سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم سرمایشی و گرمایشی

شاید به همین دلیل است که سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان که به صورت تابشی کار میکنند و از طریق یک جریان همرفتی موجب تهویه فضای داخل ساختمان میشوند، امروزه از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. بی شک شما هم در جریان گرم شدن مداوم کره زمین هستید به همین خاطر جهت حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از انرژی باید توجه داشت که در حین خرید وسایل سرمایشی و گرمایشی علاوه بر قدرت و قیمت این تجهیزات، آن ها را متناسب با نیاز ساختمان خریداری کرد و در عین حال به تناسب آن ها برای تامین نیازهای اساسی دمایی، رطوبتی و… سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان و سیستمهای HVAC را می توان با توجه به مناطق مختلف، موقعیت مکانی و نحوه توزیع، به دو دسته کلی سیستمهای مرکزی و سیستمهای مستقل یا محلی (local) طبقهبندی کرد. در این مقاله به معرفی بهترین سیستم های سرمایش ساختمان و نحوه ی عملکرد هریک از آنها به طور کامل پرداخته ایم.

سیستمهای سقف سرد با بهرهگیری از انتقال حرارت تشعشعی و جابه جایی آزاد، محیطی با دمای یکنواخت، حرکت نامحسوس هوا و همچنین احساس رضایت برای ساکنین را به همراه دارد. در سیسستم هایی نظیر فن کویل محیط به صورت یکنواخت خنک نمی شوند و بخشی از محیط که به فن کویل نزدیک تر است خنک تر نسبت به بخش دیگر محیط می باشد؛ این در حالی است که در سیستم های سقف سرد هوای محیط بصورت کاملا یکنواخت خنک شده و محیطی کاملا با آسایش برای ساکنین محیا می کند. تمام انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان با فناوری های روز دنیا و مطابق با استانداردهای زیست محیطی طراحی شده اند؛ مصرف انرژی را کاهش داده و میزان آلاینده های تولید شده حاوی کربن را در محیط زیست بسیار کاهش می دهند. همچنین با توجه به اینکه در مکانهای صنعتی و تجاری بیشتر از سقف های فلزی استفاده می شود بنابراین این سیستم در این سازه ها کاربرد بسیار مناسبی دارد. با توجه به اینکه مسئله صرفه جویی در انرژی و استفاده از تجهیزات کارآمد در ساختمان ها امروزه به یکی از مهمترین چالش های ساختمان سازی است، تمام ساختمان ها تقریباً به گونهای طراحی میشوند که صرفه جویی بیشتر و سازگاری با محیط زیست را دنبال کنند.

با توجه به اینکه آب و هوای کشور ما همیشه در حال تغییر است و از فصول سرد به گرم و بالعکس منتقل میشود، وجود انواع وسایل سرمایشی و گرمایشی کمک زیادی به ما میکنند. برای فصول گرم مثل تابستان از سردکننده آب مانند چیلر استفاده میشود آبگرم و آبسرد تهیه شده به داخل کویلهای مبدل حرارتی اتاقها (مثل فن کویل) ارسال میشود. سیستم تهویه مطبوع پكیج بدون نیاز به سیستم موتور خانه مركزی هوای گرم در زمستان، هوای خنك در تابستان و آب گرم مصرفی در تمام فصول سال را تامین و هوای گرم یا سرد را بطور یكنواخت از طریق كانال تهویه مطبوع ساختمان توزیع می نماید. کلکتور ها در موتورخانه نقشیم تقسیم و توزیع آب را دارند. مشکلاتی که در حوزه نصب سیستم های تهویه در ساختمان ها به وجود آمده است، استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی پیشرفته در ساختمان را مهم جلوه داده است. در حقیقت می توان گفت وجود این لوله ها در کف ساختمان، کف محیط را تبدیل به یک رادیاتور بزرگ کرده که دمای هوا را به صورت یکنواخت در کل محیط از طریق تشعشع و هدایت کاهش می دهد. از آنجایی که سیستم های VRF نسل پیشرفته و تکمیل شده سیستمهای MPS است، تقریباً تمام کمپانیهای سازنده تولید آن را مقرون به صرفه برای تولید کنندهها و همچنین مصرف کننده ها نمیدانند.

برای این کار، لوله های انتقال دهنده آب سرد و آب گرم در مسیرهای تعیین شده نصب می شوند و از طریق شیوه تابشی، حرارت یا خنکی را به داخل ساختمان منتقل می کنند. پنکه وسیلهای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند. سرمایش از کف در چیلر کاربرد دارد و این سیستم از طریق لوله های آب سردی که در کف ساختمان نصب شده اند منجر به خنک شدن فضا می شوند. در این سیستم نیاز به آب خیلی سرد نیست در نتیجه امکان استفاده از آب شهری یا آب برج خنک کن نیز می باشد. چنانکه آمار نشان داده اند در دو دهه گذشته نیز این افزایش مشاهده شده است. به لحاظ اقتصادی شاید بتوان گفت هزینه های اولیه اجرای روش سرمایش از سقف در مقایسه با سیستم های متداول بیشتر می باشد ولی با نگاه بلند مدت این روش به سرعت بازگشت سرمایه خورد را از طریق کاهش مصرف انرژی انجام داده و به لحاظ اقتصادی برای کشور بسیار مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید