تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

شاید شنیده باشید که برخی از افراد با صدای پنکه بهتر خوابشان میبرد و این مسئله کاملا درست است، زیرا صدای پنکه خاصیت آرام بخشی و خواب آوری داشته و نقش یک تهویه خوب را نیز در محیط شما دارد. به این صورت که هوای تازه از پنجره با پنکه وارد شده و محیط هوای راکد باقی نمیماند. وقتی یک تنظیمات دما را وارد اپلیکیشن میکنید، تنظیمات مورد نظر از طریق شبکهی وایفای به سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند منتقل میشود و ترموستات سیگنال را برای دمنده و یا سیستم HVAC ارسال میکند. یاد گرفتیم HVAC چیست و با انواع مختلف آن آشنا شدیم. کولرهای آبی در سایزهای مختلفی تولید میشوند که کاربرد آنها را در مکانها مختلف افزایش میدهد. میباشند که هر کدام از این نوع فن کویلها در مدلهای مختلف موجود میباشند. این نوع کولرها برای راهاندازی در زیر زمین، نیاز به زیرساخت دارند. با توجه به اینکه لولههای این سیستم در کل سقف وجود دارند، این اشعهها به کل محیط تابانده میشوند و دمای آن را در وضعیت مطلوبی نگه میدارند.

داکت اسپلیت مزایای زیادی دارد که همین مزایا باعث شدهاند که با قیمت بالایشان باز هم طرفداران خاص خود را داشته باشد. مبرد فریونی با ویژگی های خاص از داخل این سیکل بسته عبور می کند تا با تبادل حرارتی با محیط، سرمایش و گرمایش فضای کاربری را تامین کند. عبور جریان هوا از داخل این سـطوح مرطوب باعث تبخیر رطوبت گردیده و حرارت هوا را جذب کـرده، لـذا هـوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد. در یک سیستم سرمایشی تبخیری با عبور آب و باد از یک واسط تبخیری، هوا خنک میشود که این فرایند در کولرهای آبی با پوشال انجام گرفته و در کولر های سلولزی از پدهای سلولزی استفاده میشود. کویلهای مبدل حرارتی این دستگاهها معمولا با اتصال به منبع آب سرد مانند چیلرهای آب، سرمایش مورد نیاز سیستم را تامین میکنند. 100 ) پوشال یا بهتر از آن از پد های سلولزی ( که بسیار قوی تر از پوشال طراحی شده اند ) استفاده میکنید.در واقع شما با استفاده از یک فن، هم مصرف برق رو کاهش دادین،هم خروج هوای کثیف و هم تامین رطوبت مورد نیاز سالن . برای فرایند گرمایش، از دیگ بخار یا پانلهای خورشیدی برای تامین گرما و گردش آب استفاده میشود؛ در حالیکه از یک برج خنککننده برای خروج حرارت جمع شده از پمپهای حرارتی به جو استفاده میشود.

کارکرد بسیار سادهای دارد و صرفاً از یک موتور و یک پمپ آب تشکیل شده است. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هزینه اولیه بالا یا پایین به تنهایی نشانه خوب یا بد بودن یک سیستم نیست. سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه چیزی نیست که بخواهید هر سال یا حتی هر ده سال یک بار تعویضش کنید به همین دلیل مهم است که بدانید در طول دوره استفاده چه مقدار هزینه (از جمله هزینه مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری) روی دستتان میگذارد.در انتخاب سیستم گرمایشی به گرمای موردنیاز خانهتان نیز توجه کنید.اگر خانهتان چندان بزرگ نیست شاید با یک یا دو بخاری کوچک بتوانید محیطی کاملا گرم مهیا کنید و دیگر نیازی به سیستمی مانند پکیج نداشته باشید. باید توجه کنید که تنها هزینه ی مورد نیاز شما، هزینه ی اولیه خرید سیستم نیست و علاوه بر آن ممکن است نگهداری از دستگاه خریداری شده شما هم هزینه داشته باشد مانند تعویض فیلتر که به این هزینه ها، هزینه های جاری می گویند. با توجه به اینکه عملکرد این سیستمها بر مبنای گرم شدن یا سرد شدن آب است، انتظار میرود که مصرف آب آنها بسیار بالا باشد؛ اما باید بدانید که اینطور نیست.

اما کولرهای آبی معایبی نیز دارند که بزرگترین آنها مصرف آب زیاد است. یکی از رایجترین وسایل گرمایشی در کشور ما کولر آبی است که به دلیل قیمت مناسب و بازدهی خوبی که دارد، استفاده زیاد از آن میشود. به طور کلی پنکههای دیواری برای خانوادههایی مناسب است که دارای کودک هستند. پنکههای سقفی معمولا در مکانهایی که فضای کمی دارند، استفاده میشوند. پنکههای سقفی هم با توجه به نامشان، بر روی سقف نصب شده و معمولا سه پره برای آنها در نظر گرفته میشود. کولرهای آبی معمولا برا مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار میگیرند که مقدار رطوبت در آنجا بسیار کم است. داکت اسپیلتها معمولا در مکانهای تجاری استفاده میشوند و در خانههای کوچک، استفاده کمتری دارند. از وسایل سرمایشی که از گذشته تا به امروز تولید شده و همواره از آنها استفاده میشود، میتوان به پنکه، کولر آبی، کولر سلولزی، داکت اسپیلت و فن کویل سقفی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید