سیستم سرمایش از کف چیست؟

داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی به عنوان رایجترین سیستم تهویه مطبوع در کل جهان شناخته شده که همانند اسپلیتهای دیواری دارای دو واحد داخلی و خارجی برای هواسازی و کندانسور میباشند که با استفاده از لولههای مسی بهم وصل شدهاند که سرمایش مورد نیاز را با استفاده از گاز فریون و کمپرسور که از نوع اسکرول است، تامین و گرمایش آن با کمک کویل آبگرم ایجاد میشود. به عنوان مثال، در سیکل تبرید چیلر میتوان از برج خنک کن یا «برج خنک کننده» (Cooling Tower) برای کاهش دمای مبرد در مرحله کندانسور استفاده کرد. فرآیند سرمادهی در اسپیلتها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی (تبخیر مایع مبرد به گاز در اپراتور) صورت گرفته و البته هرگز رطوبت ایجاد شده در کولر آبی را نباید از این سیستمها انتظار داشت. ⦁ کولر آبی پرتابل یا متحرک همانطور که از نام آن مشخص است قابلیت جابه جایی و پرتابل بودن را دارد. در گذشته از کولرهای آبی برای ایجاد سرمایش منازل استفاده میکردند و به مرور زمان استفاده از کولر گازی رونق پیدا کرد و امروزه در کنار استفاده از این سیستم سرمایشی وسایل سرمایشی پیشرفتهتری با مزایای بهتر هم وارد بازار شدهاند که با نامهای چیلر و فن کوئل شناخته شدهاند.

هر کندانسور بیرونی که معمولا دارای ظرفیت 8HP تا 20HP می باشد، جهت افزایش ظرفیت سیستم و استفاده در ساختمانهای بزرگتر دارای قابلیت جمع با کندانسورهای دیگر در قالب طرح منطقه بندی فضاهای ساختمان نیز می باشد؛ معمولاً برای جبران تلفات افت راندمان دستگاه به دلیل جبران فواصل لوله کشی، ظرفیت پنلهای بیرونی تا حدود 30% بیشتر از محاسبات در نظر گرفته می شود. در زمان نصب داکت اسپلیت میتوان کانال کشیهای فلکسی عایقدار را به سرعت وصل کرده و دیگر نیاز به لوله کشی و وجود رادیاتور نخواهد بود. تفاوت فن کویلهای سقفی، زمینی، دیواری و کاستی به نوع قرارگیری در محل نصب برمیگردد. این نوع سیستم خنک کننده یکی نوع سیستم رایج خنک کننده برای سوله های بزرگ به شمار می رود. اگر خانه بزرگی دارید و می­خواهید چندین اتاق را به طور هم زمان خنک کنید، این نوع تهویه مطبوع مناسب شما است. گروه فنی استاد سرما همان طور که در فصل گرما همواره یاریگر شما و با راه اندازی سیستم سرمایشی با داکت اسپلیت، تابستانی مطبوع را برای شما فراهم می کند. در مقایسه با کولر گازی، نصب داکت اسپلیت تا 50% به کاهش مصرف برق کمک میکند و باعث ایجاد سرمایشی مطبوع در فضا میشوند.

امروزه با توجه به اهمیت موضوع گرم شدن کره زمین، حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از انرژی، علاوه بر قدرت و قیمت وسایل گرمکننده و خنککننده، باید متناسب با نیاز هر ساختمان، مناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره را انتخاب کرد. برای مثال برای ایجاد درجه حرارتهای پایین نمیتوان از سیستم سرمایشی تبخیری استفاده نمود و حتی در دستگاه پکیچ هوایی به جهت بار سرمایشی که ایجاد میشود، ممکن است انبساط مستقیم صورت نگیرد و این مسله باعث میشود که هوادهی ساختمان دچار مشکل شود. با وجود گرمایش بسیار قوی که توسط کویل آب گرم از پکیچ یا موتور خانه ایجاد میشود، در فصل زمستان 20-30% به کاهش مصرف گاز کمک میکنند. سیستمهای سرمایشی قابل عرضه در بازار که امروزه بیشتر از آنها استفاده میشود، بسیار کاربردی بوده و شامل موارد زیر میباشند. و حالا تکنولوژی گزینهی دیگری را برای کنترل دما به ارمغان آورده است که میتوان با آن به سادگی سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را تنظیم کرد؛ این تکنولوژی جدید که ترموستات هوشمند نام دارد و در این مطلب در مورد آن توضیح دادیم، محدودیتهای تجهیزات پیشین را ندارد و مزایای زیادی هم برای خانهی هوشمند به همراه میآورد.

این سیستمها به آرامی گرما را از کف ویلا به سمت سقف و سرما را از سقف به کف منتشر میکنند. از طرفی، بنابر گزارشهای منتشر شده، سیستمهای تهویه مطبوع، چیزی در حدود ۱۰ درصد از کل مصرف انرژی در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶، را مصرف کردهاند. در گروه سیستمهای اسپلیت مرکزی سایت مرجع دماتجهیز، اطلاعات فنی دهها مدل از انواع سیستمهای اسپلیت مرکزی از برندهای معتبر خارجی با گارانتی اصلی جهت بررسی و خرید شما کارشناسان و کارفرمایان گرامی ارائه گردیده است. در ادامه بیشتر در خصوص مزایا و معایب این سیستمهای سرمایشی بحث شده است. در ادامه ی مراحل هواگیری داکت اسپلیت ، مهره ورودی سرویس را با آچار سفت کنید. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، فرایند هواگیری داکت اسپلیت با داکت اسپلیت سامسونگ نکاتی دارد که باید رعایت شوند. سیستم چیلرهای جذبی بدین نحو است که انرژی گرمایی در ژنراتور، آب محلول در لیتوم بروماید را به بخار تبدیل میکند. یونیتهای داخلی این سیستم که به صورت مرکزی در سقف نصب میشوند به فضای زیادی نیاز ندارند، علاوه بر آن یونیتهای خارجی نیز فضای مفید ساختمان را اشغال نمیکنند.

دیدگاهتان را بنویسید