جدیدترین و پرفروش ترین سیستم سرمایشی ساختمان کدام است؟

یکی دیگر از سیستم سرمایشی برای خانه کولر گازی است که در آن فرایندهایی بر روی گازهای فریونی (مشابه گاز یخچال) انجام گرفته و از این طریق محیط سرد میشود. بر اساس استاندارد ISO5151 ظرفیت گرمایشی کولر گازی در دمای محیط بیرونی 7 درجه بالای صفر اندازه گیری میشود . تاثیر خنک کنندگی و گرمادهی که سیستم فن کوئل دارد بسیار موثر بوده و در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک یا گرم میکنند. مایع ایجاد شده از شیر های انبساط یا لوله های موئین رد می شوند و در آخر وارد اپراتور خنک کننده می شود و این فرایند باعث می شود تا در فشار کمتری قرار گرفته و مایع تبخیر گردد. فن کویل های زمینی دارای ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ظریفت داشته و هوا در این نوع فن کویل ها به شکل بالا زن یا روبرو زن انتشار پیدا می کند. از آنجایی که در داکت اسپلیت ها رادیاتور و کانال کشی عمودی وجود ندارد، به لحاظ هزینه مقرون به صرفه بوده و نیاز به وجود سرویس کار جهت نگهداری از این سیستم حذف شده و حتی می توان از آنها در فضاهای کوچک، ساختمان های در حال بازسازی و …

2- سرویس کردن اصولی آنها نیاز به دانش فنی بالایی دارد. اگر مدام نور خورشید به آنها بتابد و با گرمای زیاد برخورد داشته باشند آسیب میبینند. اگر مبرد در اواپراتور بیش از اندازه مجاز حرارت جذب نماید فشار آن از حد مجاز فراتر رفته و باعث صدمه دیدن کمپرسور میشود . اگر محیطی که در آن زندگی میکنید متراژ کمی دارد؛ کولر گازیهای پرتابل برای خنک سازی مناسب و ایدهآل خواهند بود. سیستم کولر آبی فقط خاصیت خنک کردن دارند ولی سیستمهایی مثل فن کویلها، اسپلیتها، کولرهای گازی و چیلرها در زمینه گرمایشی هم نیز فعالیت دارند. این وسیله بر خلاف کولرهای آبی و گازی و سایر سیستمهای سرمایشی فاقد بخش خارجی بوده و در کل یک سیستم یکپارچه است. بعضی از فنکویلها میتوانند همزمان برای سرمایش بخشی از محیط و گرمایش بخش دیگر آن کنار تهویهی مطبوع فضا مورد استفاده قرار بگیرند. فراموش نکنیم ویلا در شمال کشور واقع شده است بنابراین رطوبت بخش جدایی ناپذیر از ویلاست.

کدام سیستم گرمایشی برای خانه مناسب است؟ 4- سطح آسایش و رفاه خانه را بهبود میبخشند. پس از سومین استارت به مدت 50 ثانیه خاموش مانده و سیکل فوق را تکرار میکند . این سیستم سرمایشی برای خانه به دلیل استفاده از تکنولوژیهای روز مانند کمپرسور اینورتر که کم مصرف هم هستند و وجود فیلترهای تصفیه کننده هوا و اشغال نکردن فضای زیاد محبوبیت بسیاری دارد. سیستم سرمایشی مرکزی یکی از سیستمهای خنک کننده خانگی است که مانند کولر گازی بوده با این تفاوت که یک یونیت بیرونی بزرگ با ظرفیت بالا دارد که یونیتهای داخلی متعددی به آن متصل میشود. شکل قرار گرفتن دریچه فنها به این صورت است که از آنها میتوان در قسمتهای مختلف محیط مانند کف و سقف و دیوارها، استفاده کرد. 4- در فن کویل نوع کانالی میتوان با یک دستگاه بخشهای مختلف خانه را پوشش داد. فن کویل سرمایشی و گرمایشی ساختار نسبتاً سادهای دارد. در نوع کانالی یک فن کویل از طریق کانالکشی به چند اتاق متصل میشود. ضمناً در این سیستم جهت بهینه سازی مصرف انرژی ، حرارت خروجی همراه گازهای حاصل از احتراق سوخت در موتور ، در مبدل مخصوصی جذب و به آب خنک کننده موتور منتقل میشود .

تولید هوای خنک به وسیله آب، باعث میشود که به همراه خنکی، رطوبت را نیز دریافت کنیم. انتقال حرارت بین رادیاتور یونیت بیرونی و هوای محیط در حالت کارکرد سرمایش ، از رادیاتور به محیط بوده به عبارتی باعث دفع حرارت از رادیاتور میباشد . در ارتباط با تاثیر خنک کنندگی و گرمادهی که این سیستمها دارند باید گفت که بسیار موثر عمل کرده و در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک یا گرم میکنند. سیستم سرمایشی چیلر به دو نوع تراکمی و جذبی تقسیم میشود که در نوع سیستم سرمایشی جدید چیلر تراکمی، نیروی محرک توسط الکتریسیته تامین شده و گاز مورد نیاز از طریق کمپرسور متراکم شده و این گاز به کندانسور وارد و به وسیله آب و هوای محیط خنک شده و در نهایت به مایع تبدیل میشود. این نوع سیستم سرمایشی برای خانه مصرف برق چندانی ندارند و نحوه عملکرد آنها به این صورت است که از طریق دریافت هوای بیرونی و عبور آنها از پوشالهای خیس شده از آب، هوای خنک را به وسیله فنهایی که دارند به داخل محیط وارد میکنند. رادیاتور مربوط به آب خنک کننده موتور در قسمت زیرین رادیاتور یونیت بیرونی و با سیکل مستقل تعبیه شده و به هنگام کارکردن فن های یونیت بیرونی هوا از آن نیز عبور میکند .

دیدگاهتان را بنویسید