بهترین سیستم سرمایشی گرمایشی برای سالن های بزرگ

این سیستم به لحاظ کلی بسیار شبیه به کارکرد سیستم گرمایش از کف بوده و از جنبه علمی از تئوری انتقال حرکت هوای سرد از بالا به پایین و به دنبال آن حرکت هوای گرم از پایین به بالا استفاده می کند. این روش کاملا مدرن و علمی می باشد بطوری که جزء به روزترین روش های اجرا در اروپا و آمریکا می باشد که در حال حاضر جهت سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. در یک سیستم سرمایشی تبخیری با عبور آب و باد از یک واسط تبخیری، هوا خنک میشود که این فرایند در کولرهای آبی با پوشال انجام گرفته و در کولر های سلولزی از پدهای سلولزی استفاده میشود. انتخاب بهترین سیستم سرمایشی خانگی و متناسب با ابعاد خانه نقش مهمی در هزینههای مصرف برق و همچنین کیفیت سرمای محیط دارد. در این روش آب سرد در داخل لوله هایی که در کف ساختمان کار گذاشته شده است به جریان در آمده و گرمای محیط را از طریق تشعشع و هدایت جذب می کند. در این روش آب سرد از درون لوله هایی که درون سقف کار گذاشته شده است به جریان در آمده و گرمای موجود در محیط را از 2 طریق تشعشع و جابه جایی جذب کرده و و به راحتی قادر است دمای محیط گرم را از 40 درجه سانتیگراد به 20درجه کاهش دهد.

این سیستم انرژی خود را از طریق جاذب حرارتی گرمای خورشید میگیرد و با قرار گرفتن در سیکل روغن، سرمایش لازم برای خانه را تأمین و کمک بسیاری به بهینهسازی انرژی در ایران میکند. در هنگام ساخت واحد های مسکونی یکی از اصلی ترین دغدغه های سازندگان انتخاب نوع سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد در وافع این بسیار مهم است که تاسیساتی که انتخاب می گردد ممکن است مزایا و معایب خود را داشته باشد و بنابراین بسته به محیط و شرایط انتخاب می شوند . برای گرم کردن اتاق ها در فصل سرما بایستی با استفاده از دیگ آبگرمی که همانند سیستم رادياتور و شوفاژ آب گرم درون فن کویل به صورت بادی گرم به محیط ذمیده می شود و تاق را گرم می نماید . هر کدام از این سیستم ها دارای ویژگی های خاص می باشد برای مثال با استفاده از چیلر می توان محیط را خنک کرد بدین صورت که با سرد کردن آب که منتهی به به فن کویل هایی می شود که در اتاق نصب گردیده است به اتاق دمیده می شود و باعث سرد شدن هوای اتاق می گردد ، چیلر در تاسیسات در واقع فقط به عنوان سیستم سرمایشی معرفی می گردد .

فن دار: این نوع پکیج ها دود حاصل از سوخت را از طریق فنی که در دستگاه تعبیه شده است به محیط بیرون فرستاده میشود. یکی از مهم ترین فاکتورهای سرمایشی در این روش زاویه بین ساکنین و متصرفان و منبع تابشی است که این خود به فاصله بین نفرات، نوع سطوح و مساحت سطوح بستگی دارد. یکی دیگر از وسایل سرمایشی مهم که از آن در ساختمان های بزرگ و مجتمع های صنعتی استفاده می شود چیلر می باشد. مهم ترین نکته ای که در نصب و راه اندازی این سیستم ها حائز اهمیت می باشد عایق کاری دیوارها و پنجره هاست، زیرا عایق مانع از انتقال هوای سرد به بیرون ساختمان و مانع از ورود هوای گرم به داخل آن می شود. یونیت مرکزی هوای خنک تولید شده را از طریق کانال به بخشهای مختلف ساختمان و خانه انتقال میدهد. ایده اصلی در سیستم سقف سرد، ایجاد سطوحی سرد در فضای مورد نظر و انتقال حرارت از طریق جابه جایی آزاد و تشعشع است. همچنین در مقایسه کلی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، سیستمهای سرمایشی مصرف بسیار بیشتری دارند و یا به زبانی دیگر برای کاهش یک درجه دما انرژی بیشتری در عمل مصرف میشود تا افزایش یکدرجهای دما.

بر اساس گزارش سازمان بینالمللی مهاجرت(IOM) وابسته به سازمان ملل، طی هشت روز جنگ در شرق اروپا، یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از اوکراین خارج شدهاند که ۷۸ هزار و ۸۰۰ نفرشان اوکراینی نیستند و به ۱۳۸ ملیت دیگر تعلق دارند. روش سرمایش از سقف در حقیقت ترکیبی از یک سیستم هوا رسان با حجم ثابت و شبکه ی از لوله های آب سرد که نزدیک سقف نصب می شوند می باشد. برای نصب و راهاندازی انواع سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان، به طور کلی باید چهار دسته کلی را بررسی کرد؛ تأمین تجهیزات اولیه، تعیین موقعیت مناسب برای نصب، امکان توزیع هوا، کانالکشی مناسب. نصب این سیستم هیچ فضای اضافی در ساختمان اشغال نمی کند و دکوراسیون داخلی را می توان طبق سلیقه طراحی نمود. به گزارش مسیر اقتصاد استاد ایرانی دانشگاه علوم و تحقیقات موفق به طراحی و ساخت سیستم سرمایشی خورشیدی شده است. این مسئله پیوند بین سیستمهای سرمایشی و انرژی خورشیدی را بسیار راهبردیتر میکند و اگر نتوان انرژی خورشیدی را در این مجرا قرارداد، شاهد روزافزون مصرف بسیار زیاد برق، هدررفت منابع کشور و گرمایش خطرناک مناطق شهری و روستایی خواهیم بود. ۱۵ راکتور در چهار نیروگاه نیمی از برق مصرفی این کشور را تامین میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید