایجاد سرما استفاده میشود و مناسب مناطق گرم و مرطوب است و بر این اساس در استانهای معتدل سیستم سرمایشی کولر آبی با ایجاد رطوبت و سرما مطلوبیت و آسایش دمایی بیشتری را ایجاد میکند.

چون خطوط دمای مرطوب ثابت تقریبا بر خطوط آنتالپی ثابت هستند آنتالپی نیز ثابت فرض میشود. هر کندانسور بیرونی که معمولا دارای ظرفیت 8HP تا 20HP می باشد، جهت افزایش ظرفیت سیستم و استفاده در ساختمانهای بزرگتر دارای قابلیت جمع با کندانسورهای دیگر در قالب طرح منطقه بندی فضاهای ساختمان نیز می باشد؛ معمولاً برای جبران تلفات افت راندمان دستگاه به دلیل جبران فواصل لوله کشی، ظرفیت پنلهای بیرونی تا حدود 30% بیشتر از محاسبات در نظر گرفته می شود. استفاده ترکیبی؛ این سیستم ها میتوانند با دیگر سیستم های سرمایشی ترکیب شده و در جهت برطرف کردن معایب آن به کار گرفته شود. این سیستم ها میتوانند با ترکیب سیستم های تراکمی برای کنترل بهتر رطوبت استفاده شوند. پس با توجه به موارد گفته شده می توان گفت که این سیستم هم کار سرمایش گرمایش و تنظیم رطوبت و تصفیه را انجام می دهد و کامل است. با کدام یکی از لوازم سرمایشی خانه را خنک کنیم؟ وسیله ای است که از طریق تبخیر آب هوا را خنک نگه داشته و آب توسط الکترو پمپ به بالای پوشال انتقال داده می شود و آنرا خیس نگه میدارد و نسبت زیادی از گرما را با استفاده از تبخیر آب جذب میکند و این امر باعث خنک نگه داشتن هوای داخل کولر میباشد این هوای خنک توسط کانال کولر با رطوبت وارد محیط میشود.

امکان رسیدن به شرایط آسایش؛ سیستم های دسیکنت میتوانند دما رطوبت را بطور مجزا کنترل کنند در صورتی که در سیستم های تهویه مطبوع فقط کنترل دما امکان پذیر است. میزان جذب رطوبت توسط این مواد متفاوت است و به شرایط کارکرد و خواص هر یک بستگی دارد. این سیستم، مانند بسیاری از سیستمهای سرمایشی موجود در بازار، امکان تنظیم رطوبت در هوا، تنظیم سرعت جریا هوا و همچنین پاکسازی هوا را دارند. ، اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آنهاست. به طور کلی سیستم اسپلیت مرکزی که با علائم اختصاری مانند MULTIV ،VRV ،VRF یا GHP مشخص می شود دارای یک کندانسور بیرونی (که معمولا در بام ساختمان نصب می شوند) و تعدادی پنل اسپلیت داخلی با امکان انتخاب نوع پنل اسپلیت و امکان تنظیم دمای دلخواه در هر یک از فضاهای ساختمان می باشد. زیرا، سیستم اسپلیت مرکزی در انواع مختلف با ظرفیت های سرمایش و گرمایش هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می شود، و شما باید قبل از اقدام به خرید سیستم اسپلیت مرکزی، متراژ و کاربری محیط خود را در نظر داشته باشید، تا بتوانید انتخاب صحیح و درستی در مدل و ظرفیت سیستم اسپلیت مرکزی، با قیمت مناسب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید