سرمایش ،سیستم سرمایشی ساختمان – اجرا نما ساختمان و پاساژ معماری و عمرانی مهندسی ساز

استفاده از آن در ساختمانهای کوچک به لحاظ هزینه اجرا به صرفه نخواهد بود. اما بزرگترین مشکل این سیستم که منجر به توقف تولید و گذر به سمت تولید سیستم های VRF گردید، عدم دقت کافی در ارسال و تقسیم مبرد در پنلهای داخلی و دیگری زیاد بودن متراژ لوله کشی نسبت به سیستم داکت اسپلیت و VRF میباشد که هزینه اجرا را افزایش میدهد. سیستم تبادل کننده حرارت یکپارچه است و نیاز به فضای کمتری داشته و نسبت به کانال کولر سقف کاذب کمتری دارد. ضمن اینکه برخورداری از روش انتقال حرارت تشعشعی موجب می شود که سرعت پاسخگویی سیستم به تغییرات دما در محیط بسیار بالا باشد. اما در سیستم سرمایش از سقف روش غیر مستقیم استفاده شده و ایده اصلی در این سیستمها پدید آوردن سطحی سرد در مکان مورد نظر و منتقل نمودن حرارت از راه جا به جایی آزاد و تشعشع می باشد. بنابراین در صورتی که فضای بزرگی دارید و میتوانید جای مناسبی برای نصب چیلر تامین کنید، استفاده از آن میتواند انتخاب خوبی برای تامین هوای مطبوع خانه باشد.

اغلب سیستم های سرمایشی از روش مستقیم به معنای دمیدن هوای تهویه شده به داخل فضای موجود استفاده می کنند. یکی از پرمصرفترین دستگاههای تهویه مطبوع، فن کویل است. دسته ای از فن کویل ها قابلیت استفاده برای سرمایش بخشی از محیط و همزمان گرمایش و تهویه مطبوع بخش دیگر آن را دارا می باشند. فن کویل های مذکور قابلیت نصب بر روی دیوار، زمین و سقف را دارا بوده و از این نظر انعطاف پذیری قابل توجهی دارد. فن کویلها به صورت دو لوله و چهار لوله بوده که در مدل دو لوله یک لوله رفت و یک لوله برگشت میباشد و در نوع 4 لوله، از دو لوله برای رفتن آب به کویل ها و دو لوله دیگر برای برگشت آب مورد استفاده قرار میگیرد. نمونه ای از مینی چیلر ها وجود دارند که از گرمایش آنها استفاده می شود و عمل گرم شدن آب در آنها از طریق یک مشعل صورت گرفته و وجود شعله باعث می شود تا آب گرم مورد احتیاج فن کویل ها تامین شود. در صورت امکان بازکردن پنجره بهجای روشنکردن سیستم سرمایشی گرمایشی را به شما پیشنهاد میکند و به طور کل سریعترین و کمهزینهترین راهکار برای سرمایش گرمایش خانه شما را برایتان ایجاد میکند.

بهترین سیستمهای تهویهای، گرمایش و سرمایش، کیفیت هوای داخل را از هر نظر تامین می کنند. این دستگاه به علت مصرف گاز برای سرمایش، هزینههای مصرف برق در تابستان را کاهش میدهد و با توجه به بهای پایین گاز نسبت به برق در ایران این مورد یکی از به صرفه ترین سیستمهای تهویه مطبوع سرمایشی گرمایشی در ایران به شمار میرود. در واقع سیستمهای تهویه مرکزی در مکانی دور از ساختمان در یک اتاق مرکزی که خصوص همین تجهیزات است، قرار دارند و هوای مطبوع را توسط یک سیستم کانالکشی به تمام قسمتها هدایت میکنند. میزان برودت محاسبه شده و راندمان کاری چیلر ها بر اساس آن، همچنین طراحی سیستم با توجه به آب و هوای محیط و میزان افت برودت دستگاه در شرایط محیطی از جمله چالش ها در انتخاب چیلر با تکنولوژی و ظرفیت مناسب می باشد. خوب است بدانید که کولر گازی را بر اساس امکانات تعبیه شده در آن به دو دسته کلی کولر گازی پرتابل و کولرگازی اسپلیت تقسیم بندی می کنند. چیلرها توان و ظرفیت بالایی دارند و به دو مدل تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که مدل تراکمی با انرژی برق و مدل جذبی با انرژی حرارتی کار می کنند.

سیستم های سرمایشی ساختمان را می توان با توجه به مناطق مختلف، موقعیت مکانی و جغرافیایی و نحوه توزیع، به دو دسته کلی سیستمهای مرکزی و سیستمهای محلی طبقهبندی کرد. از مهمترین مزایای فن کویل ها می توان کارکرد مستقل و عدم نیاز آن ها به سیستم مرکزی اشاره کرد. فن کویل ها دارای هزینه نصب، نگهداری و تعمیر پایینی بوده و همین امر موجب محبوبیت آن ها می شود. از دیگر سیستمهای موجود میتوان گرمایش از کف و سرمایش از سقف را نام برد که این روزها توجه زیادی را به خود جلب کردهاند، مصرف پایینی دارند ضمن این که با پوسیده شدن لولهها و یا سیاه شدن دیوارها همراه نیستند، کثیف شدن زود هنگام پردهها و دیگر اثاثیه منزل را به همراه نخواهند داشت، جسم داغ و یا لبه تیزی همچون بخاری در گوشهای از ویلا نیست که نگران ایمنی و موارد مربوطه باشید، بهترین آرامش ممکن را ارائه میدهد، علاوه بر این به دلیل برخورداری از وزن سبک، نصب آنها دشوار نیست و نیازی به اشغال بخشی از خانه را ندارند بنابراین امکان استفاده حداکثری از فضا و به دنبال آن طراحی و پیادهسازی ایدههای جدیدتر و محیطهای لوکستر به راحتی میسر است. شاید در هنگام خرید سیستم های گرمایشی سوال های مختلفی ذهن ما را مشغول به خود کند .

دیدگاهتان را بنویسید