سیستم سرمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

رطوبت هوا در شهرهای مختلف متفاوت است برای مثال رطوبت هوا در شمال کشور چندین برابر تهران و یا استان البرز است.در نتیجه برای انتخاب سیستم های گرمایشی و سرمایشی لازم است رطوبت هوا را در نظر بگیرید. تمامی افرادی که در زمینه ساخت خانه و ویلا و باغ ویلا فعالیت دارند به این امر واقف هستند که آرامش مهم ترین اصلی است که از خانه توقع میرود.در نتیجه فعالان این حوزه عملکرد خود را در ساخت خانه به گونه ای پیش میبرد که به آرامش ساکنان خانه منجر شود.دمای محیط از جمله فاکتورهایی است که در ایجاد آرامش بسیار تاثیر گذار است چرا که سرما و یا گرمای بیش از حد بسیار آزاردهنده خواهد بود.در این مقاله به سراغ نحوه ایجاد تعادل در دمای ویلا رفته ایم و تمامی عوامل موثر بر آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این سیستم توانایی ایجاد گرمایش و سرمایش را دارد و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارد.

نکته دوم این است که کمترین صدای ممکن را ایجاد میکند. یکی از سیستمهای گرمایشی و سرمایشی برای ویلا که امروزه بسیار مطرح شده، سیستم گرمایش از کف و سرمایش از سقف است. سیستم سرمایشی وی ار اف از جدیدترین سیستمهای خنک کننده خانگی است که برای تهویه مطبوع استفاده میشود و به صورت یکپارچه برای گرمایش و سرمایش از آن استفاده میشود. فن کوئل کانالی: در داخل دیوار به صورت روکار یا توکار نصب میشود و حداکثر ظرفیتی که این نوع از فن کوئل دارد، حداکثر ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه است. اگرچه چیلرها به عنوان دستگاه سرمایشی شناخته میشوند اما، با اضافه کردن مواردی همچون بویلرها میتوان آن را به یک سیستم گرمایشی تبدیل و به صورت دو منظوره از آن استفاده کرد. سیستم گرمایشی به کار رفته در ویلای شمال یا خانههای مسکونی را میتوان به بخاری، شومینه، پکیج، چیلر، موتورخانه، سیستم گرمایش از کف نسبت داد و در رابطه با هر یک بانیان مسکن توضیح مختصری خواهد داد، تا پایان همراه ما باشید. و حالا تکنولوژی گزینهی دیگری را برای کنترل دما به ارمغان آورده است که میتوان با آن به سادگی سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را تنظیم کرد؛ این تکنولوژی جدید که ترموستات هوشمند نام دارد و در این مطلب در مورد آن توضیح دادیم، محدودیتهای تجهیزات پیشین را ندارد و مزایای زیادی هم برای خانهی هوشمند به همراه میآورد.

سیستم مه پاش بسته به نوع سیستم و کیفیت آب نیاز به کنترل و نگهداری روزانه دارد. به عنوان مثال اجرای سیستم گرمایش از کف حتما نیاز به یک فرد متخصص در این زمینه دارد و افراد عادی به هیچ عنوان قادر به انجام این کار نمی باشند. اگر ویلای شما در مناطقی قرار دارد که میزان رطوبت هوا در آنها زیاد است، باید از سیستم گرمایشی استفاده کنید که هم بتواند دمای داخلی را در سطحی مناسب قرار دهد و هم میزان رطوبت را کاهش دهد. در درجه اول رطوبت هوای محیط را کاهش میدهد. اگر ویلای شما در فضایی قرار گرفته که رطوبت هوا کم است، باید از سیستمی استفاده کنید که دارای قابلیت رطوبت زن باشد و رطوبت داخل را در حد متوسط و معقول نگه دارد. هدف از این سیستم ها این است که در شرایط آب و هوایی مختلف، جریان هوای کافی به همراه دما و رطوبت مناسب به منظور آسایش نفرات تامین شود.

برای این منظور میزان آب ورودی به رادیاتور با استفاده از یک ترموستات مکانیکی کنترل میگردد . کولرهای آبی به نوعی از سیستم سرمایشی گفته میشود که با تبخیر آب و با استفاده از یک موتور و پروانه محیط را خنک میکند. «محمد علی اکبری» کارشناس انرژی و برق در این باره گفت: با توجه به تغییرات فرهنگی و افزایش میل به رفاه و آسایش در مردم، امروزه میزان استفاده از تجهیزات نوین سرمایشی و در برخی موارد گرمایشی افزایش یافته است و در این بین برخی مشترکان برق خانگی به داکت اسپلیتها و اسپلیتها روی آوردهاند؛ وضعیتی که در ایران بهویژه در مناطق آب و هوایی عادی و معتدل از جمله استانهایی مانند تهران و اصفهان امری غیر اقتصادی و به لحاظ زیست محیطی مخرب قلمداد میشود. از نظر صرفه جویی در برق و خنک کردن و یکنواخت کردن دمای محیط باید به کولرهای گازی و اسپلیتها اشاره کنیم. کولرهای گازی اینورتر نیز از نسل کولرهای گازی اسپیلت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید