تاسیسات سرمایشی – معرفی انواع، اجزا و عملکرد

برند سیستم پرتابل که هر برند با توجه به ویژگی ها، تکنولوژی ها و کیفیتی که ارائه می دهد قیمت متفاوتی خواهد داشت. با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه در سیستمهای سرمایشی از مواد جاذبی استفاده میشود که باعث میشود این سیستمها به بی صدا عمل کنند. تولید هوای خنک از این طریق موجب میشود تا در کنار خنکی که در هوا به وجود میآید، رطوبت نیز دریافت شود پس گزینه خوبی برای مناطقی با آب و هوای خشک است. یکی از مهمترین مسائل در طراحی ساختمانها به خصوص ساختمانهای بزرگ مساله تاسیسات مکانیکی آنها است و انتخاب بهترین و مناسبترین تجهیزات نه تنها موجب آسایش ساکنان آن ساختمان میشود حتی در انرژی و هزینهها صرفه جویی شده و عمر یک ساختمان را نیز بالا میبرد. با این وجود تنوع سیستمهای تهویه مطبوع موجب سردرگمی متقاضیان این دستگاهها شده است از این رو در این مقاله با بررسی سیستمهای Portable شما را با ویژگیهای این سیستم آشنا میکنیم تا بتوانید متناسب با نیازتان خرید صحیح و اصولیتری داشته باشید. واژه پرتابل (Portable) در لغت به معنای قابل حمل میباشد و این سیستمها تنها به دلیل ویژگی قابل جابجایی بودن با این نام معرفی شده و به بازار عرضه شدهاند.

متفاوت میباشد. دستگاه پرتابل تنها دارای یک بخش بوده و فاقد یونیت داخلی و کندانسور میباشد. درست است که چیلرها را به عنوان دستگاه سرمایشی می شناسیم اما با افزودن مواردی مثل بویلرها می شود آن را به یک سیستم گرمایشی تبدیل کرد و از آن به شکل دو منظوره استفاده کرد. در کنار مزایایی که سیستمهای پرتابل دارند بدون معایب هم نمیباشند. این سیستمها در آپارتمانهای کوچک یک طبقه یا چند طبقه، ساختمانهای تجاری و اداری، بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی، هتلها، مدارس و مراکز آموزشی و سالنهای ورزشی، کاربرد دارند. برای خارج شدن هوای گرم دستگاه نیاز به ایجاد سوراخ در دیوار یا پنجره باشد این موضوع در صورتی که مستاجر باشید ممکن است مشکل ساز شود. فیلترهای بکار رفته در سیستمهای پرتابل به سادگی قابل جدا شدن و شستشو میباشد. با توجه به این که پس از روشن شدن موتور سیستم گرمایشی سرمایشی جدید GHP تا گرم شدن آن ، موتور را زیر بار نمیبرند ، لذا جهت تعیین زمان گرم شدن موتور از سنسور دمای آب موتور استفاده میشود ( حداقل دمای موتور برای آماده بکار بودن موتور حدود 50 درجه سانتیگراد میباشد ) . هر دستگاه کولر گازی از چهار جزء اصلی کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط یا لوله مویی تشکیل میشود.

به همین منظور در زمستان برای گرمایش می توان از سیستم گرمایش پکیج یا موتور خانه استفاده نمود و پنل های سقفی، کاستی توکار و کانالی، از یک کویل گرمایشی استفاده نمود.در این صورت فقط امکان استفاده از پنل های داخلی تو کار با فشار استاتیک 30 پاسکال یا پنل های داخل High Static کانالی استفاده شود. این تابش اشعه به محیط از طریق اجسام موجود در داخل اتاق جذبشده و بهعنوان گرما در کل ساختمان منتشر میشود. مایع ایجاد شده از شیرهای انبساط یا لولههای موئین رد میشوند و در آخر وارد اپراتور خنک کننده میشود و این فرایند باعث میشود تا در فشار کمتری قرار گرفته و مایع تبخیر گردد. در این سیستم جهت ایجاد سرمایش در تابستان از کولرهای آبی و جهت گرمایش زمستانی از رادیاتور استفاده میشود. دستگاه پرتابل برای فضایی با متراژ 20 تا 30 مترمربع کارایی دارد و خک کنندگی مناسبی برای محیط ایجاد مینماید. سیستم های سرمایشی و گرمایشی غیر صنعتی: هدف از به کار گیری این سیستم ها ، تامین راحتی ، آسایش و افزایش کارایی افراد است. مناسب فضاهای کمتر از 30 متر می باشد و برای فضاهایی با متراژ بیشتر کارایی ندارد. قیمت دستگاههای پرتابل از سایر دستگاههای سرمایشی و گرمایشی موجود در بازار کمتر است.

3. قیمت خرید این سیستمها گران تر از سایر سیستمهای تهویه مطبوع است: برای خرید این سیستمها هزینههای بالایی باید بپردازند. زیرا هنگام جابجایی به راحتی میتوانید دستگاه خنک کننده خود را به محل جدید منتقل کنید و نیازی به پرداخت هزینههای نصب مجدد در محل جدید نداشته باشید. سپس هوای خنک شده توسط فنهای موجود در کولر در سراسر محیط به صورت یکنواخت جریان پیدا میکند. اینکه چندین حالت برای تنظیم سرعت جریان هوا داشته باشید روی درجه سرمای اتاقها بسیار تاثیر دارد. در حالت کارکرد سرمایشی سیستم ( در سیستم GHP تویوتا ) برای کاهش و کنترل دمای مبرد خروجی از کمپرسور مکانیزم خاصی وجود ندارد و به عنوان یک سیستم ایمنی اگر این دما به بالاتر از 120 درجه سانتیگراد برسد سیستم اورلود کرده و عملکرد کل مجموعه متوقف خواهد شد . با وجود حجم کم، فضایی را اشغال میکند و چون عموما برای فضاهای کوچک مورد استفاده است، ممکن است کمی برای کاربر ناخوشایند باشد. دستگاههای پرتابل دردسرهای نصب اسپلیتهای دیواری را ندارد و در فضاهای کوچکی که کولرهای گازی ایستاده مناسب آنها نیست بسیار کارردی بوده و بهترین انتخاب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید