سیستم سرمایشی و هر آنچه راجب به آن باید بدانید(راهنمای کامل) – سهند هواساز

مصرف انرژی در مدلهای جدید به ویژه نوع اینورتورها یا دور متغیر بسیار کمتر است. برخی از مدلهای فن کویل بر اساس سیستم آب-هوا کار میکنند. مزایا و معایب فن کویلها این است که در همه فضاها با ظرفیت مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، انواع مختلفی دارد و مطابق سلیقه مشتری موجود میباشد، نیاز به زیرسازی و کانال کشی ندارد و جلوه ی زیباتری به محیط میدهد. از این رو محبوب ترین سیستم های سرمایشی را همراه با مزایا و نوع کارکرد هرکدام معرفی نموده ایم. تأسیسات تهویه مطبوع: تجهیزات گرمایشی و تجهیزات برودتی یا به عبارت کلی، سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان، برای عملکرد بهتر، به امکانات زیادی نیاز دارند. منبع انرژی این دستگاه از برق سه فاز یا گاز شهری تغذیه میشود و در مدل های مختلف تک فاز و سه فاز میباشد . دستگاه اضافه ای برای نصب در بیرون از ساختمان وجود ندارد. البته خنک کننده ای که به صورت معمول در چیلرهای جذبی از آن استفاده می شود، سیستم برمید لیتیم(لیتیوم برماید) می باشد و در بخش مربوط به جذب کننده، بخار آب موجود از طریق لیتیوم برماید غلیظ جذب می شود و در قسمت مولد حرارتی یا همان ژنراتور، آب مورد نیاز در اثر حرارت دیدن به بخار آب تبدیل می گردد.

مهم تر اینکه هر واحد مسکونی یا اداری در میزان مصرف انرژی استقلال دارند و چون نصب چندین پنل در فضاهای مختلف یک واحد حذف شده است، می توان از فضای داخلی به صورت مناسب استفاده نمود. برای اینکه بتوانید این سیستم ها را نسبت به هم مقایسه کنید و تفاوت های آنها را نسبت به هم بدانید، پیشنهاد می کنیم که مقالات مربوط به هر دستگاه را جداگانه مطالعه نموده و با ویژگی های منحصر به فرد هر یک از آنها آشنا شوید. که قدمت بسیار طولانی هم دارد. مصرف آب و ایجاد مشکل در مناطقی که با بحران کم آبی روبه رو هستند. کولر گازی در مدل ها و ساختار خاص از قبیل کولر گازی دیواری ، کولر گازی ایستاده ، کولر گازی پرتابل ، کولر گازی کاستی و کولر گازی پنجره ای از ظرفیت های ۹۰۰۰ تا ظرفیت ۹۰۰۰۰ با توجه به شرایط محیط تولید وعرضه میگردد . کولرهای گازی را میتوان براساس امکانات به دو نوع کولر گازی پرتابل و اسپیلت تقسیمبندی کرد. به طور نمونه بخش بیرونی کولر گازی پرتابل باید در هوای آزاد قرار داشته باشد، به همین دلیل نصب این سیستمهای سرمایشی غالبا در بخشی از چهارچوب پنجرهها قرار میگیرد. بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفهجویی در مصرف آب خواهد شد.

برای نصب این کولر گازی قسمتی از شیشه پنجره برداشته خواهد شد. فنکویلها هم مانند کولرهای گازی نمیتوانند هوای تازه به محیط برسانند و هوای محیط را برمیگردانند. سیستمهای تابستانی: مانند انواع چیلر و مینی چیلر که جهت ایجاد آب سرد و ارسال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فنکویل و هواساز از طریق لولهکشی، به کار میروند. هنگامی که تحقیق و جستجوی خود را تمام کردید و آماده خرید هستید، با متخصصین این سیستمها تماس بگیرید تا نسبت به بازدید ساختمان شما و اخذ تصمیمات لازم جهت خرید یونیت مناسب به شما کمک کنند. به عنوان مثال اگر فضای بسیار کمی برای اجرای شبکه کانال در ساختمان وجود داشته باشد استفاده از سیستم های تمام هوا تا حد زیادی با محدودیت روبه رو می شود . گازی که در لولههای این سیستم به کار میرود دوستدار محیط زیست بوده و هیچ نوع آلودگی ایجاد نمیکند. 2. باید گفت که این سیستمها نسبت به کولرهای گازی انرژی بیشتری مصرف میکنند. همچنین باید گفت که سیستمهای چیلر بر اساس ماده مبرد هم به سه دسته تقسیم میشوند از جمله این سیستمها، سیستم خنک کردن آب، تبخیر و هوای خنک است. در واقع باید گفت از نیازهای اساسی و ضروری تمامی سازه های ساختمانی اعم از منازل مسکونی، اماکن عمومی، مجتمع های تجاری، ساختمان های اداری و نیز مراکز و ساختمان های صنعتی بهره مندی از سیستم تهویه مطبوع می باشد.

به خاطر نصب این سیستم گرمایشی جدید منزل در تمام کف واحد مسکونی، گرما در تمام مساحت خانه پخش میشود. به طور خلاصه، هر سیستمی در شرایط مشخصی عملکرد بهینه تری دارد. به عنوان مثال سیستمی که قرار است در یک مکان دور افتاده نصب شود باید ساده در عین حال قابل اعتماد باشد. به عنوان مثال در استدیوی ضبط صدا نیازی به سیستمی بی صدا با لرزش بسیار کم وجود دارد . این سیستم نیازی به تجهیزات جانبی مانند کانال هوا، لولهکشی فولادی آب، پمپ، مدار لوله کشی و… بار حرارتی و رطوبت : عواملی مانند تعداد افراد حاضر در ساختمان و گرمای تولید شده به واسطه کارکرد تاسیسات روشنایی و سایر تجهیزات بر نیاز گرمایشی و سرمایشی فضای داخل تاثیر می گذارد . از مزایای آن میتوان اشغال شدن فضای کم در محیط داخلی ، مجهز به فن آوری تزریق بخار و مبدل حرارتی پیشرفته جهت افزایش بازده ، تصفیه هوای محیط با استفاده از فیلتر های اسپلیت مرکزی اشاره کرد. عملکرد فن کویلها به وسیله فن سانتریفیوژ بوده و مجرای آب سرد برای سرمادهی و مجرای آب گرم برای گرمادهی، ایفای نقش میکند. سرمایهگذاری جهانی در صنعت سیستم HVAC از طریق ایجاد فرصتهای شغلی برای راهاندازی و تعمیر و نگهداری، طراحی و ساخت، ساخت و فروش قطعات و آموزش و تحقیقات در این سیستمها صورت میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید