سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم سرمایشی و گرمایشی

امروزه یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی و اجرای ساختمانها و خصوصاً مجتمعهای مسکونی بزرگ، مساله تأسیسات مکانیکی و فراهم آوردن تسهیلات لازم جهت آسایش و رفاه ساکنان آن است. انتخاب و طراحی مناسب تجهیزات و تأسیسات مکانیکی نه تنها موجب آسایش افراد میشود بلکه باعث افزایش عمر ساختمان، صرفه جویی اقتصادی و صرفه جویی در مصرف انرژی نیز خواهد شد. هزینه سرمایه گذاری اولیه آن مناسب باشد. در سال های اخیر استفاده از چیلرهای جذبی به دلیل مشکلات فنی آن بسیار کمتر شده است اما همچنان در مجتمع ها و یا کارخانه هایی که اتلاف حرارتی بالایی وجود داشته باشد سعی می کنند از چیلر جذبی استفاده کنند. این سیستم به دلیل عملکرد خنک کنندگی شبیه به کولر های آبی موجب افزایش رطوبت محیط مورد نظر می شود که بهتر است در منطقه هایی با رطوبت بالا استفاده نگردد و همچنین در محیط هایی که به رطوبت نیازی ندارد یا برای انبار و یا ابزار مورد نظر مضر بوده نباید استفاده گردد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که انتخاب بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی صورت بگیرد تا بتوان متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی را انتخاب کرد.

در ادامه و با مشاوره گرفتن از شرکت فنی مهندسی آسا تهویه سپند، مشخصات تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید بهترین انتخاب را برای سیستم تهویه ساختمان خود داشته باشید، ابتدا لازم است بدانید که سیستم های دیگری چون چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک و هواسازها ، دیگ آب گرم موتورخانه و تا حدودی دستگاه های پکیج یونیت و زنت نیز برای تهویه ساختمان و گرمایش و سرمایش وجود دارند اما این سیستم ها نسبت به موارد ذکر شده به نسبت قدیمی تر هستند. سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی از ۲۵ تا ۲۸ مهرماه 1393 با حضور 21 کشور در فضایی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد همچنین چهار هیات تجاری و بازرگانی از کشورهای تاجیکستان، عراق، افغانستان و ترکمنستان از این نمایشگاه در تهران بازدید کردند. دستگاه تهویه GHP یکی از جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که می تواند به عنوان بهترین سیستم گرمایش و سرمایش در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، سالن های کنفرانس و غیره انتخاب شود.

چیلرها دستگاههای سرمایشی مرکزی بوده و برای سرمایش چندین واحد و یا ساختمانها، برجها و محیطهای بزرگ استفاده میشوند و اصلا برای منزل مسکونی مناسب نیستند. یکی دیگر از عواملی که در سیستم گرمایشی و سرمایشی تأثیرگذار است، قیمت آن است که باید در حد معقول و مناسب باشد. عبارت VRF مخفف سه کلمه Variable ، Refrigent ، Flow است، به معنی جریان متغیر سیال در پنل یا واحد داخلی است. 6- ایمنی پایین و امکان خطر آتش سوزی بالا به دلیل سیم کشی ها و گاز کشی های متعدد در هر قسمت که پنل سقفی یا دیواری دارد. میزان مصرف برق و گاز در سیستمهای GHP بسیار پایین است و به همین دلیل استفاده از این سیستمهای تهویه مطبوع در ساختمان به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را پایین میآورد. موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شود. با نصب شیرهای ترموستاتیک روی هر رادیاتور میتوان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. انواع فن کویل fancoil را میتوان یکی از بهترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی دانست که برای تامین گرمایش در فصول سرد و هم برای تامین سرمایش در فصول گرم مورد استفاده قرار می گیرد؛ اجزای سیستم فن کویل همان طور که از نامش پیداست متشکل از فن، کویل های گرمایشی و سرمایشی، شیر فلکه و فیلتر هوا میباشد.

هواسازها معمولا از داکتهای ورود و خروج هوا، دمنده، لرزهگیر، کویلهای مبدل حرارتی، فیلتر و محفظه اختلاط تشکیل میشوند. شاید بتوان در بیانی ساده تر آن را شبیه یک نوع کولر گازی به همراه چندین واحد داخلی نام برد، سیستم VRF معمولا در ساختمان هایی با کاربری اداری ، تجاری که دارای محدودیت فضا جهت سیستم های تهویه مطبوع هستند و در ساختمان هایی مانند بانک ها و مراکز خرید و فروشگاه ها استفاده می شود، از نکات برجسته VRF اشغال فضای کم و امکان کنترل دقیق تر دما در فضاهای گوناگون می باشد. یونیت خارجی سیستم سرمایشی آن میتواند برای یک واحد و یا برای چندین واحد انتخاب شود. سیستم های سرمایشی قابل عرضه در بازار که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود، بسیار کاربردی بوده و شامل موارد زیر می باشند. زمینی: این نوع پکیج ها شامل مدل های مخزنی و مبدلی هستند. در فن کویل سرمایشی و گرمایشی که از نوع دولولهای هستند، استفاده هم زمان در حالت سرمایش و گرمایش توسط کاربران کل ساختمان وجود ندارد. از پرمصرف ترین وسایل برودتی می توان به کولرها اشاره کرد که در بین محصولات سرمایشی جایگاه ویژه ای دارند و بر دو نوع آبی و گازی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید