سیستم سرمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

تهویه مطبوع می تواند ساختمان ها را خنک کند اما در مقابل، تاثیرات تاثیرات حرارتی که برای محیط زیست خارج از ساختمان به وجود می آورد، بسیار نامطلوب خواهد بود. گرم شدن هوای بیرون، یکی از اثرات نامطلوب سیستم های تهویه ساختمان ها است. به لحاظ اقتصادی شاید بتوان گفت هزینه های اولیه اجرای روش سرمایش از سقف در مقایسه با سیستم های متداول بیشتر می باشد ولی با نگاه بلند مدت این روش به سرعت بازگشت سرمایه خورد را از طریق کاهش مصرف انرژی انجام داده و به لحاظ اقتصادی برای کشور بسیار مناسب می باشد. باید توجه داشت با توجه به امکان بروز میعان آب برای فضای اشغال شده، دمای سطح کف نباید از 20 درجه سانتی گراد کمتر شود. شرایطی را که تهویه مطبوع باید در داخل محل زندگی فراهم نماید و برای انسان لذت بخش و مطلوب است دمای 22 درجهی سانتیگراد و رطوبت 50%میباشد. علم تهویه مطبوع کاربرد بسیار زیادی در طراحی اتاق تمیز و همچنین کنترل آلایندهها در اتاق تمیز دارد. در این مقاله قصد داریم طرز کار موتورخانه را با زبانی ساده و گویا بیان کنیم به طوری که بعد از خواندن کامل این مقاله می توانید با نگاه دقیق تر و فنی تری به سیستم موتورخانه نگاه کنید.

هر یک از سیستم های سرمایشی و گرمایشی گفته شده نیاز به راه اندازی و نصب دارند. واحد تهویه مطبوع بخشی جدایی ناپذیر در هر خانه است و بخش عمده ای از بودجه خرید لوازم خانگی را به خود اختصاص می­دهد. سیستم سرمایش سقفی در دمای کارکرد بالاتری نسبت به سیستمهای معمول عمل کرده که موجب افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی می شود. تفاوت این سیستم با سیستمهای سنتی مثل فن کویل در این است که فن ندارد و بدون صدای قابل ملاحظه کار میکند. این سیستم همچون سیستم گرمایش از کف از طریق انتقال حرارت تشعشعی کار میکند. طراحی این نوع سیستم همچون سیستم گرمایش از کف است. در حقیقت عیب فاحشی را نمی توان برای این سیستم در نظر گرفت ولی با این وجود به بعضی از موارد اشاره می شود. با توجه به اینکه مسئله صرفه جویی در انرژی و استفاده از تجهیزات کارآمد در ساختمان ها امروزه به یکی از مهمترین چالش های ساختمان سازی است، تمام ساختمان ها تقریباً به گونهای طراحی میشوند که صرفه جویی بیشتر و سازگاری با محیط زیست را دنبال کنند. این مسئله به طور مستقیم میزان کربن دی اکسید تولیدی را کاهش داده، هزینه ها را کمتر کرده و می تواند تا حداکثر ۴۰ درصد در تولید گرمای اضافه صرفه جویی کند.

مهمترین مزیت روش سقف سرد صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. استفاده از سیستم های سرمایش از کف در ساختمان هزینه مصرف انرژی را پایین می آورد. همان طور که میدانید حرکت هوای گرم از سمت پایین به سمت بالا است؛ در مقابل، هوای سرد به سمت پایین حرکت می کند و زمانی که گرم شود، مجدداً به سمت بالا هدایت می شود. کنترل دما در این کولرها بر خلاف کولرهای گازی بسیار پایین و مصرف آب آنها بالا است. در بحث های سیستم HVAC مشتریان به دنبال دستگاهی كه می گردند كه علاوه بر فراهم كردن راحتی مورد نظر برای آنان از نظر اقتصادی نیز برای آنان به صرفه باشد. در مقایسه سیستمهای سرمایشی باید بگوییم که یکی از بهترین آنها، سیستمهای GH مخفف شده عبارت Gas-engine driven Heat Pump است، مقرون به صرفهترین سیستم را برای واحدهای متوسط اداری، تجاری، مسکونی و سایر را فراهم میسازد چرا که این سیستم به کمپرسورهای سرعت متغیر مجهز است. مگر در صورتی که مواد اولیه برای ساخت در آن مکان کاملا فراهم باشد. در سال 1880 میلادی اولین اقدام به منظور ساخت سیستم های سرمایشی انجام شد. دکتر جان گری در سال 1851 شروع به ساختن دستگاه برودتی کرد که در سال 1880 به نتیجه رسید و بیشتر در زمینه ی کارهایی مثل منجد شدن گوشت و تهویه یخ استفاده میشد.

این مسئله برای ساختمان هایی که در مناطق گرمسیر وجود دارند، شدید خواهد بود. با وجود حجم کم، فضایی را اشغال میکند و چون عموما برای فضاهای کوچک مورد استفاده است، ممکن است کمی برای کاربر ناخوشایند باشد. قسمت داخلی براساس هواسازی کار میکند و قسمت بیرونی هم با روش کندانسینگ دمای فضا را تغییر میدهد. مناطق سردتر در قسمت کف ساختمان قرار دارند و مناطق گرم تر نزدیک به سقف می باشند. در فصل های گرم سال، خنک بودن مکان و در فصل های سرد موجب گرم شدن مکان می گردد. دستگاه های تهویه هوا: این دستگاه ها برای جریان دادن به هوای تازه در فصول مختلف موردنیاز می باشد. شاید به همین دلیل است که سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان که به صورت تابشی کار میکنند و از طریق یک جریان همرفتی موجب تهویه فضای داخل ساختمان میشوند، امروزه از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. در ادامه این بخش به توضیح مختصری در خصوص عواملی موثر بر انتخاب سیستم های تهویه مطبوع می پردازیم و با ارائه روشی که می تواند طراحان را برای انتخاب سیستم یاری دهد بحث را خاتمه می دهیم . سیستم VRF متشکل از چندین یونیت داخلی که به وسیله لوله های مسی حاوی گاز مبرد به یونیت خارجی متصل می شوند به همین دلیل به کولر گازی مرکزی یا اسپلیت مرکزی معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید