سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان

این دستگاه تشکیلات ساده ای دارد، برای سرمایش هوا شبیه کولر آبی عمل می کند و برای گرمایش هوا شبیه دستگاه هواساز در واقع زنت یک هواساز دارای کویل آبگرم (برای گرمایش) و سیستم سرمایش تبخیری است. پکیج یونیت یا روف تاپ پکیج دستگاهی است که از تجمیع هواساز ، چیلر در یک واحد بوجود آمده است. دستگاههای انتخابی دارای برند معتبر، نمایندگی فعال در ایران و رزومه کاری چندین ساله از نظر سرویس دهی و خدمات پس از فروش باشد. این نوع سیستمها دارای واحد خارجی یا مرکزی و یک واحد داخلی هستند. چیلرها به طور کلی به دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی تقسیم میشوند، به طور معمول از چیلرها جهت ایجاد سرمایش استفاده میشود اما چنانچه به بویلر متصل شود و آبگرم مورد نیاز تهیه شود میتوان با خرید چیلر جهت ایجاد گرمایش نیز استفاده کرد. درصورتیکه سیستم سرمایش گرمایش شما نیاز به تعویض فیلتر یا هرگونه سرویس دورهای داشته باشد، خانه هوشمندتان آن را به شما یادآوری میکند. سرمایش هر واحد مستقل است.

دستگاه مینی چیلر از نظر قیمت اولیه جزو بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است. از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا،دستگاه مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف،سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است.به این مفهوم که هر مینی چیلر (معمولا با ظرفیت های برودتی ۲ تا ۱۰ تن تبرید) را می توان به چندین فن کویل از یک واحد ساختمان نصب و دمای هوای هر فن کویل را نیز مستقلا تنظیم نمود.بدین ترتیب هزینه مصرف انرژی سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان از هزینه شارژ عمومی ساختمان جدا شده و هر واحد می تواند مقدار مصرف خود را تحت کنترل داشته باشد. اصولاً وظیفه جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویلهای یا هوای تمیز شده توسط فیلترها در دستگاههای تهویه مطبوع به عهده هواکشها است. نصب شدن کولرها در هوای آزاد موجب انتقال آلودگیها ، گرد و خاک و بو و … استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی رضایت تقریبا تمام افراد را در پی داشته است و راحتی استفاده از آن برکسی پوشیده نیست.

هجدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و تاسیسات سیستم های سرمایشی و گرمایشی (TERMOTECH 2020) در شهر زیبای اصفهان در 24 تا 27 دی ماه 1398 در سالن نقش جهان، فرصتی بود برای حضور در کنار مهندسان و فعالان صنعت تاسیسات. مزیت هایی که کولر گازی دارد شامل تصفیه کامل هوا، از بین بردن ویروس ها و باکتری های مضر، مصرف انرژی A و در نتیجه کاهش مصرف انرژی می شود. کولرهای گازی اسپلیت متشکل از یک دستگاه بیرونی (شامل کمپرسور و کندانسور هوایی) و چندین دستگاه داخلی (اواپراتور) هستند. عبارت VRF مخفف سه کلمه Variable ، Refrigent ، Flow است، به معنی جریان متغیر سیال در پنل یا واحد داخلی است. در سرمایش و گرمایش یک مجتمع مسکونی پارامترهای زیر را بایستی در نظر گرفت. جهت نصب کولرها و رادیاتورها بایستی فضای زیادی در نظر گرفته شود. امروزه یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی و اجرای ساختمانها و خصوصاً مجتمعهای مسکونی بزرگ، مساله تأسیسات مکانیکی و فراهم آوردن تسهیلات لازم جهت آسایش و رفاه ساکنان آن است. انواع فن کویل fancoil را میتوان یکی از بهترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی دانست که برای تامین گرمایش در فصول سرد و هم برای تامین سرمایش در فصول گرم مورد استفاده قرار می گیرد؛ اجزای سیستم فن کویل همان طور که از نامش پیداست متشکل از فن، کویل های گرمایشی و سرمایشی، شیر فلکه و فیلتر هوا میباشد.

اواپراتورها را میتوان داخل هر فضا بسته به بار برودتی موردنیاز به تعداد و ظرفیت لازم نصب کرد و تمامی آنها را به وسیله لولههای مسی به دستگاه کندانسور متصل ساخت. با نصب شیرهای ترموستاتیک روی هر رادیاتور میتوان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان و سیستمهای HVAC را می توان با توجه به مناطق مختلف، موقعیت مکانی و نحوه توزیع، به دو دسته کلی سیستمهای مرکزی و سیستمهای مستقل یا محلی (local) طبقهبندی کرد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که انتخاب بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی صورت بگیرد تا بتوان متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی را انتخاب کرد. یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند با اپلیکیشنهای مخصوص خود همراه است که میتوانید آن را روی دستگاه موبایل خود دانلود کنید. شاید بتوان در بیانی ساده تر آن را شبیه یک نوع کولر گازی به همراه چندین واحد داخلی نام برد، سیستم VRF معمولا در ساختمان هایی با کاربری اداری ، تجاری که دارای محدودیت فضا جهت سیستم های تهویه مطبوع هستند و در ساختمان هایی مانند بانک ها و مراکز خرید و فروشگاه ها استفاده می شود، از نکات برجسته VRF اشغال فضای کم و امکان کنترل دقیق تر دما در فضاهای گوناگون می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید