سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم سرمایشی و گرمایشی

آب سردی که از طرف چیلر به فن کویل ها پمپاژ می شود،عمل سرمایش هوا و آب گرمی که از طرف بویلر موتورخانه پمپاژ می شود،عمل گرمایش هوا را در فن کویل ها و هواساز ها انجام می دهد چیلرها را میتوان در تراس،حیاط یا پشتبام نصب کرد. اسپیلیت یا همان کولر گازی یکی از محصولات تهویه مطبوع است که دارای قابلیت سرمایش و گرمایش است و در انواع و اشکال مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. چیلر نمونه بزرگ تر مینی چیلر هوا خنک است.بدین معنی که برای سرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می شود که نوع چیلر تراکمی هوا خنک (نسبت به نوع آب خنک و نیز جذبی) مزایا و کاربرد بیشتری دارد.چیلر تراکمی هوا خنک نیز مانند مینی چیلر هم می تواند به فن کویل ها متصل شود و هم به هواساز. وی آر اف و جی اچ پی یک سیستم سرمایشی گرمایشی مناسب برای ادارات می باشد. در وی آر اف ها امکان تنظیم دما به طور مجزا برای هر اواپراتور ( فن کویل داخلی ) وجود دارد. سیستمهای جریان مبرد متغیر امروزی میتوانند هر واحد خارجی تاسیسات سرمایشی را به حدود 64 واحد داخلی متصل کنند.

این سیستم ها سیال را در مکانی خارج از ساختمان سرد کرده و آن را به قسمت های مختلف ساختمان هدایت می کنند. سیستم سرمایشی گرمایشی مناسب ادارات – برای سرمایش یک یا چند چیلر را در موتورخانه یا پشت بام ادارات نصب می کنند و آب سرد را توسط لوله کشی ها به کویل هواساز ها می فرستند و فن ها هوای خنک را به گردش در می آورند. این سیستمها در آپارتمانهای کوچک یک طبقه یا چند طبقه،ساختمانهای تجاری و اداری،بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی،هتلها،مدارس و مراکز آموزشی و سالنهای ورزشی،کاربرد دارند. برای گرمایش یک یا چند بویلر را در موتورخانه قرار می دهند و آب گرم را با لوله کشی به سیستم های فن کویل و هواسازها انتقال می دهند و فن ها با به گردش درآوردن هوای گرم دمای محیط را بالا می برند. اکونوپک به موتورخانه نیازی ندارد و تمام تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مورد نیاز در آن جاسازی می شود.در حالت گرمادهی با سوخت گاز طبیعی و در حالت سرمادهی به دو روش سرمادهی تبخیری یا چیلری کار می کند. سیستم سرمایشی اکونوپک چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت به علت قیمت مناسب و نگهداری راحت و عملکرد مطلوب و قابلیت به کارگیری در آب و هوای مختلف از دیگر سیستم سرمایشی گرمایشی مناسب ادارات می باشد. به این ترتیب، انواع مختلف این کولرها میتوانند فضاهایی با مساحت 14 تا 140 متر مربع را به خوبی خنک کنند. یونیتهای داخلی این سیستم که به صورت مرکزی در سقف نصب میشوند به فضای زیادی نیاز ندارند،علاوه بر آن یونیتهای خارجی نیز فضای مفید ساختمان را اشغال نمیکنند. اگر محیطی که در آن زندگی میکنید متراژ کمی دارد؛ کولر گازیهای پرتابل برای خنک سازی مناسب و ایدهآل خواهند بود. کولرهای اینوِرتر صدای بسیار کمی دارند؛ بهطوری که شاید متوجه روشن بودن آن نشوید! این وسیله سرمایشی نیز قدمت بیش از 15 ساله را دارد که در زمان ساخت آن فقط پنکه وجود داشت و میتوان گفت که رقیب سرسختی نیز نداشت و توانست به خوبی خود را در بازار جا بیاندازد.

سیستم گرمایشی قرنیزی به عنوان یک وسیله گرمایشی لوکس در میان سیستمهای تاسیساتی،جایگزین خوبی برای سیستم گرمایشی شوفاژ و گرمایش از کف بوده و معایب هیچ یک از این دو را ندارد. از انواع آنها میتوان سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP،سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF را نام برد. سیستمهای تهویه مطبوع مرکزی: منظور از مرکزی این است که تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی بیرون از فضای تهویه شونده مانند موتورخانه یا روی بام،نصب میشوند. این دستگاه برای استفاده در ایران بسیار مناسب است زیرا مصرف برق آن اندک و انرژی عمده آن از طریق سوختن گاز تامین می شود.حتی در تابستان با مصرف گاز شهری،سرمایش مد نظر را ایجاد می کند و از هزینه های سنگین برق کاسته می شود. لوله کشی سیستم سرمایش از کف به راحتی می تواند با هندسه کف ساختمان تطبیق پیدا کند. اگر بخش هایی از ساختمان ادارات به گرمایش یا سرمایش نیاز دارند و بخش های دیگر نیاز ندارند باید در طراحی سیستم های سرمایشی گرمایشی این موضوع در نظر گرفته شود تا با سرمایش یا گرمایش کلی ساختمان، از هدر رفتن انرژی و مصرف بالای برق جلوگیری شود. این سیستم محل قرار دادن وسیلهها را محدود میکند مثلا تلویزیون که در برابر گرما بسیار آسیبپذیر است.هزینه بالای مدل الکتریکی این وسیله گرمایشی لوکس نیز یکی دیگر از مشکلات سیستم گرمایشی قرنیزی است.

دیدگاهتان را بنویسید