سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان

سیستمهای سرمایشی جدید با استفاده از موتورهای با سرعت زیاد و قطعات جدید باعث ایجاد کنترل دما و یکنواخت کردن دما در محیط میشوند و همین امور باعث ایجاد آسایش در محیط میشود. مشعل ها به دلیل اینکه وظیفه ایجاد احتراق را دارند، نیازمند احتیاط زیاد هستند. ☆ سه بخش اول هوارسانی و سوخت رسانی و جرقه، مثلث احتراق را تشکیل می دهد و بخش آخر جهت ایجاد کنترل این سه بخش و بالا بردن امنیت می باشد. از یک لوله بزرگ تشکیل شده اند که انشعابات زیادی از روی آن ها گرفته می شود و هر کدام با توجه میزان مصرف، سایز لوله متفاوتی دارند. این بخش جهت ایجاد جرقه در مشعل ها است که از یک ترانس جرقه زن و یک الکترود جرقه زن تشکیل شده است. کاربرد فن کویلهای سقفی در ساختمانها و خانههایی است که متراژ بسیار کمی دارند. حالا و با توجه به اصلاح نحوه محاسبه تعرفههای برق قاعدتاً خانوادههایی که از این لوازم برقی استفاده میکنند با افزایش قابل توجهی در رقم نهایی قبوض خود روبهرو خواهند شد که نتیجه تغییر الگوی زندگی و افزایش متراژ خانه به واسطه حذف کانالهای کولر آبی رقم خورده است. توجه داشته باشید برای گردش آب به یک پمپ آب کولر نیاز هست.

از دیگر ویژگیهای این سیستم میتوان به عدم نیاز به وجود متعلقاتی چون موتورخانه، دیگ بخار یا دیگ آبگرم، برج خنک کن، پست برق سه فاز و سایر تجهیزات موتورخانهای و تاسیسات لوله کشی آب اشاره کرد. این بخش به کمک دستگاهی به نام رله و همراه با تجهیزات کمکی دیگر مثل شیرهای برقی و فتوسل عمل می کند. به کمک قطعه ای به نام ترموستات دمای آب موجود در دیگ را تنظیم می شود. بویلر به کمک دستگاهی به اسم مشعل ( که در ادامه معرفی خواهد شد) آب داخلش را گرم می کند. مشعل ها روی دیگ نصب شده و مکمل بویلر ها هستند. به خصوص زمانی که ساختمان ها بازسازی می شوند و احتیاج است دیگ جدیدی نصب شود، استفاده از دیگ های چدنی کاربرد بالایی دارند چرا که برای ورود آن به داخل ساختمان احتیاجی به تخریب نیست. این مرحله حدود ۳۰ ثانیه است و در این مدت تنها فن مشعل کار می کند و با دمیدن داخل دیگ، گاز های موجود در سیستم را خارج می کند.

این تجهیزات با ایجاد شعله و دمیدن آن در داخل دیگ ها، آب داخل دیگ را به دمای مورد نظر می رساند. این دستگاه جزو نسل بعدی کولرهای آبی و سلولزی محسوب میشود که از نظر ارائه سیستم سرمایش ساختمان با اختلاف زیادی بهتر از کولرهای آبی و سلولزی هستند. اگر خاطرتان باشد در قسمتهای ابتدایی متن هم اشاره کردیم که اسپیلتها با توجه به ابعاد ویلا برای استفاده در چنین اماکنی چندان مطلوب نیستند، ممکن است با خود فکر کنید استفاده از چند اسپیلت حتما جوابگو خواهد بود و دما را همانگونه که شما دوست دارید تنظیم خواهد کرد، مصرف بالای برق اسپیلتها سبب افزایش هزینه جاری میشد بنابراین بهتر است چاره بهتری بیندیشید. چرا که احتراق شدید در آن ها، اگر با کنترل همراه نباشد، بسیار خطرناک می باشد. اگر سیستم فاقد سیال مبرد باشد فشار داخل سیستم معادل یا به مقدار جزئی بالاتراز فشار اتمسفری خواهد بود. در این مرحله گازهای ناشی از احتراق های قبلی و گاز سوخته نشده که در داخل دیگ و سیستم موجود است، از آن خارج می شود. موتور خانه یا مکانیکال روم، فضا یا اتاقی در یک ساختمان است که به دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی که جهت فرآیند گرمایش و سرمایش یک ساختمان لازم است، اختصاص داده می شود.

در واقع ما در داخل موتورخانه دو نوع آب داریم: نوع اول آب داخل خود سیستم موتورخانه ( که سیاه رنگ و غیر قابل نوشیدن است) و نوع دوم آب شرب منازل و ساختمان است که شیر آلات بهداشتی خارج می شود. در مولد حرارتی از طریق مبدل های حرارتی به داخل ساختمان منتقل می شوند. پس از آن که حرارت از طریق مبدل های حرارتی به فضای ساختمان وارد می شود، مجددا آبی که دمای خود را از دست داده و حرارت خود را به محیط منتقل کرده است مجددا به دیگ باز می گردد تا مجددا گرم شود. آب گرم دیگ وارد آب گرمکن شده و بدون برخورد مستقیم، گرمای آن به آب مصرفی منتقل می شود. ۳- لوله های رابط: لوله های رابط نقش انتقال گرمای سیال به مبدل های حرارتی و بازگرداندن آن به مولد های حرارتی دارند. آتش از طریق مشعل آتش در داخل بویلر ایجاد شده و آب پس از عبور از فضای گرم داخل بویلر به دما مورد نظر رسیده و پس از گردش داخل بویلر به سمت مصرف کننده ها(مبدل های حرارتی) حرکت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید