تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند صرفا با خنکسازی و گرم کردن دمای خانه به اندازهای که به آن نیاز دارید به صرفهجویی در هزینههای شما کمک میکنند. اما احتمالا با پیشرفت تکنولوژی به زودی شاهد بهترین سیستمهای سرمایشی با مصرف برق بسیار اندک خواهیم بود. از مزیت های سیستم جی اچ پی می توان به مصرف کم گار اشاره کرد و همین ان را به یکی از بهترین گزیه های موجود در کشور ما با توجه به قیمت انرژی گازی می کند. سیستمهای اینورتر نوعی از کم مصرف ترین سیستم های سرمایشی هستند، چرا که به دلیل داشتن مدار الکترویکی مجهز به ترموستات، میتوانند جریان برق را کنترل نمایند. بدون تردید بسیاری از کسانی که این روزها به دنبال کم مصرف ترین سیستم سرمایشی میگردند، حتما به سیستمهای اینورتر با دقت بیشتری مینگرند. اگر علاقه مند هستید در مورد تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر معمولی بیشتر بدانید مقاله استادکار در این باره را مطالعه کنید . انواع مختلف، انعطافپذیری بالا، کنترل میزان کاهش دما، تنظیم رطوبت هوا، نگهداری آسان، فضای اشغالی کم، ظاهر جذاب، صدای بسیار پایین در داخل اتاق و بهرهوری بالا از مزایایی هستند که باعث برتری این دستگاهها نسبت به دیگر سیستمهای سرمایشی میشوند. بنابراین می­تواند از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شود.

اگر قصد نصب یک دستگاه در هر اتاق برای پوشش کل خانه را داشته باشید، می­تواند هزینه زیادی را به همراه داشته باشد. می­تواند درجه حرارت هر اتاق را به صورت جداگانه کنترل کند. از آنجا که این واحدهای داخلی کوچک و کم حجم هستند، معمولاً در هر اتاق یک واحد را نصب می­کنند. این واحد را می­توان تا 6 اینچ بالاتر از کف نصب کرد و از طریق یک سوراخ کوچک در دیوار به واحد خارجی متصل کرد. از سیستمهای تبرید متداول برای تهویه مطبوع ساختمان میتوان به تبرید تراکمی (کولر گازی، چیلر)، تبرید جذبی (چیلر) و تبرید تبخیری (کولر آبی) اشاره کرد. بهعنوان مثال اشاره کردیم کولر آبی در مناطق مرطوب و شمال و جنوب کشور که هوای شرجی دارند، نمیتواند خیلی مفید باشد. در هر جایی که نصب کولر گازی پنجره ای یا اسپیلت عملی نیست، می­توانید کولر گازی قابل حمل را انتخاب کنید. کولرهای گازی هوشمند نوعی کولر گازی مینی اسپیلت، پنجره ای یا قابل حمل هستند که قابلیت اینترنت اشیا را در خود دارند. دسترسی آسان به فیلترهای هوا، کولرهای گازی کف را برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند یا افرادی که تمایل دارند کیفیت هوا در محیط داخلی خود را تمیز نگه دارند، ایده آل است.

در فصل تابستان، پمپ گرما مطابق عملکرد خود فرایندی را طی می­کند و هوای گرم را از داخل خانه بیرون می­کشد و آن را به بیرون پرتاب می­کند. سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرماییِ طبیعی استفاده میشود. درست است که HFC ها برای محافظت از لایه اوزون معرفی شدند، اما این گازها به افزایش گرمای کره زمین میانجامند که به هیچ عنوان به سود محیط زیستمان نخواهد بود. تنها مشکلی که در این سیستم وجود دارد عدم امکان کنترل دمایی در اتاقها و سالنهای یک آپارتمان میباشد. با وجود آنکه ممکن است برخی از روزهای تابستانی را تا به امروز در گرما به سر بردهاید، اما هنوز برای انتخاب بهترین سیستم سرمایشی دیر نشده است. گاهی بحث مربوط به سردسازی (Refrigeration) نیز به آن اضافه میشود و نام آن به صورت اچویایسیآر (HVACR) یا اچویایسی و آر (HVAC&R) بیان میشود حتی در برخی موارد بحث تهویه (ventilating) از آن حذف شده و به صورت اچایسیآر (HACR) نیز بهکار میرود. اما برخی از آنها مانند سیستمهای اینورتر، VRF و GF از جمله مواردی هستند که انقلابی در مصرف انرژی به راه انداختهاند. این سیستمها نشان میدهند چگونه مصرف انرژی شما با گذشت زمان تغییر کرده و این تغییرات چه هزینهای برای شما داشته است.

در زمان نصب داکت اسپلیت می توان کانال کشی های فلکسی عایق دار را به سرعت وصل کرده و دیگر نیاز به لوله کشی و وجود رادیاتور نخواهد بود. در کمترین زمان یک محیط خنک تر و تنظیم شده ایجاد می­کند. سیستم خنک کننده یا سیستم سرمایشی، دستگاهی است که برای حفظ دمای تهویه مطبوع در شرایط گرما، به واسطه تنظیم رطوبت و ایجاد گردش هوا خنکی و کاهش دما را فراهم می­کند. همانطور که از نام آن مشخص است، در پنجره یا با ایجاد سوراخ در دیوار نصب می­شود. پیش از این مختصر توضیحاتی در رابطه با کاربرد این محصولات ارائه خواهیم کرد.سوال اول این است، سیستم سرمایشی چیست؟ این مساله به آنها امکان میدهد زمانهایی که افراد خانواده در خانه هستند و زمانهایی که کسی حضور ندارد را تشخیص دهند و زمانبندی داشته باشند. به همین دلیل بسیاری از افراد در روزهای گرم تابستانی با مقایسه سیستمهای سرمایشی و در روزهای سرد با انتخاب بهترین سیستمهای گرمایشی بر آن هستند تا میزان مصرف انرژی را تا حد امکان کاهش دهند. در نتیجه سیستمهای GH در مقایسه با سایر سیستمها برق کمتری مصرف میکنند. از جنبه نحوه کارکرد، سیستم اسپلیت مرکزی VRF و همچنین GHP مانند کولرهای گازی میباشند با این تفاوت که یک یونیت بیرونی بزرگ با ظرفیت بالا را شامل شده و یونیتهای داخلی متعدد به آن متصل میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید