سیستم های سرمایشی ساختمان

کولرگازی ها از سیکل تبرید پیروی می کنند که اصلی ترین اجزای آن، کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است. سیستمهای تبرید تراکمی از چهار جز اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساطی تشکیل میشوند. این اصول در رشتههای مهندسی طی درسهای ترمودینامیک 1، ترمودینامیک 2 و ترمودینامیک پیشرفته تدریس میشوند. این سیستمها به دو نوع الکتریکی و مکانیکی تقسیم میشوند. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد. این سیستمها که تا ظرفیت حدودا 100,000 بی تی یو تولید شد، قابلیت اتصال به یونیت های مختلف داخلی اعم از دیواری، داکت و کاستی را داشتند و در دو نوع تکفاز و سه فاز تولید شد، اما بعلت محدودیت های زیاد لوله کشی در طول و ارتفاع خیلی مورد استقبال واقع نشد و به همین علت تولید کنندگان دنبال ابداع دستگاه دیگری رفتند که شرکت Daikin اولین نمونه را به بازار عرضه کرد. بهترین سیستم گرمایشی سرمایشی ساختمان عملکرد ساده ای دارد که با توجه به شرایط بیرونی ، هوای خارج ساختمان را به داخل می کشد و قبل از اینکه در فضاهای مختلف پخش شود گرم تر یا سرد تر می شود سپس در هوای محیط پراکنده شده یا مجددا در سیستم مورد استقاده قرار می گیرد.

مهم ترین نکته ای که در نصب و راه اندازی این سیستم ها حائز اهمیت می باشد عایق کاری دیوارها و پنجره هاست، زیرا عایق مانع از انتقال هوای سرد به بیرون ساختمان و مانع از ورود هوای گرم به داخل آن می شود. با توجه به این که در این جریان سرمایشی هیچ اثری از باد نمی باشد، بنابراین هوای تازه و تصفیه شده ای نیز وجود ندارد و این ممکن است در محیط های شلوغ مشکل ایجاد کند. بهترین دستگاه سرمایش گرمایش از لحاظ قیمت برای ساختمان می باشد، که هدف آن ایجاد سرمایش و گرمایش هرواحد به صورت مجزا با سایر واحد ها می باشد. این سیستم ها بی صدا بوده و هیچ آلودگی صوتی در ساختمان ایجاد نمی کنند. آب، وظیفه حمل بار حرارتی در ساختمان را به میزان 80-90٪ از طریق آب گرم و تأمین سرمایش بر عهده دارد. تاسیسات سرمایشی تجهیزات و سیستمهای مختلفی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله، به معرفی انواع، اجزا و سیستمهای تاسیسات سرمایشی ساختمان میپردازیم. به طور کلی در کندانسور داکت اسپلیت ها (یونیت خارجی) گاز مبرد خنک می شود. اما سیکل گرمایشی به این صورت است که، یونیت داخلی داکت اسپلیت مجهز به کویل های آب گرم است.

کمبود فشار در قسمت مکش کمپرسور می تواند به دلایل ذیل اتفاق بیافتد : نشتی گاز سیستم و در نتیجه کم شدن مبرد در سیستم ( این حالت شایع ترین حالت برای کمبود فشار می باشد ) ، گرفتگی یا یخ زدگی رادیاتور قسمت تبخیر کننده یا همان اواپراتور( در حالت کارکرد سرمایش ، رادیاتور یونیت داخلی و در حالت کارکرد گرمایش ، رادیاتور یونیت بیرونی ) ، از کار افتادن فن اواپراتور . معمولاً پانلهای تابشی برای سیستم گرمایش از کف میتوانند حدود 66-84 درجه فارنهایت را تنظیم کنند. شاید تا به حال نام ایرواشر ها را شنیده باشید این دستگاه ها و دستگاه های زنت نوع خاصی از سیستم های سرمایشی هستند که شبیه هواساز ها ساخته شده اند و هم می توان از آن ها برای گرمایش و هم سرمایش استفاده کرد. دور سیستمهایی که نه تنها رطوبت محیط را کاهش نمیدهند بلکه بر میزان آن میافزایند را یک خط قرمز بکشید، کولر آبی گزینه مناسبی برای محیطهای مرطوب شمال نیست. این سیستم نه تنها سرمایش مورد نیاز در تابستان را فراهم می نماید، بلکه در فصل زمستان نیز منجر به گرم شدن فضای ساختمان می گردد.

رادیاتورها به عنوان توزیعکننده حرارت در انواع مختلف در بازار وجود دارند. امروزه این سیستم ها در چهار نوع مختلف در سایزهای متفاوت و متناسب با مکان های مسکونی و کاری، در دسترس هستند. سوخت آن نیز در دو حالت سرمادهی و گرمادهی گاز طبیعی شهری می باشد. علاوه بر این اجزا، پمپهای مخصوص نیز برای به حرکت در آوردن مبرد درون سیستم به کار میروند. تاسیسات سرمایشی چگونه کار می کنند ؟ تاسیساتی که به منظور تامین سیستم سرمایش از کف در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند راحتی و آسایش را برای ساکنین در فصول گرم سال فراهم می کنند. توجه داشته باشید که آب مورد نیاز با چرخش در فن کویل ها عمل خنک کردن ساختمان را انجام می دهند و حتی می توان گفت که مینی چیلرها به عنوان یک پمپ حرارتی در فصل زمستان آب گرم مورد نیاز را فراهم می کنند. علاوه بر سیستمهای معرفی شده در این مقاله، سیستمهای دیگری نیز وجود دارند که به منظور تهویه مطبوع ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. سیستم حرارت مرکزی یکی از سیستمهای گرمایشی است که گرما را از موتورخانه یا پکیج به رادیاتور فرستاده و فضا را گرم میکند. آب گرمی که برای عملکرد گرمایشی این سیستم مورد نیاز است از موتور خانه فراهم و توسط پمپ به کویل ها فرستاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید