بهترین سیستم های سرمایشی و کم مصرف در سال 2022 – مجله آریاهوشمند

البته هنوز بسیاری از این تکنولوژیهای معرفی شده به منظور کاهش مصرف انرژی در این سیستمها، تنها در مرحله مطالعه و بررسی باقی مانده اند تا بتوانند در آینده جایگزین سیستمهای جدید شوند. درست است که HFC ها برای محافظت از لایه اوزون معرفی شدند، اما این گازها به افزایش گرمای کره زمین میانجامند که به هیچ عنوان به سود محیط زیستمان نخواهد بود. سیستم خنک کننده یا سیستم سرمایشی، دستگاهی است که برای حفظ دمای تهویه مطبوع در شرایط گرما، به واسطه تنظیم رطوبت و ایجاد گردش هوا خنکی و کاهش دما را فراهم می­کند. این سیستم هوشمند یک قدم نسبت به ترموستات قابل برنامهریزی جلوتر است چرا که به کاربر اجازه میدهد تنظیمات مورد نظر خود را وارد کند و آن را به برای عملکرد و ویژگیهای پیشرفتهتر به وایفای متصل کند. GHP مخفف (Gas Heat Pump) بوده و یکی از جدیدترین سیستمهای موجود در بازار برای سرمایش و گرمایش محیطهای مسکونی شناخته میشود. روش سرمایشی کولرهای آبی به این گونه است که، این کولرها هوای تازه را از محیط بیرون گرفته و آنها را از پدهای سرمایشی مرطوب عبور میدهند.

انتخاب صحیح سیستم سرمایشی بسیار مهم است زیرا خنک سازی، راحتی و مصرف انرژی خانه به طور مستقیما به آن بستگی دارد. سیستم موتورخانه بهرهوری انرژی مناسبی دارد.فضایی از خانه شما را اشغال نمیکند و توانایی گرمایش مناسبی دارد. یکی از مزیتهای کولر آبی این است که قیمت بسیار کمتری نسبت به کولرهای سلولزی دارد و هزینه سرویس کردن آن و تعویض پوشالها نیز کمتر از کولرهای سلولزی است. زنت به انگليسي ZENT دستگاهي است دو منظوره که علاوه بر ايجاد سرمايش و گرمايش، ميزان رطوبت هوا را نيز تنظيم کرده و مطابق با شرايط آب و هوايي ايران طراحي گرديده است. سیستم تهویه مطبوع پكیج بدون نیاز به سیستم موتور خانه مركزی هوای گرم در زمستان، هوای خنك در تابستان و آب گرم مصرفی در تمام فصول سال را تامین و هوای گرم یا سرد را بطور یكنواخت از طریق كانال تهویه مطبوع ساختمان توزیع می نماید. سپس هوای خنک شده توسط فنهای موجود در کولر در سراسر محیط به صورت یکنواخت جریان پیدا میکند.

این نوع سیستمها به محض آنکه دمای محیط با دمای درخواستی تعریف شده از سوی کاربر هماهنگ شد، با خاموش نمودن جریان برق، از مصرف انرژی جلوگیری میکند که این در نهایت در مصرف هزینههای انرژی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از آنجایی که تامین انرژی مورد نیاز برای حرکت این کمپرسورها به وسیله موتور درون سوز که سوخت آن از انرژی گاز طبیعیست، صورت میگیرد، برای راه اندازی این سیستم به برق محدودی نیاز خواهد بود. اندازهی این نوع از دستگاههای تهویه به گونهای است که برای خنک کردن یک اتاق طراحی شدهاند. یکی از معیارهای مهمی که هنگام تهیه و خرید سیستم سرمایشی باید در نظر بگیرید میزان مصرف انرژی آن است. فرادرس، چند فیلم آموزشی جامع را در زمینه یادگیری این دروس تهیه کرده است. وجود نوعی از کمپرسورها و فنهای کندانسور سبب شده تا صدای VRF به شدت کاهش یابد و همین موضوع محبوبیت این سیستم را دو چندان کرده است. از مزیتهای سیستمهای VRF میتوانیم به حذف لولهکشیهای گسترده، تنظیم دما هوای محیط برای هر محیط به طور مجاز اشاره نماییم. بنابراین اگر قصد دارید برای خنک کردن یک ساختمان بزرگ از این سیستمهای سرمایشی استفاده کنید، با توجه به اندازهی مساحت ساختمان خود باید چند عدد دستگاه تهویهی هوا خریداری کنید.

نوع دیگری از دستگاههای تهویهی هوا وجود دارد که میتوان آنها را از پنجره یا دیوار اتاق مورد نظر نصب کرد. سیستمهای سرمایش و گرمایش هوشمند امروزی تنها یک کنترل پنل برای گرمایش و تهویهی مطبوع شما نیست. اینکه تا چه میزان میتوانید برای راهاندازی سیستم هزینه کنید تاثیر زیادی در انتخابتان دارد. از سوی دیگر کمپرسورها، از آن یک سیستم سرمایشی کم مصرف پدید آورده است که میتواند در کاهش هزینهها تاثیر گذار باشد. با وجود آنکه ممکن است برخی از روزهای تابستانی را تا به امروز در گرما به سر بردهاید، اما هنوز برای انتخاب بهترین سیستم سرمایشی دیر نشده است. ضمنا لازم به ذکر است که این سیستم در واحدهای داخلی تنوع دارد به همین دلیل محدودیتها برای طراحی و استفاده از یک سیستم سرمایشی را از بین میبرد. قیمت دستگاههای تهویه هوای مستقل، ارزانتر از سیستمهای تهویه هوای مرکزی است. در این حالت نیمی از بدنهی کولر یا قسمت جلویی دستگاه در فضای داخلی اتاق قرار میگیرد و پشت آن بیرون از هوای اتاق و در معرض جریان هوای آزاد قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید