تفاوت سیستم سرمایشی و گرمایشی در داکت اسپلیت – شیورو

دسیکنت های جامد ساختاری متخلخل شبیه اسفنج را دارند میتوان به سیلیکاژل، غربال ملکولی، زئولیتها و … داکت اسپلیت یک دستگاه تهویهی مطبوع شبیه به کولر گازی اسپلیت دیواری است ولی یک سری ویژگیهای مختص به خود دارد؛ همین ویژگیها باعث تفاوت و حتی برتری داکت اسپلیت نسبت به اسپلیتهای معمولی میشود. از آنجایی که در داکت اسپلیتها رادیاتور و کانالکشی عمودی وجود ندارد، به لحاظ هزینه مقرون به صرفه بوده و نیاز به وجود سرویسکار جهت نگهداری از این سیستم حذف شده و حتی میتوان از آنها در فضاهای کوچک، ساختمانهای در حال بازسازی هم استفاده نمود. حتی در تابستان با مصرف گاز شهری، سرمایش مد نظر را ایجاد می کند و از هزینه های سنگین برق کاسته می شود. در مناطقی که رطوبت بالا باشد، ظرفیت هوا برای جذب رطوبت، پایین تر است هوای با رطوبت بالا گرمای نهان کمتری را میتواند جذب کند و یا گرمای محسوس کمتری را میتواند به گرمای نهان تبدیل کند. البته فراموش نکنید که فیلتر هوا باید قابل تعویض باشد یا قابلیت شستشو داشته باشند. چرا که این نوع کولر در هوای مرطوب کارایی خود را تا اندازهی زیادی از دست میدهد. وسایلی مانند یخچال فریزر ساید، ماشین لباسشویی، تعمیر کولر گازی ، نصب کولر گازی، تعمیر و نصب رادیاتور ،تاسیسات سرمایش و گرمایش و …

بقیه محصولات مانند اکونوپک، چیلر، هواساز و … 1- در مناطق مرطوب مانند شمال کشور کارایی خود را کاملاً از دست میدهند. پایین ترین دمایی که میتوان به آن دست یافت حالتی هوا کاملا اشباع برسد هوا در این حالت به نقطه ۳ میرسد. زمانی که در یک ساختمان همه محاسبات ساختمانی به درستی انجام بگیرند اما دستگاه سرمایشی متناسب با آن ساختمان انتخاب نشود این موضوع موجب میشود تا تمامی تاسیسات مکانیکی آن ساختمان تحت تاثیر قرار گرفته و نتیجه مطلوب به دست نیاید. سرمایش تبخیری را به دو گونه سرمایش تبخیری مستقیم و سرمایش تبخیری غیر مستقیم، تقسیم میکنند. در سیستم های تهویه مطبوع دو نوع بار حرارتی وجود دارد بار نهان و بار آشکار. دمای هوای ثانویه با عبور از بین صفحات تر ،کاهش میابد از طرفی هوای اولیه نیز با عبور از صفحات خشک و تبادل حرارتی کاهش یافته است. امروزه در سیستم اسپلیت مرکزی (VRF) جدید (نسل چهارم) علاوه بر بهینه سازیهای انجام یافته در خصوص بخش سرمایش، کاهش مصرف انرژی و سیستمهای کنترلی مورد نیاز، همچنین با استفاده از سیال جاذب انرژی به عنوان سیال واسطه امکان تامین گرمایش به صورت پیوسته (Heating continuous) تامین گردیده است.

در صورت استفاده از سیستمهای اسپلیت مرکزی وی آر اف (به جز نسل چهارم) در مناطقی با زمستانهای سرد، امکان یخ زدن مبرد در مبدل حرارتی دستگاه در فصول سرد سال وجود خواهد داشت. سیستم های سرمایش دسیکنت توانایی کنترل مجزای بار محسوس و بار نهان را دارند و انرژی حرارتی خود را نیز میتوانند از انرژی خورشیدی و زمین گرمایی تامین کنند. اولین بار نیل پنینگتن مخترع چرخ دسکنت در سال ۱۹۵۲ استفاده از ماده جاذب کلرید کلسیم را برای رطوبت زدایی از هوا جهت کاهش دمای تر آن و استفاده در سرمایش تبخیری برای دستیابی به دمای پایین تر پیشنهاد کرد. از آن زمان تحقیقات بسیاری روری چرخ دسیکنت صورت گرفت. براساس تحقیقات صورت گرفته توسط کمپانی Munters بطور کلی بهترین استفاده از سرمایش تبخیری زمانی است که دمای تر محیط کمتر از C°۲۵ باشد. سرمایش تبخیری نیز بر اساس همین قانون علمی بنا شده است. سرمایش تبخیری را گذشتگان بصورت خنک کردن آب در کوزه های آب را که سطح آن نمناک شده، برای خنک کردن باد میزند.

هوایی که از بین کویل ها عبور می کند، همان هوای خنک محیط است که از طریق یونیت خارجی به یونیت داخلی وارد می شود. کولرگازی ها از سیکل تبرید پیروی می کنند که اصلی ترین اجزای آن، کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است. معمولا حداکثر ارتفاع بین کندانسور مرکزی تا پایین ترین اسپلیت حدود 100 متر، حداکثر فاصله بین کندانسور مرکزی تا دورترین پنل اسپلیت حدود 200 متر و حداکثر طول لوله کشی کل سیستم حدود 1000 متر می باشد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد. همچنین سیستم های تراکمی مصرف برق بالای دارند و از مبرد های کلرو فلرو کربن ها استفاده میشود که در کل برای محیط زیست مخرب هستند. نامرئی بودن گاز نشتی از شبکه لولههای مسی منشعب شده در تمامی ساختمان و اجبار به استفاده از گاز دیتکتور برای امکان تشخیص نشت احتمالی گاز مبرد از سیستم. به عبارتی اگر بتوان دمای تر محیط را کاهش داد، در فرآیند تبخیری دستیابی به دمای پایین تر امکان پذیرتر است.

دیدگاهتان را بنویسید