سیستم سرمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

در مورد میزان هوای عبوری از روی رادیاتور موتور کنترل خاصی اعمال نمیگردد . در زمان نصب داکت اسپلیت میتوان کانال کشیهای فلکسی عایقدار را به سرعت وصل کرده و دیگر نیاز به لوله کشی و وجود رادیاتور نخواهد بود. از آنجایی که در داکت اسپلیتها رادیاتور و کانالکشی عمودی وجود ندارد، به لحاظ هزینه مقرون به صرفه بوده و نیاز به وجود سرویسکار جهت نگهداری از این سیستم حذف شده و حتی میتوان از آنها در فضاهای کوچک، ساختمانهای در حال بازسازی هم استفاده نمود. نحوه کار چیلر تراکمی به گونهای هستند که نیروی محرکه در آنها توسط الکتریسیته تامین و گاز مورد نیاز توسط کمپرسور متراکم شده و سپس این گاز به کندانسور وارد و با کمک آب و هوای محیط، خنک شده و در نهایت به مایع مبدل می شود. سیستم های دیگری چون چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک ، فن کویل ها و هواسازها ، دیگ آب گرم موتورخانه و تا حدودی دستگاه های پکیج یونیت (روف تاپ پکیج)، زنت و غیره نیز در گروه سیستم های قدیمی تر قرار می گیرند. در روش اول تنها حرارت و برودت فن کویلها مورد استفاده قرار میگیرد و در این حالت هوای تازه از طریق هوا رسان مرکزی تامین و با کمک کانالهای توزیع هوا در یک محیط منتشر و تهویه مناسبی در آن محیط انجام میپذیرد.

به درستی انجام شود، اما دستگاههای سرمایشی مناسبی انتخاب نشود، باعث میشود کل تاسیسات مکانیکی ساختمان تحت تاثیر قرار گرفته و در نهایت نتیجه دلخواه حاصل نشود. این دستگاه می تواند به عنوان بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان در برخی پروژه ها انتخاب شود. چیلر دستگاهی است که به صورت متداول از آن جهت ایجاد سرمایش استفاده میشود و چنانچه این دستگاه را به بویلر متصل و آب گرم مورد نیاز تهیه شود، میتوان از آن به صورت دو منظوره بهره گرفت. کانال ایجاد شده در داکت اسپلیت به صورت افقی بوده و بسیار مشابه کانال کولرهای معمولی میباشد و هوای سرد و گرم در نهایت از طریق این کانال و در ابعاد کوچکتر وارد فضا میشود. اسپلیت های کوچک یا بدون کانال، را می توان به طور مستقل در هر واحد یا محیطی نصب و کنترل کرد. اندازه جمع و جور آنها را برای فضاهای کوچک یا خانه ها کاربردی است.

چیلر دستگاهی است که از طریق فشرده سازی بخار ، گرما از مایع را جذب می کند و آب سرد توسط یک پمپ فرستاده می شود تا گرمای ناخواسته را جمع آوری کند این مایع میتواند برای خنک کردن هوا یا دستگاه استفاده شود چیلر ها دارای توان و ظرفیت بسیار بالایی بوده که در مکان های بزرگ مانند تجاری و مسکونی استفاده میشود و به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند . بنابرین دستگاهی است که در بیرون ساختمان نصب می شود و تشکیلات درونی آن از دو سیستم چیلر تراکمی هوا خنک و هواساز تشکیل می شود. یعنی پکیج یونیت ترکیبی است از هواساز و چیلر تراکمی هوا خنک در یک دستگاه مشترک که طرز کار و مزایای آن در متن روفتاپ پکیج به خوبی توضیح داده شده است. در مورد کولر گازی شاید بهترین تجربه ای که میتوان در رابطه با مناطق گرم و خشک با شما عزیزان در میان گذاشت استفاده ترکیبی آن با کولر آبی است. استفاده از آنها در ساختمان بزرگ و استفاده از یک سیستم مرکزی چیلر میتواند هزینههای سرمایش و گرمایش خانه را بسیار پایین آورد. توجه داشته باشید که در مدل 4 لوله آب سرد و گرم به صورت همزمان وارد کویلها میشود که با استفاده از این نوع فن کویلها میتوان بخشی از محیط را گرم و بخش دیگری را سرد نمود و این در حالی است که در فن کویلها 2 لوله در یک زمان فقط برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار میگیرند.

از آنجایی که فن کویلها قابلیت نصب سنسور را دارند، میتوان عملیات هوشمند سازی، کنترل و برنامهریزی دستگاه را از این طریق انجام داد. در سیستمهای ترکیبی باید از چندین پنل دیواری در قسمتهای مختلف یک واحد استفاده نمود و این در حالی است که در داکت اسپلیتها تنها از یک هواساز مرکزی استفاده میشود که در پشت سقف کاذب قرار داده و با کمک کانالهایی به تمام قسمتهای یک واحد مسکونی یا اداری کشیده شده است و از طریق آنها کار تهویه مورد نیاز فضاهای مختلف انجام میپذیرد. در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، ترکیبی از تهویه عرضی و تونلی پیشنهاد می شود. سیستم داکت اسپلیت چه تفاوتی با سیستم ترکیبی اسپلیت دیواری دارد؟ همانطور که پیشتر اشاره کردیم، فرایند هواگیری داکت اسپلیت با داکت اسپلیت سامسونگ نکاتی دارد که باید رعایت شوند. دسته اول چیلر تک اثره با تغذیه بخار بوده و دسته دوم با تغذیه آب داغ که باید دمای این آب بالای 100 درجه سانتی گراد باشد و دسته سوم چیلرهای تک اثره با تغذیه آب گرم میباشند که دمای آب در این دسته زیر 100 درجه سانتی گراد است. تمامی گرمایش یک ساختمان از این واحد گرفته می شود. در فن کویل ها گرمایش و هم چنین سرمایش به صورت یکنواخت در محیط انتشار یافته و کاملا” هوا را مطبوع می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید