تفاوت سیستم سرمایشی و گرمایشی در داکت اسپلیت – شیورو

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات ساختمان و سیستم های سرمایشی و گرمایشی از ۲۵ تا ۲۸ مهرماه 1393 با حضور 21 کشور در فضایی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد همچنین چهار هیات تجاری و بازرگانی از کشورهای تاجیکستان، عراق، افغانستان و ترکمنستان از این نمایشگاه در تهران بازدید کردند. انتخاب بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان و سوله دلیل بر جدید بودن آن نمی تواند باشد،بلکه مهمترین نکته این است که باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی،متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت،مصرف انرژی،برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره گزینش شود.برای این کار باید با تمامی مزایا و معایب انواع سیستم ها آشنا باشید یا انتخاب و محاسبات آن را به مهندسان متخصص در این حوزه واگذار نمایید. صرفهجویی در مصرف انرژی،کاهش لولهکشی تاسیسات، انتقال گرما از پایینترین سطح و سرعت در گرمایش و عرضه در طرحها و رنگهای مختلف،همه سیستم گرمایشی قرنیزی را برای برخی واحدها (و حتی ادارهها و ساختمانهای بزرگ) به گزینهای قابل توجه برای بهترین گرمایش برای خانه و بهترین سیستم گرمایشی منزل تبدیل کرده است. در این مقاله سایت بام دار قصد دارد انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی را برای شما بطور مختصر معرفی کند تا شما بهترین را برای ساختمان یا سوله خود انتخاب کنید.

این سیستم به دلیل این که کف ساختمان را سرد می کند برای افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند آرتروز می باشند، مناسب نیست. 1- یونیت داخلی اغلب به صورت توکار اجرا میشوند و از این رو کاملاً از دید پنهان هستند. با علم به این موضوع میبایست از سیستمهایی استفاده شود که هم بتوانند دمای داخلی را در سطحی نرمال نگه دارند و هم بتوانند از میزان رطوبت موجود در فضای داخلی بکاهند. این مدل از متداولترین و اولین نسل کولرهای گازی محسوب میشود که برای یک فضای کوچک انتخاب مناسبی خواهد بود.برای نصب این کولر گازی قسمتی از شیشه پنجره برداشته خواهد شد.در این حالت نیمی از بدنهی کولر یا قسمت جلویی دستگاه در فضای داخلی اتاق قرار میگیرد و پشت آن بیرون از هوای اتاق و در معرض جریان هوای آزاد قرار میگیرد. توجه داشته باشید که در مدل ۴ لوله آب سرد و گرم به صورت همزمان وارد کویل ها می شود که با استفاده از این نوع فن کویل ها می توان بخشی از محیط را گرم و بخش دیگری را سرد نمود و این در حالی است که در فن کویل ها ۲ لوله در یک زمان فقط برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از محبوبترین و متداولترین سیستمهای سرمایشی کولرهای آبی بودهاند،به مرور زمان به دلیل بازدهی کمتر جای خود را به کولرهای گازی دادند، که برای مناطق جغرافیایی با آب و هوای گرم و خشک مناسب تر است. از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا،دستگاه مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف،سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است.به این مفهوم که هر مینی چیلر (معمولا با ظرفیت های برودتی ۲ تا ۱۰ تن تبرید) را می توان به چندین فن کویل از یک واحد ساختمان نصب و دمای هوای هر فن کویل را نیز مستقلا تنظیم نمود.بدین ترتیب هزینه مصرف انرژی سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان از هزینه شارژ عمومی ساختمان جدا شده و هر واحد می تواند مقدار مصرف خود را تحت کنترل داشته باشد. چیلر نمونه بزرگ تر مینی چیلر هوا خنک است.بدین معنی که برای سرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می شود که نوع چیلر تراکمی هوا خنک (نسبت به نوع آب خنک و نیز جذبی) مزایا و کاربرد بیشتری دارد.چیلر تراکمی هوا خنک نیز مانند مینی چیلر هم می تواند به فن کویل ها متصل شود و هم به هواساز.

همچنین قبل از خروج هوای خنک از فن ها به داخل ساختمان، هوا توسط فیلتر هایی، فیلتر شده و هوای عاری از آلودگی در فضا پخش می گردد. کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی مزایای بیشتری دارند.مهمترین مزیت آنها عدم نیاز به آب حین فعالیت است.بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفهجویی در مصرف آب خواهد شد.کولرهای گازی را میتوان براساس امکانات به دو نوع کولر گازی پرتابل و اسپیلت تقسیمبندی کرد. این سیستم فضایی را اشغال نمیکند و گرمایشش یکنواخت است.ضمن اینکه چون دقیقا از کف شروع به گرم کردن فضا میکند،گرمای مطلوبتری را تولید میکند.همچنین به خاطر استفاده از تمام کف،گرمای تولیدیاش در مساحتی بسیار بالا پخش میشود.سیستم گرمایش از کف را میتوان بصورت دستی یا خودکار تنظیم کرد و برای هر اتاق مستقل از اتاقی دیگر برنامهای خاص به آن داد.واحدهای آپارتمانی روی پیلوت به خاطر خالی بودن فضای زیر ساختمان همیشه در زمستان از سرمای شدید کف شکایت دارند. سیستمهای تابستانی: مانند انواع چیلر و مینی چیلر که جهت ایجاد آب سرد و ارسال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فنکویل و هواساز از طریق لولهکشی،بکار میروند. به همین علت این دستگاه را کولر گازی پنجرهای (Window Type) مینامند.کولر گازی پرتابل از یک کمپرسور با امکانات قدیمی تشکیل شده است.به همین دلیل کولر گازی یک تکه نسبت به سایر کولرهای گازی برق بیشتری مصرف میکند.

دیدگاهتان را بنویسید