تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

طول عمر دستگاهها و لولههای انتقال آب سرد و گرم کمتر از عمر ساختمان است و تعویض و تعمیر آنها هزینه زیادی نیاز دارد. یعنی به مثابه سیستم مذکور به شیوه تبخیری کار کرده و با انتشار آب از طریق افشانک ها برای خنک سازی بخش های مختلف به کار برده می شود. اگر جهت سرویس کولر آبی خود در زمان مناسب اقدام نکنید ، پد فیلتر شما خراب می شود. در موتور سیستم GHP ، بخشی از دود ( محصولات احتراق ) خروجی از انباره اول اگزوز که بخشی از حرارت خود را به آب موتور منتقل کرده ( این انتقال حرارت در انباره اول که یک مخزن دوجداره بودهو آب و محصولات احتراق در آن جریان دارند انجام میشود ) مجدداً با مخلوط سوخت و هوای ورودی به موتور مخلوط شده و وارد موتور میشود . ذکر این نکته ضروری است که سیستم های سرمایش فعال درجه حرارت را به نحو محسوس تری نسبت به روش های غیر فعال کاهش می دهند و بدین ترتیب قابل توصیه برای گیاهانی هستند که نیاز به دمای پایین برای رشد مطلوب خود دارند.

این سیستم نه تنها سرمایش مورد نیاز در تابستان را فراهم می نماید بلکه در فصل زمستان نیز منجر به گرم شدن فضای ساختمان می گردد. همچنین حرارت گازهای حاصل از احتراق که در انباره اول اگزوز ( که یک مبدل حرارتی بین آب موتور و دود اگزوز میباشد) به آب خنک کننده موتور اضافه شده و باعث گرم شدن سریع موتور میشود . حداقل زمان بارگیری از موتور پس از روشن شدن یک دقیقه و حداکثر این زمان پنج دقیقه میباشد . سرمایهگذاری جهانی در صنعت سیستم HVAC از طریق ایجاد فرصتهای شغلی برای راهاندازی و تعمیر و نگهداری، طراحی و ساخت، ساخت و فروش قطعات و آموزش و تحقیقات در این سیستمها صورت میگیرد. در نتیجه سیستمهای GH در مقایسه با سایر سیستمها برق کمتری مصرف میکنند. بهترین دستگاه سرمایش گرمایش از لحاظ قیمت برای ساختمان می باشد، که هدف آن ایجاد سرمایش و گرمایش هرواحد به صورت مجزا با سایر واحد ها می باشد. این مرحله حدود ۳۰ ثانیه است و در این مدت تنها فن مشعل کار می کند و با دمیدن داخل دیگ، گاز های موجود در سیستم را خارج می کند. فن کویلهایی که در این سیستم بکار میرود از نوع سقفی یا زمینی یا دیواری(کاستی) یا ترکیبی از آنها است.

از نظر مصرف انرژی هستند. از آنجائی که بیشترین سرمایه گذاری در سیستمهای موتورخانه مرکزی تهویه مطبوع مربوط به چیلر است، بایستی در انتخاب نوع چیلر از نظر فنی و اقتصادی توجه خاصی داشت تا با کمترین سرمایه گذاری بیشترین بهره وری را ایجاد نماید. سرمایه گذاری اولیه کاهش مییابد. هزینه اولیه تجهیزات مرکزی بالا است. هزینه تعمیر و نگهداری زیاد است. نیاز به افراد متخصص برای تعمیر و نگهداری دارد. به علت تکنولوژی بالا برای تعمیر و نگهداری نیاز به تخصص زیاد داشته و متخصصین آن نیز کمتر هستند. هدف از به کار گیری این تاسیسات ، ایجاد محیطی است که از نظر دمایی راحت و قابل تحمل بوده و کیفیت هوای آن نیز قابل پذیرش باشد. یکی از روشهای متداول تهویه مطبوع در ساختمانهای بزرگ استفاده از این سیستم است. 4- عدم بهره گیری از هوای بیرون برای تهویه مطبوع و صرف از هوای داخلی خانه استفاده میکنند البته در مدلهایی دریچههایی برای استفاده از هوای تازه بیرون به این منظور در نظر گرفته میشود. مجموع گاز، برق و آب مصرفی این چیلرها حدود ۲ برابر چیلرهای تراکمی هستند.

این روش مانند روش ۳ بوده با این تفاوت که نیاز به موتورخانه حرارت مرکزی نیست و گرمایش و آب گرم مصرفی هر واحد توسط پکیج گرمایشی خودش تأمین میشود. بهعنوانمثال استفاده از کولر گازی برای سرمایش کلی یک اتاق سرور یکی از این نوع کاربردهاست. در نوع دو لولهای، یک لوله جهت تامین آب (آب ورودی به فن کویل) و دیگر نیز برگشت آب (آب خروجی از فن کویل) تعبیه شده است. بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفهجویی در مصرف آب خواهد شد. اتصال آنها از طریق لوله کشی است. COP دستگاه ۷ است. این سیستم ممکن است به کانالهای متعدد متصل شده و در یک منطقه، یک دستگاه با ظرفیت و اندازه بزرگ تعبیه میشود. اما عیبی که در سیکل گرمایشی این دستگاه ها وجود دارد این است که در بعضی از ساختمان های بزرگ، نیاز به سیستم گرمایشی دیگری هم هست. در این نوع چیلرها کمپرسور حذف شده و به جای آن ژنراتور و برج جاذب اضافه شده است. داکتهای تأسیساتی از موتورخانه تا پشت بام حذف شده و فضای آنها به فضای مفید اختصاص داده میشود. در صورت استفاده از چیلر با کندانسور هوایی نیاز به برج خنک کن نبوده به همین دلیل مصرف آب برج خنک کن حذف میشود.

دیدگاهتان را بنویسید