جدیدترین و پرفروش ترین سیستم سرمایشی ساختمان کدام است؟

از معروف ترین برندهای داکت اسپلیت در بازار ایران می توان به داکت اسپلیت ایران رادیاتور و داکت اسپلیت ال جی اشاره داشت. اولین سیستمهای تهویه مطبوع در سال 1902 به بازار بورس نیویورک وارد شدند. آب گرم دیگ وارد آب گرمکن شده و بدون برخورد مستقیم، گرمای آن به آب مصرفی منتقل می شود. در ارتباط با تاثیر خنک کنندگی و گرمادهی که این سیستمها دارند باید گفت که بسیار موثر عمل کرده و در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک یا گرم میکنند. و دیگری پاسخ می دهد: هر کس می خواهد از دمای مطبوع هوا در تابستان استفاده کند طبیعی است که هزینه آن را هم بپردازد. لازم به زکر است که این محصول در هنگام عمل سرمایش مانند کولر آبی و در هنگام عمل گرمایش مانند هواسابز عمل می کند . که علت این مورد هم بهره بردن از روش انتقال حرارت تشعشعی میباشد که باعث میشود خودش را سریعا با دمای خانه هماهنگ کند. چیلر از نام انگلیسی chiller گرفته شده است و با تولید آب سرد و استفاده از آن در فن کویل های نصب شده در داخل ساختمان باعث سرمایش و خنک شدن فضای داخلی ساختمان می شود. نحوه عملکرد فن کوئل به این صورت است که از طریق فن سانتریفیوژ به عنوان مجرای آب سرد برای سرمادهی استفاده میکنند.

سیستم VRF وزن بسیار سبکی دارد و در اندازه های مناسب تولید میشود.حملونقل این سیستم بدون نیاز به جرثقیل صورت میگیرد و یونیتهای خارجی آن به شکل واحدهای مجزا بوده که بعد از انتقال به محل مورد نظر به هم متصل میشوند. این سیستمهای تهویه هوا که در ساختمانهای جدید نصب میشوند، نیازی به کانالکشی هوا ندارند و یونیتهای داخلی با لولهکشی به یونیتهای خارجی متصل میشوند. چراغهای محل کار باید دارای طراحی مناسب باشند که جذابیت فضا را افزایش دهند. در گذشته افراد برای کاهش یا افزایش دمای محیط خود اغلب از وسایل ساده استفاده می کردند که این گونه سیستم ها دارای ایمنی و کارایی لازم نبودند اما با مدرن شدن فضاهای شهری نظیر تالارها، باشگاههای ورزشی، سالن های پذیرایی، ادارات و شرکت ها و سایر محیط های بسته ، لزوم بهره گیری از شیوه های جدید برای گرمایش و سرمایش احساس شد. شرکت فولاد جهان آرا اروند واقع در خرمشهر درنظر دارد، جهت شناسایی و ارزیابی کیفی مناقصه گران فعال در زمینه راه اندازی سیستم سرمایشی تهویه مطبوع ساختمان های اداری مجتمع فولاد (شهرک صنعتی خرمشهر ) اقدام نماید. تعمیر و نگهداری آن بایستی توسط شرکت و نمایندگیهای مجاز انجام شود.

با این روش دیگر نیازی به کولر های آبی یا صنعتی نیست، و جدا از کم شدن مصرف برق سالن،هزینه خرید و نگهداری این مدل سیستم ها از هزینه های پرورشی شما کسر میشود . چیدمان وسایل در دفتر اداره به لوکس نشان دادن فضا، منظم شدن و هارمونی آن کمک بسیاری میکند. استفاده از سیستم های سرمایشی- گرمایشی داکت اسپلیت در سالهای اخیر و به پشتوانه برق ارزان و یارانه ای کشور رواج چشمگیری داشته است؛ یکی از فروشندگان می گوید مثلا در تهران و برای اکثر پروژه های چیتگر، برج ها، مجتمع های بزرگ و حتی ساخت و ساز های متوسط و در حد چند طبقه از این سیستمهای پرمصرف استفاده میشود، این در حالی است که با اجرایی شدن آئین نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق و اجرای مدل پلکانی تعرفه گذاری، مصارف بیش از الگوی هر منطقه از تعرفه گذاری یارانه ای خارج شده و مشترکان پرمصرف باید هزینه های مصرف مازاد خود را به صورت پلکانی و غیر یارانه ای بپردازند. آن یکی هم می گوید: افزایش قبوض در تابستان بیش از ۳۰ درصد نخواهد بود! چرم حس سنگینی فضا را افزایش میدهد و در گران قیمت جلوه دادن سایر وسایل موجود در اداره تاثیرگذار است.

از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا، دستگاه مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمانهایی است که در آنها هدف، سرمایش و گرمایش هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است. بهعنوان نمونه میز اداری از قیمت ۳۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان، کمد از قیمت ۱ تا ۴ میلیون تومان، کاغذ دیواری از متری ۹۹ تا ۹۰۰ هزار تومان، صندلی اداری از ۸۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان در نظر گرفته میشود. یکی ازفروشندگان در این رابطه می گوید: اوج مصرف برق سیستم های داکت اسپلیت از ماه تیر تا مرداد است و بنابراین تنها یک قبض بالای ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای مشترک برق صادر می شود! دیگر فروشندگان نیر تفاسیر غیرواقعی دیگری را تحویل مشتریان می دهند، یکی می گوید قبض برق برای خانه های دارای داکت اسپلیت از ۲۰۰ -۳۰۰ هزار تومان بالاتر نمی رود! میزهای اداری، کمد دراور جدید، لوستر، صندلی، قفسههای کتاب و دکور، کاغذ دیواری و غیره از جمله وسایل ضروری هر دفتر اداری به شمار میروند که باید در تهیه آنها نهایت دقت و توجه به کار رود. لوسترهای روشنایی و آباژورهای متنوعی برای این فضاها طراحی شده است که با سایر تجهیزات دیگر در این فضا مانند: میز اداری، کاغذ دیواری و غیره هارمونی مناسبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید