تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

باید به گونه ای سیستم نصب شود که لجن و کثافات به داخل سیستم وارد نشود، دستگاه تبرید باید غیرقابل نفوذ باشد و قبل ورود گاز به داخل دستگاه مبرد کاملا خشک شود. این سیستم هوشمند دمای خانه را کاملا متعادل نگه میدارد و زمانی که شما وارد خانه میشوید براساس دمای بدن شما، خانه را به حد ممکن خود که نیاز است گرم یا سرد میکند. استفاده از سیستم گرمایش از کف مزیتهای فراوانی دارد. گاهی اوقات حدود یک ساعت طول میکشد تا گرما از مصالح کف عبور کند. اساس کار این سیستم مانند سیستم پکیج و موتورخانه عبور دادن آب داغ از لولهها و استفاده از گرمایی است که آب از دست میدهد.با این تفاوت که لولههای مذکور در کف کار گذاشته شده و دیده نمیشوند. سیستم گرمایشی موتورخانه معمولا در آپارتمانها و مجتمعهای مسکونی دارای ۱۲ واحد به بالا کاربرد دارد.در این سیستم آب در موتورخانه گرم میشود و از طریق رادیاتور به واحدها منتقل میشود.سپس آب در لولههای تعبیه شده در هر واحد به گردش در میآید و به مرور گرمایش را از دست میدهد.بدین ترتیب خانه گرم میشود.

سیستم تهویه هوشمند GHP دارای ویژگیهایی است که آن را از سایر سیستمهای گرمایشی و سرمایشی متمایز میکند. است. این دستگاه تشکیلات ساده ای دارد.برای سرمایش هوا شبیه کولر آبی عمل می کند و برای گرمایش هوا شبیه دستگاه هواساز.در واقع زنت یک هواساز دارای کویل آبگرم (برای گرمایش) و سیستم سرمایش تبخیری است. در سیستم های ترکیبی باید از چندین پنل دیواری در قسمت های مختلف یک واحد استفاده نمود و این در حالی است که در داکت اسپلیت ها تنها از یک هواساز مرکزی استفاده می شود که در پشت سقف کاذب قرار داده و با کمک کانال هایی به تمام قسمت های یک واحد مسکونی یا اداری کشیده شده است و از طریق آنها کار تهویه مورد نیاز فضاهای مختلف انجام می پذیرد. سیستم گرمایش از سقف خانگی باعث چرخش هوا نمیشود در نتیجه، آلودگیها و گرد و غبار موجود در فضا به میزان موثری کاهش مییابد.

سیستمهای تهویه هوشمند خانگی کدامند؟ یکی دیگر از جدیدترین سیستم گرمایشی ساختمان،سیستم گرمایش از سقف خانگی است که به آن گرمکننده تابشی یا سیستم گرمایش تابشی نیز میگویند.حرارت در این سیستم گرمایشی جدید منزل اغلب از طریق امواج مادون قرمز منتقل میشود. یکی دیگر از جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی،دستگاه VRF است که کاملا مشابه GHP است و با این تفاوت که تماما با برق کار می کند و کمپرسور آن نیز با موتور الکتریکی به چرخش در می آید.هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی با برق کار می کند و این دستگاه برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و استفاده از جریان الکتریسیته برای ایجاد گرمایش در ایران به صرفه نخواهد بود.لازم به ذکر است که هم VRF و هم GHP به موتورخانه،لوله کشی آب،بویلر و غیره نیازی ندارند و سیستم های کاملا یکپارچه سرمایشی و گرمایشی و بدون تجهیزات اضافه هستند. 4. یکی دیگر از اهداف سیستم های تهویه مطبوع ضدعفونی کردن و ایزوله کردن هوای محیط های پزشکی می باشد. اکونوپک به موتورخانه نیازی ندارد و تمام تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مورد نیاز در آن جاسازی می شود.در حالت گرمادهی با سوخت گاز طبیعی و در حالت سرمادهی به دو روش سرمادهی تبخیری یا چیلری کار می کند.

این سیستم نیازی به تجهیزات جانبی مانند کانال هوا،لولهکشی فولادی آب،پمپ،مدار لوله کشی و… نیاز های فضای داخل و بارهای مربوط عواملی مانند فضای داخل و معیارهای مورد نیاز درداخل ساختمان مشخص می کنند که برای طراحی سیستم تهویه مطبوع باید چه عواملی را در نظر گرفت . تاسیسات سرمایشی چگونه کار می کنند ؟ از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا،دستگاه مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف،سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است.به این مفهوم که هر مینی چیلر (معمولا با ظرفیت های برودتی ۲ تا ۱۰ تن تبرید) را می توان به چندین فن کویل از یک واحد ساختمان نصب و دمای هوای هر فن کویل را نیز مستقلا تنظیم نمود.بدین ترتیب هزینه مصرف انرژی سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان از هزینه شارژ عمومی ساختمان جدا شده و هر واحد می تواند مقدار مصرف خود را تحت کنترل داشته باشد. با پوشال و پنکه در روزهای گرم می توان تا ۳۰ – ۲۰ درجه سانتی گراد دمای گلخانه را کاهش داد البته این روش در مناطقی با رطوبت نسبی پایین بهتر صورت می گیرد. سیستم VRF در مناطقی که رطوبت آنها بالاست نیز بازدهی خود را از دست نمیدهد.

دیدگاهتان را بنویسید