سیستم سرمایشی گرمایشی – سرما سازان اسپادانا

به طور کلی بسته به نوع گیاه و حداکثر درجه حرارت محیط سیستم های سرمایش به دو صورت سرمایش غیر فعال و سرمایش فعال تقسیم بندی می شوند. در این سیستم برای این منظور از یک رگلاتور با دو عدد شیر برقی که با برق مستقیم 12 ولت فعال میشوند استفاده میشود . این روزها یکی از مهمترین مسائل در طراحی ساختمانها به خصوص ساختمانهای بزرگ مساله تاسیسات مکانیکی آنها است و انتخاب بهترین و مناسبترین تجهیزات نه تنها موجب آسایش ساکنان آن ساختمان میشود بلکه در انرژی و هزینهها صرفه جویی شده و عمر یک ساختمان را نیز بالا میبرد. کمپرسور، فن و کندانسور نیز از مهمترین بخشهای واحد خارجی هستند. اغلب تاسیسات سرمایشی از اجزایی نظیر کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، دمنده، فن و یا هواساز، ترموستات، فیلتر و وسیله انبساطی (مانند شیر اختناق) تشکیل میشوند. سیستم سرمایشی مرکزی مانند کولر گازی بوده با این تفاوت که یک یونیت بیرونی بزرگ با ظرفیت بالا دارد که یونیتهای داخلی متعددی به آن متصل میشود. این سیستم برای تأمین هوای سرد مطلوب راهروی سرد و گرم بسته، براساس استاندارد مربوط در نظر گرفته میشود. چیلرها نیز انواع مختلفی از نظر نحوه کارکرد و ساختار دارند. سوخت آن نیز در دو حالت سرمادهی و گرمادهی گاز طبیعی شهری می باشد.

از آن در مکان های بزرگ مانند سوله های ورزشی که فضای بسیار بزرگی دارند استفاده می شود. این سیستم ها دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند که در حجم های مختلف کار می کنند و برای سالن های بزرگ نیز باید از چند عدد داکت اسپلیت استفاده کرد یکی از مزیت هایی که این سیستم ها دارند امکان کانال کشی به بخش های مختلف سالن است. برای سرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می کنند. برخی از انواع چیلرها اندازه بسیار کوچکی دارند که به آن مینی چیلر گفته میشود. از سیستمهای تبرید متداول برای تهویه مطبوع ساختمان میتوان به تبرید تراکمی (کولر گازی، چیلر)، تبرید جذبی (چیلر) و تبرید تبخیری (کولر آبی) اشاره کرد. به همین دلیل، امکان دارد برخی از موارد بالا در بعضی از انواع کولرهای آبی وجود نداشته یا قطعات متفاوتی در ساختار این کولرها تعبیه شده باشند. البته توجه داشته باشید که در هنگام نصب رعایت برخی نکات و موارد برای افزایش بهرهوری آن لازم و ضروری است. هزینه و زمان مورد نیاز برای نصب سیستم سرمایش از کف زیادتر از سیستم های سرمایشی دیگر می باشد.

در این سیستم از یک شبکه لوله کشی شده در زیر کف استفاده شده که سبب برقراری جریان آب خنک می شود. سیستم های سرمایش از کف به لحاظ اقتصادی دارای هزینه های اولیه بالاتری نسبت به سایر سیستم های سرمایشی متداول می باشند. چیلرها نیز دارای یک واحد خارجی یا مرکزی و یک واحد داخلی هستند. در واقع زنت یک هواساز دارای کویل آبگرم (برای گرمایش) و سیستم سرمایش تبخیری است که ساختار و نحوه کار آن در متن زنت چیست توضیح داده شده است. عملکرد فن کویلها به وسیله فن سانتریفیوژ بوده و مجرای آب سرد برای سرمادهی و مجرای آب گرم برای گرمادهی، ایفای نقش میکند. این سیستم ها گرمای مورد نیاز برای فصول سرد سال و سرمای لازم برای فصل تابستان را فراهم می کنند که وجود آنها برای هر ساختمان از ملزومات است. با استفاده از اسپیلت سرد و گرم دیگر نیازی به سیستمهای گرمایشی نخواهید داشت. با این تفاوت که در سیستم غیر مستقیم، فرآیند سرمایش با دمیدن هوای گرم خارجی به درون مبدل حرارتی (معمولا مجموعهای از لولهها)، تبخیر آب، خنک شدن سطح لولههای مبدل، مکش هوای گرم به درون لولهها، خنک شدن هوا و دمیدن آن به درون کانال تهویه انجام میگیرد.

تهویه مطبوع ماخ، طراح، تولید کننده و فروشنده انواع دستگاه های سرمایشی و گرمایشی است. نیز در محل کارخانه شرکت ما طراحی و تولید شده و به طور مستقیم از کارخانه به فروش می رسند. مصرف برق کولر آبی به دلیل اینکه سرمایش آن از آب تولید میشود پایین است. اما اگر در بلند مدت به عملکرد این سیستم ها نگاهی بیاندازید، این سرمایه هزینه شده به سرعت در قالب کاهش هزینه های مصرف انرژی به جیب شما برمی گردد و به لحاظ اقتصادی برای کشور نیز بسیار مفید می باشد. علی رغم تمام مزایای ذکر شده، این نوع سیستم بی عیب و ایراد نمی باشد و نقاط ضعف نیز دارد. با توجه به این که در این جریان سرمایشی هیچ اثری از باد نمی باشد، بنابراین هوای تازه و تصفیه شده ای نیز وجود ندارد و این ممکن است در محیط های شلوغ مشکل ایجاد کند. کندانسور و اواپراتور با عنوان کویلهای مبدل حرارتی نیز شناخته میشوند. از جدید ترین نوع سیستم های سرمایشی گرمایشی است که به عنوان بهترین سیستم سرمایشی گرمایشی از آن نام می برند. از این سیستم سرمایشی در خانههایی با متراژهای کوچک استفاده میشود. در سیستمهای GHP دمای هر اتاق به صورت مستقل تنظیم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید