تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

نیروی برق، گاز را در کمپرسور متراکم کرده و آن را به سمت کندانسور سوق میدهد. این مسئله به طور مستقیم میزان کربن دی اکسید تولیدی را کاهش داده، هزینه ها را کمتر کرده و می تواند تا حداکثر ۴۰ درصد در تولید گرمای اضافه صرفه جویی کند. در حقیقت می توان گفت وجود این لوله ها در کف ساختمان، کف محیط را تبدیل به یک رادیاتور بزرگ کرده که دمای هوا را به صورت یکنواخت در کل محیط از طریق تشعشع و هدایت کاهش می دهد. داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی به عنوان رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در کل جهان شناخته شده که همانند اسپلیت های دیواری دارای دو واحد داخلی و خارجی برای هواسازی و کندانسور می باشند که با استفاده از لوله های مسی بهم وصل شده اند که سرمایش مورد نیاز را با استفاده از گاز فریون و کمپرسور که از نوع اسکرول است، تامین و گرمایش آن با کمک کویل آبگرم ایجاد می شود.

برای این کار، لوله های انتقال دهنده آب سرد و آب گرم در مسیرهای تعیین شده نصب می شوند و از طریق شیوه تابشی، حرارت یا خنکی را به داخل ساختمان منتقل می کنند. به علاوه، عملکرد سیستم گرمایشی و سرمایشی از سقف ساختمان به تدریج موجب تهویه هوای داخل ساختمان می شود. در سیستم های ترکیبی باید از چندین پنل دیواری در قسمت های مختلف یک واحد استفاده نمود و این در حالی است که در داکت اسپلیت ها تنها از یک هواساز مرکزی استفاده می شود که در پشت سقف کاذب قرار داده و با کمک کانال هایی به تمام قسمت های یک واحد مسکونی یا اداری کشیده شده است و از طریق آنها کار تهویه مورد نیاز فضاهای مختلف انجام می پذیرد. بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر اساس یک عملکرد ساده کار میکند؛ بسته به شرایط بیرونی، هوای خارج از ساختمان به داخل ساختمان کشیده میشود و قبل از اینکه در فضاهای مختلف، توزیع شود، گرمتر یا سردتر میگردد؛ سپس در هوای محیط پراکنده میشود یا مجدداً در سیستم مورد استفاده قرار میگیرد. همان طور که میدانید حرکت هوای گرم از سمت پایین به سمت بالا است؛ در مقابل، هوای سرد به سمت پایین حرکت می کند و زمانی که گرم شود، مجدداً به سمت بالا هدایت می شود.

یا دور فن تغییر میکند که باعث میشود میزان هوادهی کم یا زیاد شود، و یا مقدار جریان آب ورودی به کویل توسط شیر تغییر میکند که به این شکل میتوان دمای هوای اتاق را در نقطه مطلوب تنظیم کرد. همچنین میتوان این دستگاه را برای ازتفاع 2 تا 3 متر تنظیم کرد. دستگاههای پرتابل به دلیل فضای کمی که اشغال مینمایند برای فضاهای کوچک با متراژ کم مناسب هستند. چراکه سیستمهای قدیمی سرمایشی و گرمایشی فضای زیادی را اشغال میکردند اما این سیستمها در سقف ساختمان قرار داده میشوند و عملا بخش زیادی از فضا را برای طراحی داخلی بازتر میکنند. شاید به همین دلیل است که سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان که به صورت تابشی کار میکنند و از طریق یک جریان همرفتی موجب تهویه فضای داخل ساختمان میشوند، امروزه از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. عایق کاری دیوارها و پنجره ها مهمترین نکته ایست که در نصب و راه اندازی این سیستم ها حائز اهمیت می باشد زیرا عایق مانع از انتقال هوای سرد به بیرون ساختمان و مانع از ورود هوای گرم به داخل آن می شود. در این روش آب سرد در داخل لوله هایی که در کف ساختمان کار گذاشته شده است به جریان در آمده و گرمای محیط را از طریق تشعشع و هدایت جذب می کند.

تهویه مطبوع می تواند ساختمان ها را خنک کند اما در مقابل، تاثیرات تاثیرات حرارتی که برای محیط زیست خارج از ساختمان به وجود می آورد، بسیار نامطلوب خواهد بود. این محصول در خارج از ساختمان نصب می شوند و از طریق کانال کشی هوای سرد یا گرم را به واحد های ساختمان منتقل می کند . اگر نامی از بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان، به اسم گرمایش تابشی یا گرمایش از کف شنیدهاید، در حقیقت همین مدل تجهیزات هستند. انتخاب بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان و سوله دلیل بر جدید بودن آن نمی تواند باشد،بلکه مهمترین نکته این است که باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی،متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت،مصرف انرژی،برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره گزینش شود.برای این کار باید با تمامی مزایا و معایب انواع سیستم ها آشنا باشید یا انتخاب و محاسبات آن را به مهندسان متخصص در این حوزه واگذار نمایید. در تهویه چهار عامل مهم وجود دارد که باید بصورت روزانه به آن ها توجه کنیم. سرمایش از کف در چیلر کاربرد دارد و این سیستم از طریق لوله های آب سردی که در کف ساختمان نصب شده اند منجر به خنک شدن فضا می شوند. کاربرد سیستم های سرمایشی هوشمند چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید