تعریف سیستم های تهویه مطبوع چیست انواع آن از سرمایشی تا گرمایشی

از دیگر سیستمهای موجود میتوان گرمایش از کف و سرمایش از سقف را نام برد که این روزها توجه زیادی را به خود جلب کردهاند، مصرف پایینی دارند ضمن این که با پوسیده شدن لولهها و یا سیاه شدن دیوارها همراه نیستند، کثیف شدن زود هنگام پردهها و دیگر اثاثیه منزل را به همراه نخواهند داشت، جسم داغ و یا لبه تیزی همچون بخاری در گوشهای از ویلا نیست که نگران ایمنی و موارد مربوطه باشید، بهترین آرامش ممکن را ارائه میدهد، علاوه بر این به دلیل برخورداری از وزن سبک، نصب آنها دشوار نیست و نیازی به اشغال بخشی از خانه را ندارند بنابراین امکان استفاده حداکثری از فضا و به دنبال آن طراحی و پیادهسازی ایدههای جدیدتر و محیطهای لوکستر به راحتی میسر است. ضمن اینکه بستر مرطوب آنها محیط مناسبی برای رشد قارچها و کپکها بوده و مشکلات تنفسی زیادی را به وجود میآورند. انسانها موجوداتی خونگرم هستند و می توانند دمای بدن خود را در برابر تغییرات محیط خارجی ثابت نگه دارند. در این سیستم گرمایش ساختمان توسط رادیاتور تأمین میشود که آب گرم خود را از موتورخانه مرکزی میگیرد. طبیعی است که مدلهای اینورتر قیمتشان به مراتب بالاتر است و باید این موضوع را در نظر بگیرید.

به علت محدودیت طول لوله کشی هر چه فاصله بین یونیت داخلی و خارجی کمتر باشد، راندمان دستگاه بالاتر خواهد بود. در صورت استفاده از منبع تغذیه الکتریکی، مصرف انرژی فن کویل بسیار پایین خواهد بود. به این صورت قادر خواهید بود که در یک فضای مشخص، سمتی را گرم کرده و در سمت دیگر سرمایش ایجاد کنید. این جدایش با بخار شدن آب و ته نشین شدن لیتیوم بروماید صورت میگیرد. در فرآیند خنک سازی این چیلرها، بخار آب کندانسور، تحت فشار به مایع تبدیل شده و سپس در مولد حرارتی به بخار تبدیل شده و ایجاد سرمایش میکند. لازم به ذکر است از نکات قابل توجه که در هنگام خرید سیستم سرمایشی ساختمان علاوه بر ظرفیت مناسب دستگاه، گارانتی اصلی با خدمات پس از فروش آن بوده که میبایست مورد توجه قرار گیرد و ما نیز در این مقاله به معرفی 5 نمونه از بهترین های آن خواهیم پرداخت. سیستم گرمایشی قرنیزی نیز یکی دیگر از انواع مدرن سیستم های گرمایشی می باشد که مانند قرنیز دور تا دور ساختمان قرار می گیرد. «فن کویل» (Fan Coil)، یکی از تاسیسات سرمایشی پرکاربرد در تهویه مطبوع ساختمانهای مسکونی، اداری، رستورانها و دیگر فضای کوچک است. با توجه به ویژگیهای ذکر شده، معمولاً روشهای زیر جهت تأمین سرمایش، گرمایش، تهویه مطبوع مجتمعهای مسکونی مورد استفاده قرار میگیرند.

در این سیستم جهت ایجاد سرمایش در تابستان از کولرهای آبی و جهت گرمایش زمستانی از رادیاتور استفاده میشود. حمل و نقل این دستگاهها به آسانی صورت پذیر است. از اجزای اصلی واحد داخلی میتوان به فیلتر هوا، دمنده و اواپراتور (تبخیر کننده) اشاره کرد. بعبارتی آب خنک کننده موتور در دقایق ابتدائی استارت موتور به عنوان سیال گرم کننده موتور عمل میکند . آب گرم مورد نیاز گرمایش از موتور خانه حرارت مرکزی تأمین میشود. آب گرم مورد نیاز رادیاتورها توسط دیگهای آب گرم مستقر درموتورخانه مرکزی تأمین میشود. میتواند هوای سرد و گرم را مستقیماً به فضای نصب تخلیه یا توسط کانال توزیع هوا صورت گیرد. درصورتیکه سیستم سرمایش گرمایش شما نیاز به تعویض فیلتر یا هرگونه سرویس دورهای داشته باشد، خانه هوشمندتان آن را به شما یادآوری میکند. برای اینکه درک کنید یک سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند چگونه کار میکند باید نحوهی عملکرد ترموستاتهای معمولی را بشناسید. بالا بودن مصرف برق هر واحد ساختمان این کولرها چون از برق تک فاز خانگی استفاده میکنند، هزینه برق ماهیانهی زیادی به ساکنین تحمیل میکند. تنظیم نبودن شیرهای شناور کولرها و نشت از لولهها و اتصالات آنها موجب اتلافات آب خواهد شد. نصب شدن کولرها در هوای آزاد موجب انتقال آلودگیها ، گرد و خاک و بو و …

پراکندگی دستگاهها موجب افزایش هزینههای تعمیر و نگهداری می شود. هوا وارد کولر شده و در آنجا قطرات آب بر روی آن پاشیده ش ده یه این ترتیب دما آن کاهش و رطوبت آن تا رسیدن به نقطه ۲ افزایش میابد. این دستگاه ها دارای یک کویل آب گرم هستند که به بویلر متصل می شود و برای افزایش دمای هوا کاربرد دارد اما در زمینه سرمایش تفاوت هایی با سیستم هواساز دارند و آن این است که چیلر و کویل آب سرد در آن ها نقشی ندارد و سرمایش آن ها شبیه به کولر های آبی است. تغییر حالت مبرد از گاز به مایع یا برعکس توسط این کویلها صورت میگیرد. 1. در صورت کوچکترین نشتی گاز در مسیر لوله کشی کل سیستم دچار مشکل می شود . این یونیتها روی پشت بام نصب میشود و لولههای مسی گاز و مایع برد بایستی از داکت مناسب تا پشت بام عبور داده شود. تمام کانال های داکت اسپلیت در سقف کاذب ساختمان قرار می گیرد و به شکل عمودی تا پشت بام امتداد نداشته و کلیه دریچه هایی که برای ورود هوای سرد و گرما تعبیه می شود، با توجه به CFM مورد نیاز، طراحی و همچنین با گیجی به نام داکتیلاتور اندازه گیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید