بهترین سیستم سرمایشی گرمایشی برای سالن های بزرگ

دسته اول چیلر تک اثره با تغذیه بخار بوده و دسته دوم با تغذیه آب داغ که باید دمای این آب بالای ۱۰۰ درجه سانتی گراد باشد و دسته سوم چیلر های تک اثره با تغذیه آب گرم می باشند که دمای آب در این دسته زیر ۱۰۰ درجه سانتی گراد است. در نوع اینورتر کولر گازی، با رسیدن دمای محیط به دمای تعیین شده و مطلوب، دور موتور به صورت خودکار کاهش پیدا میکند و بالعکس. چیلر دستگاهی است که از طریق فشرده سازی بخار ، گرما از مایع را جذب می کند و آب سرد توسط یک پمپ فرستاده می شود تا گرمای ناخواسته را جمع آوری کند این مایع میتواند برای خنک کردن هوا یا دستگاه استفاده شود چیلر ها دارای توان و ظرفیت بسیار بالایی بوده که در مکان های بزرگ مانند تجاری و مسکونی استفاده میشود و به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند . سیستم های دیگری چون چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک ، فن کویل ها و هواسازها ، دیگ آب گرم موتورخانه و تا حدودی دستگاه های پکیج یونیت (روف تاپ پکیج)، زنت و غیره نیز در گروه سیستم های قدیمی تر قرار می گیرند. در داکت اسپلیتها یونیت داخلی گرمای محیط را دریافت و با استفاده از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط به هوای خنک تبدیل میکند تا توسط فنها به محیط انتقال داده شود.

امروزه در ساختمان ها برای تامین سرمایش و گرمایش از سیستم های بسیاری استفاده می شود که برترین آنها در ادامه به آن پرداخته شده است. فن کویل ها در حالت دوم علاوه بر اینکه حرارت و برودت مورد نیاز را تامین می کنند، هوای تازه را هم وارد محیط می کنند. دستگاهی که پرتاب باد در آن به وسیله فن سانتریفیوژ انجام می شود و با عبور آن از کویل آب گرم و یا آب سرد، عملیات گرمایش و سرمایش محیط انجام می شود، را فن کویل می نامند. یک فن بزرگ نیز با دم هوا از اطراف کویل اب گرم هوا را گرم کرده و وارد سالن می کند این نحوه عملکرد برای گرمایش است برای سرمایش نیز کافیس است به جای کویل آب گرم یک کویل آب سرم در داخل یونیت هوا ساز نصب شود و با لوله کشی به چیلر وصل شود. یونیت هوا ساز در بخش بیرون سالن قرار می گیرد و با کانال و یا داکت کشی به بخش های مختلف می رود.

از مزیت های این نوع سیستم خنک کننده این است که حجم زیادی از فضا را نمی گیرد. این کولرها مصرف برق کمی دارد و به کمک دریافت هوای بیرونی و عبور آنها از مجرای پوشالهای خیس از آب، هوای خنک را از طریق فنهای خود و کانالا کشی به داخل محیط ساختمان هدایت میکنند. به طور خلاصه سازندگان و تولیدکنندگان اکونوپک،تمامی مدل های متنوع این سیستم را باهدف اکونوپک صنعتی و غیر صنعتی مطابق با تمامی استانداردهای به روز جهانی تولید و با قیمت های معقولی روانه بازار کرده می کنند.روند کار این دستگاه به شیوه ای است که به هنگام تأمین سرمایش مورد نیاز، بسیار شبیه به دستگاه ایرواشر یا دستگاه زنت عمل می کند. این دستگاه نیز از بسیاری از جنبه ها شبیه ایرواشر و زنت است و تنها تفاوتی که در دارد در عملکرد گرمایشی آن است. که این سیستم سرمایشی عملکرد بسیار خوبی دارد. از مزایای داکت اسپلیت هزینه راه اندازی پایین ، تعمیر و نگهداری کمتر و عملکرد آسان ، طول عمر، اشغال شدن فضای کم در محیط داخلی و هوای پاک و تمیز با استفاده از فیلتر های داکت اسپلیت را میتوان اشاره کرد. از تعداد زیادی تجهیزات الکتریکی و مکانیکی ساخته شدهاند و همین موضوع احتمال خرابی و متعاقباً هزینه نگهداری را بالا میبرد.

یکی دیگر از جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، دستگاه VRF است که کاملا مشابه GHP است و با این تفاوت که تماما با برق کار می کند و کمپرسور آن نیز با موتور الکتریکی به چرخش در می آید. از جمله مزیت های این دستگاه قیمت مناسب آن هاست آن هم به خاطر عدم استفاده از چیلر و از سویی مصرف کمتری دارند. 2. عمدتاً از سیستم سرمایشی چیلر در مجتمعها تجاری و مسکونی که فضا بسیار زیاد است، استفاده میشود. چیلر به نوعی از سیستمهای سرمایشی گفته میشود که با استفاده از مایعات سرما و گرما را به محیط میبخشد. بنابراین گروه فنی مهندسی دماپویا در این مقاله به تعدای از پرکاربرد ترین آنها که با تواجه به شرایط آب و هوایی کشورمان همچنین نوع و کاربری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند اشاره خواهیم داشت. مایع ایجاد شده از شیر های انبساط یا لوله های موئین رد می شوند و در آخر وارد اپراتور خنک کننده می شود و این فرایند باعث می شود تا در فشار کمتری قرار گرفته و مایع تبخیر گردد. تنوع بالای سیستم های سرمایشی به خاطر این بوجود آمده است تا بتواند نیاز محیط های مختلف را بر طرف سازند و نمی توان انتظار داشت که یک سیستم خنک کننده که در یک خانه نصب شده است را به همان صورت در یک سالن و یا سوله بزرگ نصب نمود و انتظار خنک شدن هوا را داشت.

دیدگاهتان را بنویسید