سیستم های سرمایشی گرمایشی و انواع آن

کلیه کمپرسورها با استفاده از تسمه به فلایول ( چرخ لنگر) موتور متصل بوده و همواره با روشن بودن موتور فولی ( محل اتصال تسمه ) آنها در چرخش میباشد ولی خود کمپرسور ( قسمت متراکم کننده سیال مبرد ) غیر فعال میباشد . ترموستاتهای هوشمند به لطف سازگاری با تکنولوژی فرمان صوتی مانند الکسای آمازون میتوانند با فرمان صوتی فعال شوند. در نتیجه، این گزارشات معمولا با نکاتی در مورد چگونگی تنظیم دما برای صرفهجویی در مصرف انرژی همراه است. زمانی که برنامه و زمانبندی شما متفاوت است، ترموستات هوشمند به طور خودکار با آن سازگار میشود و زمانهایی که در خانه نیستید در گرمایش و سرمایش صرفهجویی میکند. عملکرد فن کویلها به وسیله فن سانتریفیوژ بوده و مجرای آب سرد برای سرمادهی و مجرای آب گرم برای گرمادهی، ایفای نقش میکند. بنابرین انتخاب بهترین سیستم سرمایش و گرمایش برای یک ساختمان و سوله یا سالنی خاص، مطابق آنچه که به طور خلاصه شرح داده شد، به شرایط آب و هوایی، قیمت اولیه دستگاه، احتیاج به میزان نمودن رطوبت و … توجه داشته باشید که قبل از نصب داکت اسپیت باید مواردی چون منبع تولید آب گرم، موتور خانه و گاز در ساختمان لحاظ شده باشد تا بتوان کار نصب این سیستم را انجام داد.

در برخی ساختمانها شاید لازم باشد علاوه بر این فاکتورها، به موارد دیگری نظیر تنظیم رطوبت هوا یا تأمین بازیابی انرژی و حرارت هم توجه نمود. در برخی از سالن های بزرگ صنعتی علاوه بر دمای هوا درصد رطوبت نیز باید تنظیم شود که با این سیستم و با نصب رطوبت زن و یا رطوبت گیر در هوا ساز این مهم ممکن می شود. در ضمن می توان یک بخش و یا کل هوای درون سالن را به عنوان جریان هوای برگشتی به وسیله یک داکت دوباره به هواساز بازگردد و هوای تازه با آن ترکیب شود. در صورتی که با تعمیر می توان عملکرد سیستم را به وضعیت اولیه بازگرداند، دیگر نیازی به تعویض و خرید یونیت جدید نمی باشد. بار سرمایشی و گرمایشی که در این حالت ایجاد می شود، از طریق ترموستات تنظیم شده و می توان با خاموش یا روشن نمودن فن این عملیات را کنترل نمود. در نتیجه، نه تنها این کار از فشار دادن دکمههای روی ریموت کنترل سادهتر است، بلکه به شما امکان میدهد مدیریت دقیقتری بر دمای هفته به هفته داشته باشید. در نتیجه به شما امکان میدهد ترموستات سرمایشی و گرمایشی را از هر جایی که اینترنت دارید، بررسی و کنترل کنید و در صورت نیاز دما را تغییر دهید.

برای مثال رطوبتسازهای هوشمند و تصفیهکنندههای هوا را اگر با سیستم عاملی سازگار باشند، میتوان با ترموستات کنترل کرد. مهندس طراح، وظیفه دارد با در نظر گرفتن سیستمهای مختلف تهویهای، گرمایشی و سرمایشی، موقعیتی را فراهم کند که بتوان بیش از یک سیستم برای رفاه ساکنین در ساختمان نصب نمود. این سیستم ها گرمای مورد نیاز در فصل زمستان و سرمای لازم برای تابستان را فراهم می نمایند و حضور آن ها در ساختمان الزامی است. فن کویل در واقع یک سیستم سرمایشی گرمایشی است که دمای فضای ساختمان را متناسب با تغییرات دمایی موجود در وضعیتی استاندارد نگه می دارد تا شرایط لازم برای به وجود نیامدن وقفه در فعالیت های روزانه فراهم گردد. هدف اصلی سیستم تهویه مطبوع تأمین آسایش ساکنان از طریق تنظیم و تغییر شرایط هوای خارج از منزل و تبدیل آن به شرایط مطلوب ساختمان است. از نکات قابل توجه هنگام خرید بهترین سیستم های سرمایشی ساختمان علاوه بر ظرفیت مناسب دستگاه، گارانتی اصلی با خدمات پس از فروش نیز باید توجه نمود. از متخصصین سیستم های تهویه بخواهید یونیت سیستم تهویه ساختمان شما را بررسی کنند تا اگر نیاز به تعمیر است نسبت به اینکار اقدام نموده و عملکرد گرمایشی و سرمایشی را به وضعیت ایده آل بازگرداند.

کمی تحقیق و بررسی و سوال پرسیدن از متخصصین سیستم های تهویه برای خرید بهترین یونیت امری بسیار ضروری است و حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. سیستم VRF وزن بسیار سبکی دارد و در اندازه های مناسب تولید میشود. بنابراین مدیریت در استفاده از این سیستم باعث بهینهسازی مصرف انرژی میشود. در مقایسه با چیلرها، بازدهی بالاتری دارند و از طرفی هم مصرف برق بیشتری دارد. در مقایسه با کولرهای گازی هزینه نصب و اجرای بالاتری دارند. مینی چیلرها بازدهی کمی دارند. امروزه بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان ، دستگاه هایی چون VRF ، دستگاه GHP (ساخته شده بر پایه VRF و با موتوری گازسوز) ، مینی چیلر تراکمی هوا خنک ، اکونوپک و غیره هستند که همه آنها جزو جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی محسوب می شوند. نرم افزار Carrier HAP، به عنوان یک ابزار کامپیوتری معتبر در این زمینه شناخته میشود که نتایج حاصل از آن مورد تایید چک لیست سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار دارد. یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند دقیقا مانند یک مدل معمولی نصب میشود و نیاز به تنظیمات دستی برای هفتههای اول دارد. همچنین ممکن است لازم باشد یک C-wire (یا سیم معمولی) در تنظیمات سیمکشی ترموستات سرمایشی و گرمایشی موجود خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید