تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

اگر این ابزار به درستی مورد استفاده قرار گیرند و در صورت بروز مشکلات جزئی به موقع تشخیص داده شده و مورد تعمیر قرار بگیرند ، دارای عمر مفید بالاتر بوده و هزینه های تعمیر کمتری را تحمیل می کنند . معمولا اختلال در عمل کرد این وسایل از نا مناسب بودن خروجی آن ها و عدم تولید هوای مطبوع برای ساختمان تشخیص داده می شود . عدم استفاده از کانال کشی اضافی در این روش باعث صرفه جویی چشمگیر در استفاده از فضای ساختمان می شود. در مقاله قبل روش های کاهش پول برق کولر گازی را گفتیم این روزها آفتاب به تندی میتابد و آنچه که بیش از همه به ذهنها متبادر میشود، استفاده از یک سیستم سرمایشی فوقالعاده است. درباره کولر آبی که چارهای نیست و این دستگاه با آب کار میکند. این دستگاه ها آب سرد تولید نمی کنند و فقط در مدار آن ها ماده مبرد یا سرمازا جریان دارد. مثلا تامین آب سرد از ساختمان کناری بهتر از اجرای یک سیستم سرمایشی در داخل ساختمان است . فن کویل (به انگلیسی: Fan coil) دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بهطور کلی تهویه مطبوع در ساختمانهای مسکونی، تجاری و صنعتی میباشد که دارای یک کویل ( رادیاتور) و فن بوده و جریان آب سرد یا گرم رادیاتور توسط فن دستگاه بصورت هوای گرم یا سرد در فضا منتشر می شود.

این چرخش هوا در محیط، جه در فصل گرم و چه در فصل سرد سال باعث تهویه هوای ساختمان نیز میشود. احتمال دارد با لغو تحریمها علیه ایران، فولاد ما بتواند جایگزین عرضه فولاد از سمت روسیه و اوکراین شود و پیشبینی میشود در صورت برداشتن تحریمها ایران بتواند تا ۱۰ میلیون تن محصول نیمه تمام عرضه کند. بر اساس گزارش سازمان بینالمللی مهاجرت(IOM) وابسته به سازمان ملل، طی هشت روز جنگ در شرق اروپا، یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از اوکراین خارج شدهاند که ۷۸ هزار و ۸۰۰ نفرشان اوکراینی نیستند و به ۱۳۸ ملیت دیگر تعلق دارند. ترکیه با واردات سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن اصلیترین مشتری پلی پروپیلن روسیه در سال ۲۰۲۱ بوده است. در اوایل هفته بیلت ترکیه ۷۸۰ تا ۷۸۵ دلار بود که تا آخر هفته تا ۸۰۰ دلار نیز معامله شد. با این حال، به دلیل افزایش هزینه تولید و انتظار افزایش بیشتر قیمتها، فضا صعودی بود. با این حال، برخی منابع دیگر معتقدند که بازار به طور قطعی افزایش مییابد و پذیرش قیمتهای بسیار بالاتر برای مواد خارج از کشور دیر یا زود اتفاق میافتد. از آنجا که منابع اصلی برای واردات بیلت به مصر کشورهای اوکراین و روسیه بودند و در حال حاضر این دو کشور در جنگ هستند بنادر در دریای سیاه بسته شده و از این رو تقاضا برای بیلت ترکیه به شدت افزایش پیدا کرده است و پیشبینی میشود در هفتههای آینده مصر دچار کمبود مواد اولیه برای تولید میلگرد گردد.

چگونگی پخش و جمعآوری هوا در محیطها،باعنوان سامانه «توزیع هوا در محیط» شناخته میشود. یکی از تاسیسات بسیار مهم در ساختمان ، ابزار و وسایل لازم برای حفظ دمای محیط در محدوده تحمل انسان در شرایط گرما و سرمای هوا می باشند که مجموعه این ابزار سیستم های گرمایشی و سرمایشی نام دارند . انواع مختلفی از این سیستم ها متناسب با آب و هوا و نیاز هر منطقه و با امکانات و ارزش مالی متفاوتی وجود دارند . سیستم تبرید جذبی از خاصیت جذب لیتیوم بروماید و آب کمک میگیرد. برای گرم کردن اتاق ها در فصل سرما بایستی با استفاده از دیگ آبگرمی که همانند سیستم رادياتور و شوفاژ آب گرم درون فن کویل به صورت بادی گرم به محیط ذمیده می شود و تاق را گرم می نماید . روش سرمایشی کولرهای آبی به این گونه است که، این کولرها هوای تازه را از محیط بیرون گرفته و آنها را از پدهای سرمایشی مرطوب عبور میدهند. و استفاده از پکیج ها برای مکان های کوچک و در مناطق با هوای گرم که نیازی به سیستم های تامین حرارت بالا ندارند، کارآمد است. هم اکنون با پیشرفت علم و صنعت در زمینه استفاده از تکنولوژی های روز دنیا به خصوص در سیستم های لوازم خانگی پرمصرف همچون انواع مختلف از وسایل سرمایشی و گرمایشی رفاه و آسایش خاطر لازم پیش از پیش بر زندگی ما حکم فرما شده است.

این سیستم ها با هدف کنترل شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و تولیدی ایجاد محیطی برای آسایش افراد و افزایش سطح تمرکز آنها در کار و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل ساختمان و جلوگیری از انتشار آلاینده ها به بیرون است. خریداران محتاط هستند و در حالی که تحولات بحران اوکراین را زیر نظر دارند، در غیاب شفافیت در مورد سطح قیمتها در هفتههای آینده، خریدهای مبتنی بر نیاز انجام دادهاند. یونیتهای خارجی ظرفیت ۸ الی ۱۸ اسب بخار دارند و متعاقبا هرچه قدرت یونیتها قدرت بالاتری داشته باشند، به نصب تعداد کمتری از دستگاه نیاز هست. در یونیت خارجی EHP یک یا چند الکتروموتور وجود دارد. یکی دیگر از جدیدترین سیستم گرمایشی ساختمان،سیستم گرمایش از سقف خانگی است که به آن گرمکننده تابشی یا سیستم گرمایش تابشی نیز میگویند.حرارت در این سیستم گرمایشی جدید منزل اغلب از طریق امواج مادون قرمز منتقل میشود. سیستم سرمایش از سقف بیشتر برای مناطقی به کار برده میشود که که در شب ابری و مرطوب نباشد. فعالان بازار پیشبینی میکنند که احتمال دارد یک سیستم قیمتگذاری مجدد برای مواد روسی اعمال شود که مانند فروش محصولات ایران همزمان با تحریم است. عرضه به دلیل علاقه خاورمیانه به چین کاهش یافته است و اکنون احتمالاً مواد منشأ روسیه به طور فزایندهای کمیاب میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید