تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

پد کولرهای گلخانهای سرماسان بهترین گزینه برای سرمایش گلخانه می باشد. با بررسی تمامی این پارامترها هزینههای سرمایش گرمایش شما به حداقل خواهد رسید. با تمامی این محاسبات شما همیشه در زمان مناسب دمای ایدهآل خود را خواهید داشت. برای این کار باید یا تمامی مزایا و معایب این سیستم ها را بشناسید و یا انتخاب و محاسبات آن را به مهندسان متخصص در این حوزه واگذار نمایید. برای نصب این سیستمها نیاز به نیروهای متخصص میباشد: این سیستمها به دلیل حساس و جدید بودن نیاز به نیروهای متخصص جهت نصب و راه اندازی دارند. هر یک از سیستم های گرمایش و سرمایش به کار رفته در ساختمان دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند و نحوه نصب و راه اندازی آنها با هم متفاوت است و نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای دارد. سیستم های تهویه مطبوع انواع متعددی دارند که ملاحظات مربوط به هر یک از آن ها انتخاب یک سیستم مناسب را کمی مشکل می کند . سیستم کنترلی فن کویل ها به دو شکل ممکن است عمل کند. امروزه در اروپا و کشورهایی که صرفه جویی مصرف انرزی و استفاده از دستگاه های با منبع انرژی های تجدید پذیر بسیار حائز اهمیت می باشد، این نوع هیت پمپ جایگاه ویژه ای دارد.از این رو کمپانی های بزرگ از سال های گذشته اقدام به تولید این دستگاهها نموده و رقابت چشمگیری در انواع آن با اشکال و ورژن های مختلف به چشم می خورد.

اختراع سرداب ها، بادگیرها و امثال آنها از جمله نخستین اقدامات تاسیساتی نوین بوده که در سال های نچندان دور بسیار پرطرفدار بوده اند. این سیستم ها سیال را در مکانی خارج از ساختمان سرد کرده و آن را به قسمت های مختلف ساختمان هدایت می کنند. لیتیوم بروماید خشکی که در ژنراتور مانده برای جذب و رقیق نمودن آب به ابزوربر برمیگرد. سپس پمپ سولوشن، لیتیوم بروماید رقیق شده را به ژنراتور میفرستد. مطمئناً برای شما نیز پیشآمده که زمانی که بهشدت احساس گرما میکنید و نیاز به روشنکردن سیستم سرمایشی دارید، فرزند شما از سرد بودن هوا شکایت کرده و اجازه روشنکردن سیستم سرمایشی را به شما نمیدهد. همچنین لازم به ذکر است که مصرف کمتر انرژی نسبت به چیلر، هزینه پایین نگهداری و سرویس آن، مناسب برای کلیه محیط های بزرگ نیز از دیگر مزایای این مدل دستگاه خنک کننده می باشد. متاسفانه در ایران، نه تنها در تعیین بارهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها دقت نمی شود، بلکه پایین بودن راندمان تجهیزات تاسیسات ساختمانی، بکار نگرفتن وسایل کنترل کننده و همچنین استفاده نکردن از کاهنده های مصرف انرژی مزید برعلت شده و بررسی های حاکی از بالا بودن انرژی مصرفی در خصوص گرمایش، سرمایش و تامین آب گرم بهداشتی نسبت به کشورهای پیشرفته دارد، به گونه ای که میزان مصرف انرژی در ساختمان، 40 درصد انرژی کشور را به خود اختصاص می دهد.

برای سیستم پوشال و پنکه، حدود ۳۲ متر پوشال یا پره های سلولزی با سه پنکه با ظرفیت ۵۰۰۰۰ متر مکعب بر ساعت برای سطح ۹۶۰ متر مربعی گلخانه استفاده شود. داشتن هوای مطبوع و خنک در گرمای فصل تابستان همواره یکی از چالش های انسان ها بوده است که از دیرباز تاکنون در صدد پیدا کردن راه حل مناسبی برای این مهم بوده اند. سیستم هوشمند سرمایشی بیشتر در اداره هایی که دارای پارتیشن بندی هستند مورد استفاده قرار میگیرد که سیستم سرمایشی آن اداره را به طور منظم و هماهنگ خنک کند. در زیر پدها قاب نگهدارنده پد(قاب آلومینیومی)قرار دارد که باعث می شود آب اضافی عبور کرده از پد را جمع آوری کرده و بـه مخـزن آب هـدایت کند و مجدداً به سیستم باز گرداند در طرف مقابل این سطوح، فن هایی قرار دارند که بـه هنگـام کـارکردن موجب ایجاد خلاء نسبی در داخل گلخانه گشته و لذا سبب عبور هوا از داخل این صفحات متخلخل مرطوب میشوند. رادیاتور شیشهای از جمله رادیاتورهایی است که نه تنها نقش مهمی در تامین گرمایش ساختمان ایفا میکند، بلکه به عنوان نوعی رادیاتور دکوراتیو نیز استفاده میشود. در سیستمهای سنتی، معمولاً همیشه سیستم سرمایش، گرمایش در حال کار است.

به علاوه شکل قرارگیری دریچه فنها، به صورتیست که میتوان از آنها در قسمتهای مختلف محیط گرفته از کف و سقف و دیوارها و … هر نوع سیستم سرمایشی گرمایشی که مورداستفاده شماست امکان اتصال به سیستم هوشمند را دارد. تولید هوای خنک از این طریق موجب میشود تا در کنار خنکی که در هوا به وجود میآید، رطوبت نیز دریافت شود به همین دلیل هم این نوع از سیستم سرمایشی برای خانه، گزینه خوبی برای مناطقی با آب و هوای خشک است. سیستم سرمایش از سقف، سرمایش خورشیدی و سیستم سرمایش از کف، تازه ترین شیوه سرمایشی در دنیا میباشند. درصورتیکه به هر دلیلی سیستم سرمایش گرمایش هوشمند شما به شکل صحیح کار نکند، سیستم هوشمند ساختمان شما اخطار داده و شما را از خطای پیشآمده مطلع میسازد. با کنترل هوشمند دما، شما میتوانید برای هر اتاق دمای متفاوتی را تنظیم نمایید و به این صورت سیستم سرمایش گرمایش هر اتاق بهصورت مجزا و متناسب باسلیقه فردی که در آن اتاق ساکن است فعالیت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید