سیستم سرمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی برق سبب ایجاد سرمایش می شود.از مزایای آن میتوان کاهش میزان صدا ، صرفه جویی در مصرف انرژی و برق مصرفی و استفاده جهت سرمایش محیط های بسیار بزرگ اشاره کرد. پس از روشن شدن و گرم شدن موتور سیستم GHP با توجه به بار حرارتی یا برودتی مورد نیاز ایندورها ، کمپرسورها را زیر بار میبرد . بهترین سیستم گرمایشی سرمایشی ساختمان عملکرد ساده ای دارد که با توجه به شرایط بیرونی ، هوای خارج ساختمان را به داخل می کشد و قبل از اینکه در فضاهای مختلف پخش شود گرم تر یا سرد تر می شود سپس در هوای محیط پراکنده شده یا مجددا در سیستم مورد استقاده قرار می گیرد. برخی از این سیستمها، انتقال حرارت را میان هوای محیط داخل ساختمان و هوای بیرون انجام میدهند و به سیستمهای تمام هوا، معروف هستند. با استفاده از این سیستم نیازی به نصب تجهیزات سرمایشی در ساختمان نیست. در این سیستم نیازی به لوله کشی و رادیاتور در ساختمان نمی باشد. اما اگر در بلند مدت به عملکرد این سیستم ها نگاهی بیاندازید، این سرمایه هزینه شده به سرعت در قالب کاهش هزینه های مصرف انرژی به جیب شما برمی گردد و به لحاظ اقتصادی برای کشور نیز بسیار مفید می باشد.

برای کاهش دما یا فشارمبرد خروجی از کمپرسور ( بین دما و فشار نسبت مستقیم وجود دارد ) بایستی فشار مبرد ورودی به کمپرسور کاهش یابد . در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود سیستم های سرمایش از کف به بازار هزینه های انرژی تا حد زیادی و در حدود 80 درصد کاهش یافته است. در گذشته از کولر های آبی برای ایجاد سرمایش منازل استفاده می کردند و به مرور زمان استفاده از کولر های گازی رونق پیدا کرد و امروزه در کنار استفاده از این سیستم سرمایشی وسایل سرمایشی پیشرفته تری با مزایای بهتری هم وارد بازار شده اند که با نام های چیلر و فن کوئل شناخته شده اند. این نوع کولرهای گازی قدرت بیشتری از نوع پرتابل دارند. تقریباً در تمام آب و هواها، چه خشک و چه مرطوب کارایی خوبی دارند. علی رغم تمام مزایای ذکر شده، این نوع سیستم بی عیب و ایراد نمی باشد و نقاط ضعف نیز دارد. در زمینه یادگیری اصول این سیستمها و تنظیم شرایط محیطی، فرادرس، یک فیلم آموزشی مفید را تهیه کرده است. از این رو باید برای انتخاب درست سیستم های سرمایشی ساختمان هم به جنبه فنی و تکنیکی سیستم توجه کرده و هم صرفه اقتصادی را در نظر گرفت تا با لحاظ کردن این دو جنبه بتوان نیاز های ساختمان را پاسخگو بوده و نتیجه مطلوب حاصل گردد.

این رادیاتورها بسیار کارآمد هستند و به میزان قابل توجه در مصرف انرژی صرفهجویی میکنند، به همین دلیل خرید رادیاتور دکوراتیو در طولانی مدت از نظر اقتصادی مقرون بهصرفه خواهد بود. توجه به این نکته ضروری است که می بایستی هوای مرطوب موجود توسط پنکه ها و فن ها مرتبا خارج گردد، چراکه در غیر این صورتهوای اطراف سطوح مرطوب به تدریج به حالت اشباع در آمده و اجازه تبخیر بیشتر را نخواهند داد و سیستم عملا از کار خواهد افتاد. و سپس از طریق کانال های تعبیه شده در سقف، این هوا خنک و مطبوع در کل فضا پخش می شود. سیستم تهویه دوگانه به سیستمهایی گفته میشود که یک واحد کنترل هوای مرکزی دو جریان هوای مطبوع دارد و یک قسمت برای هوای گرم و یک قسمت برای هوای سرد تعبیه شده است. 8- با فراهم کردن شرایط مناسب، از جمله تعبیه سایبان، قادر هستند مساحتهای زیادی را پوشش دهند. اما بزرگترین مشکل این سیستم که منجر به توقف تولید و گذر به سمت تولید سیستم های VRF گردید، عدم دقت کافی در ارسال و تقسیم مبرد در پنلهای داخلی و دیگری زیاد بودن متراژ لوله کشی نسبت به سیستم داکت اسپلیت و VRF میباشد که هزینه اجرا را افزایش میدهد.

این سیستم ها مانند انواع چیلر و مینی چیلر است که برای تولید آب سرد و ارسال آن در واحد های درون ساختمان مانند فن کویل هواساز از طریق لوله کشی به کار می روند. طراحی این سیستم همانند سیستم گرمایش از کف است اما بر اساس محاسبات متفاوت صورت می گیرد. کیفیت هوایی که توسط تاسیسات سرمایشی از کف ایجاد می شود قابل پذیرش است و عملکرد آن ها بر اساس مکانیک سیالات صورت می گیرد. در چه شرایط آب و هوایی قرار دارید؟ در طول مقاله نیز، سیستمهای دیگر را مورد بررسی قرار میدهیم. سنسور دور موتور مستقیماً به میل بادامک متصل بوده و ضمن اندازه گیری دور موتور موقعیت میل بادامک و در نتیجه پیستونها را گزارش مینماید . امیدواریم با مطالعه این نوشته از ساختمانچی به اطلاعات موردنیاز خود در مورد این نوع سیستم های سرمایشی رسیده باشید. تاسیسات تهویه: سیستمهایی که از روشهای طبیعی، مکانیکی یا ترکیبی از این دو روش به منظور تغییر یا جابجایی هوا در تمام فضاهای ساختمان جهت کنترل دما، خروج ترکیبی از رطوبت، بو، دود، گرما، غبار، باکتری یا کربن دی اکسید و جایگزینی آن با اکسیژن استفاده میکنند. به روشهای تهویه مطبوع طبیعی، سیستمهای سرمایش غیر فعال نیز میگویند.

دیدگاهتان را بنویسید